„Dnes si méně než polovina lidí myslí, že je třeba mít děti, aby člověk smysluplně žil,“ zdůrazňuje sociolog Martin Kreidl. Zájem o založení rodiny v Česku slábne.
Šéfka horní komory ruského parlamentu Matvijenková prohlásila, že v Rusku by měla být zákonem zakázána dobrovolná bezdětnost. Rusko je podle ní baštou tradičních hodnot, píše komentátor Mitrofanov.
Koučka Klára Antonová Fischleinová v rozhovoru pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál uvádí, že ženy nechtějí mít děti později, ale často nemají vhodného partnera nebo kariérní zázemí.
„Hodně, opravdu hodně párů dodnes není rodiči. Kvůli tomu, že přes osm let stát in vitro nepodporoval,“ popisuje Karolina Klimowiczowá. To by se ale teď mělo v Polsku změnit.
Reprodukční klinika odrazovala partnera od operace, která by vyřešila onemocnění varlat. Místo toho přistoupila k hormonální stimulaci ženy a metodám umělého oplodnění.
Polské úřady vyplácí rodinám od května 2016 podpůrný program 500+. Původně byl příspěvek určen na každé druhé a další dítě. V roce 2019 ji vláda rozšířila i na první děti.
Od prvních let tisíciletí do ekonomické krize plodnost rostla. V roce 2011 dosahovala hodnoty 1,43. V letech 2018 až 2020 se zastavila na 1,71 dítěte na ženu, loni se zvýšila na 1,83 dítěte na matku.
Paracetamol je běžnou součástí léků proti bolesti. Pokles plodnosti podle autorů naznačuje úzkou vazbu mezi lidským zdravím a kvalitou životního prostředí v širokém smyslu slova.
Nejvíce úmrtí podle nich bylo loni v březnu a lednu a s ohledem na věkové kategorie nejvíce lidí zemřelo ve skupině 75 až 79 let. Opět klesla naděje na dožití.
Vědcům se podařilo popsat téměř 300 genů, které ovlivňují plodnost žen. Na rozsáhlém výzkumu se podíleli také čeští experti. Výsledky teď vyšly v prestižním časopisu Nature.
Dezinformace vychází převážně z komentáře bývalého zaměstnance firmy Pfizer, že imunitní reakce vyvolaná vakcínou může napadnout placentu. Věrohodnost jeho obsahu ale byla vyvrácena.
Na dnešek připadá Národní den neplodnosti. Varuje páry před odkládáním těhotenství a upozorňuje na rostoucí počet umělých oplodnění, jejichž úspěšnost za posledních 20 let stoupla.
V newyorské aukční síni Christies má být vydražen obraz slavného norského malíře Edvarda Muncha Plodnost. Podle odhadů by mohl vynést 25 až 35 milionů dolarů, v přepočtu 500 až 700 milionů korun.