V léčbě pacientů s těžkým průběhem nemoci covid-19 se využívá především oxygenoterapie (kyslíková léčebná kúra), díky níž se výrazně zlepšuje stav pacientů a nemocné tělo se rychleji regeneruje.
V nemocnicích amazonské metropole v lednu došel kyslík a tamní zdravotnictví se prakticky zhroutilo. Ventilátory poskytne ze svých zásob německé ministerstvo zdravotnictví.
Podle rozhodnutí ministerstva zdravotnictví se i přes vypršení platnosti výjimky smí používat ty ventilátory, které nemocnice skutečně využijí. Nové ale ne. V českých nemocnicích je asi 120 přístrojů.
V tisku se dočtete, že ventilátory, na které loni lidé přispěli 14 miliony korun, leží ladem. Podle Hospodářských novin není personál na obsluhu. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
„Jestliže nebude místo na dvoulůžkovém pokoji, uděláme z něj trojlůžkový. Jestliže bude jeden rozvod kyslíku málo, dáme tam rozdvojku. Musíme si poradit, abychom mohli alespoň nějak pomoct všem.“
Podle německého velvyslance v Praze Christopha Isranga se velmi osvědčila česko-německá spolupráce z jara, kdy si oba státy pomáhaly s návratem svých občanů z ciziny.
Výrobu 182 plicních ventilátorů zaplatily peníze od dárců. Podle mediálního zástupce MICo Medical Jana Kubáta se do nemocnic dostanou v první fázi jen tyto ventilátory.
Zároveň komise propojí Česko s ostatními členskými státy bloku, které nabídnou své volné kapacity. „Děkuju za solidaritu a velmi rychlou reakci. Moc si té pomoci vážíme,“ napsal také premiér.
V českých nemocnicích je 1898 plicních ventilátorů, kvůli epidemii covidu-19 se denně sleduje jejich volná kapacita. Zhruba v polovině října klesla pod 50 procent, aktuálně je obsazeno 52,2 procenta.
V případě, že by došlo k naplnění kapacit, lze podle lékaře převézt těžké pacienty do jiných nemocnic. „Odpovídám ale hypoteticky, protože většinou bývají ve velmi nestabilním stavu,“ objasnil.
Případ podezřelého vládního nákupu plicních ventilátorů v přepočtu za víc než 200 milionů korun vzbudil pozornost Slovinců už na jaře, kdy se v Evropě začala šíři epidemie koronaviru.
Od čtvrtka přibylo 332 případů nakažení, což je nejvíce za poslední týden. Počet vyléčených lidí činí 74. Na onemocnění způsobené koronavirem zemřelo v Česku 53 lidí.
Zdravotníkům přispěchali na pomoc vědci z Českého vysokého učení technického. V posledních dnech představili respirátory z 3D tiskáren, masky s nejvyšší ochranou či plicní ventilátory. Jak to stihli?
Plicní ventilátory jsou v současné krizi potřeba, protože pomáhají pacientům se silnými příznaky nemoci COVID-19, kteří mají velké problémy s dýcháním.
Tým z Českého vysokého učení technického vyvíjí plicní ventilátor na koronavirus, šmejdi stále ohrožují seniory a Mladá fronta radí, jak uspět na pohovoru.