Německo daruje Česku sto plicních ventilátorů. O další německé pomoci se podle velvyslance jedná

Německo daruje Česku sto plicních ventilátorů. Radiožurnálu to potvrdila německá ambasáda. Ministerstvo obrany dále s Německem jedná o pomoci vojenských zdravotníků kvůli nedostatku personálu v nemocnicích. Kvůli špatné situaci napříč Evropou ale všude dochází kapacity a vyjednávání pomoci je proto složitější.

Praha (Aktualizováno: 18:44 30. 10. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do nemocnice v Uherském Hradišti dorazilo deset plicních ventilátorů.

Plicní ventilátor je přístroj, který plně nebo částečně nahrazuje činnost plic a zajišťuje čerpání kyslíku po těle. | Foto: Veronika Žeravová | Zdroj: Český rozhlas

„Spolková vláda rozhodla, že České republice poskytne sto ventilátorů typu Lumis 150 STA. Jedná se o neinvazivní ventilátory a v tuto chvíli jsou v úzkém kontaktu obě ministerstva zdravotnictví, aby projednala detaily ohledně transportu a předání těchto zařízení,“ uvedl německý velvyslanec v Praze Christoph Israng. Velmi se podle Isranga osvědčila česko-německá spolupráce z jara, kdy si oba státy pomáhaly s návratem svých občanů z ciziny.

Podle velvyslance se teď jedná i o tom, kam by se ventilátory měly dovézt. Jako velmi pozitivní hodnotí postup Evropské unie, která bude schopna velkou část nákladů na transport financovat. Pořízení ventilátorů pak zaplatí německá spolková vláda.

Pomoc v těžkých časech: Německo🇩🇪 podpořilo Českou republiku🇨🇿 darem 100 ventilátorů. Možnosti další německé pomoci se prověřují. Dobře, že je přímý kontakt mezi českými a německými ministerstvy tak intenzivní a plný důvěry.

13:07 – 30. 10. 2020

47 1156

České ministerstvo také s Německem vyjednává příjezd vojenských zdravotníků. „Konkrétně jsme požádali o posílení směn na jednotkách intenzivní péče v Ústřední vojenské nemocnici. Německá strana nyní vyhodnocuje naše potřeby a my očekáváme konkrétní nabídku,“ říká náměstek sekce obranné politiky a strategie Jan Havránek, který koordinuje vojenskou pomoc ze zahraničí.

Podle německé ambasády se přesné počty zdravotníků, kteří do Česka přijedou, dozvíme na začátku příštího týdne. Aktuálně o tom jednají zdravotní experti Bundeswehru a české armády. Německo také nabízí pomoc Saska a Bavorska. Tamní nemocnice by v případě potřeby převzaly české pacienty. Už dříve si z českých nemocnic všechny německé pacienty odvezly, aby bylo pro české pacienty místo.

Pomoc z Francie a USA

Česko požádalo i další státy o pomoc. Podle náměstka Havránka přijel v pátek odpoledne lékař z francouzského ministerstva obrany. „Specializuje se na farmakologii a nasazení v operacích a má zkušenosti z vojenské polní nemocnice,“ doplňuje Jan Havránek.

Napřímo oslovilo Česko ještě Británii. Zatím se ale neví, jestli země má nějaké kapacity, které by mohla nabídnout.  Ministerstvo ale vyzývá k realistickému postoji, protože s koronavirem bojuje opět celá Evropa a volné kapacity navíc schází.

Do Česka může přijet až 300 vojenských zdravotníků z NATO. Sněmovna schválila jejich pobyt

Číst článek

Pomoc ze Spojených států komplikovala česká legislativa o přítomnosti vojáků. Podle původních zpráv mělo do Česka přijet 28 vojenských zdravotníků z Texasu a Nebrasky. Už minulý týden americká ambasáda upozorňovala, že se o pomoci teprve jedná. První tým by ale mohl podle Havránka dorazit už tento víkend. 

„Tým má být veden jedním lékařem a zároveň v něm budou logistici, vojenští zdravotníci, kteří nejprve v ÚVN a polní nemocnici, která stojí v Praze v Letňanech, zjistí konkrétní požadavky a na základě toho určí, jaké úkoly by Spojené státy mohly v tomto směru nabídnout,“ upřesňuje náměstek ministersterstva obrany Jan Havránek.  

Jana Magdoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme