Když si v obchodě můžete vybrat, kde zaplatit, zvolíte klasickou pokladnu, nebo samoobslužnou? Desítky tisíc signatářů britské petice proti samoobslužným pokladnám mají jasno: není nad lidský faktor.
Samoobslužné pokladny nebo skenování zboží zatím vyzkoušela jen pětina nakupujících. Z novinek nejčastěji lidé využívají telefonní aplikace na uložení věrnostních kartiček.
Peníze nemají ležet na nějakém zvláštním účtu, měly by být zapojeny do státní pokladny, aby byly na jedné hromadě, říká Aleš Michl, ekonom a poradce premiéra Andreje Babiše.
Důrazné varování ohledně ekonomických dopadů brexitu adresoval britské vládě německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Podle něj bude země například muset do společné pokladny přispívat ještě dlouho poté, co Evropskou unii opustí. V pátek budou v Berlíně jednat kancléřka Angela Merkelová a šéfka londýnské vlády Theresa Mayová.
Už jen několik týdnů zbývá podnikatelům na to, aby se připravili na zavedení elektronické evidence tržeb. Ta se bude od prosince vztahovat na zhruba 60 tisíc provozovatelů hotelů, restaurací a kaváren. Na nové opatření, které má omezit takzvanou šedou ekonomiku, se připravují i firmy nabízející technická řešení. Pro ně se tím otevírá zcela nový trh.
Supermarket, kde si zboží sami namarkujete a u pokladny si s nikým nevyměníte ani pár slov. To je možná pro některé hodně futuristická vize. V nizozemském Amsterdamu ji už ale zkoušejí v praxi. Otevřeli tam první supermarket, kde si lidé zboží sami načtou, a pak za ně zaplatí v automatické pokladně. U kasy už se s pokladní nesetkají.
Z finančních úřadů začnou mizet pokladny. Nejmenší pobočky přestanou přijímat hotovost od začátku léta. Postupně by se měl jejich počet omezit i ve velkých městech. Platit daň hotově by ale nově mohlo být možné třeba na poště.
Kontrolovat tržby každé pokladny by od ledna 2016 mělo jít přes internet. Požaduje to ministerstvo financí. Zavedením takzvané elektronické evidence chce zabránit stamiliardovým daňovým únikům. Pro podnikatele to znamená nutnost nových investicí. Podle aktuálního průzkumu ale řada z nich nemá s novinkou problémy, výjimkou jsou jen nejmenší živnostníci.
4:40
|Simona Bartošová, Roman Verner, Jaroslav Gavenda|Regiony
Zatím neznámý zloděj ukradl pokladničku z chaty Maměnka na Pustevnách. Schránka sloužila ke sbírce na opravu vyhořelého Libušína. Pokladničku už v červenci někdo vypáčil a vykradl. Tentokrát zmizela celá.
Fanoušci Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech se konečně dočkali. Dnes si můžou v pokladnách zakoupit vstupenky. Každoročně je o nákup lístků před zahájením festivalu, který začíná v pátek večer, obrovský zájem.
Pro prosincový termín odvodů se mění provozní doba pokladen úřadu. Zítra, ve středu 18. prosince, je vlastně poslední možnost, kdy mohou lidé přinést peníze v hotovosti přímo na pobočky České správy sociálního zabezpečení.
Samoobslužné pokladny, na kterých si zákazník sám namarkuje vlastní nákup, fungují ve Spojených státech už několik let. Jsou prakticky v každém velkém obchodě. Klasické pokladny s prodavači ale úplně nenahradí.
Obchodní řetězce přicházejí na chuť samoobslužným pokladnám. Na nich si zákazníci sami namarkují zboží. Oceňují to především mladší zákazníci, kterým se líbí technické novinky. A využívají toho, že takové placení je obvykle rychlejší a u automatické pokladny nebývají fronty.
Registrační pokladny budou s velkou pravděpodobností zavedeny až od 1. ledna roku 2008. Tento roční odklad v úterý schválila ve zrychleném jednání Poslanecká sněmovna. Změnu ještě musí potvrdit horní komora a posoudit prezident republiky.
Občanští demokraté navrhují odklad povinného zavedení registračních pokladen o jeden rok. Příslušnou novelu zákona předložili ve sněmovně. Podle jednoho z autorů normy Martina Římana by tak odpadla zbytečná zátěž především pro nejmenší živnostníky a podnikatele.