„Hackeři nejdřív napadli systémy archivu a zveřejnili e-maily uživatelů spolu s jejich hesly. Následně to zopakovali i u systému, který archiv používá k řešení požadavků čtenářů,“ říká Jan Cibulka.
Město se snaží usnadnit placení parkovného mimo jiné QR kódy. Podvodníci toho zneužívají jejich přelepením. Do svého kódu vloží vlastní internetovou adresu, kde se z vás pokusí vylákat platební údaje.
Telegram bude policii předávat IP adresu a telefonní číslo. To je velká změna – Telegram totiž dříve tvrdil, že až na výjimky, konkrétně terorismus, s bezpečnostními složkami nespolupracuje.
Redaktorka Radiožurnálu Jana Magdoňová si odnesla Kybercenu manažerka kyberbezpečnosti za pořad Antivirus. „Kyberbezpečnost je věc každého z nás a je důležité před tím nezavírat oči,“ říká.
Otázka zákazu mobilních telefonů ve školách byla předmětem mnoha vědeckých studií, které ale nepřinesly jednotné výsledky. Samotný zákaz totiž nestačí, školy jej musí žákům vysvětlit a obhájit si jej.
„Jakmile se podvodníci dostanou do vašeho internetového bankovnictví, můžou převádět vaše peníze pryč nebo si na vás dokonce vzít úvěr," upozorňuje Jan Cibulka.
Zakladatel sociální sítě Telegram Pavel Durov byl v sobotu zatčen v Paříži. Podle dostupných informací je důvodem nedostatečné potírání ilegálního obsahu, k jehož šíření je síť podle expertů ideální.
K záznamům amerického operátora AT&T se hackeři pravděpodobně dostali bezpečnostní mezerou ve službě Snowflake, kterou operátor používal k ukládání dat.
Stačí, když každý den několikrát kliknete a „olajkujete“ produkt nebo video. Abyste ale začali vydělávat, je třeba i investovat. Škody u těchto podvodů jsou podle policie třeba i 70 tisíc korun.
Odložené operace, zmatek a finanční škody. To je výsledek úterního kyberútoku na londýnské nemocnice. Hackeři vyřadili z provozu firmu, která se starala o krevní testy. Stát se to může i v Česku.
Hackeři útočí na česká média. Minulý týden se podle vyjádření agentury ČTK dostal neznámý útočník do účtu, skrze který bylo možné upravovat články na webu České noviny.
„Existují dokonce stránky a skupiny na sociálních sítí, které se specializují na intimní fotky expartnerů. Lidé se tak svým bývalým láskám chtějí pomstít,“ objasňuje redaktor Jan Cibulka.
O většině případů se ale nejspíš nedozvíme, oběti se cítí jako v případě jiných sexualizovaných útoků zahanbené a zneužité, a proto se často nikomu nesvěří.
Avast čelí problémům i ve Spojených státech, ve kterých musí zaplatit pokutu 16,5 milionu dolarů (přes 393 milionů korun) a přestat prodávat data o uživatelích k reklamním účelům.
„Lepší je dítě nesdílet, zvlášť pokud ještě zvažuju, že na tom budu vydělávat. Ale vím, že se to influencerům asi nebude líbit,“ myslí si psycholožka Eva Vášová.
Rodiče mají povinnost pečovat o zdravý vývoj dětí. A děti jsou chráněné i proti zveřejňování informací z jejich života, které je mohou poškodit. Třeba tak, že se jim vrstevníci budou posmívat.
Dva zatčení pachatelé, zajištěné servery a kryptoměnové peněženky. Zátah na jednu z nejnebezpečnějších kyberkriminálních skupin měl ukončit sérii vyděračských útoků.
Kyberzločinci se naučili lákat oběti na internetovou reklamu. Nabízí ke stažení běžné kancelářské programy a následně lidem podstrčí upravenou verzi, která jim zaviruje počítač.
Najdou si oběť na seznamce, navážou s ní vztah na dálku a pak ji oberou o peníze. Online podvodníci se neštítí zneužívat důvěru a city druhých, kvůli studu pak podvedení nejdou na policii.
Kosmetika za pár desítek korun, vychytávky do domácnosti za koruny a oblečení za dvě stovky. Některá online tržiště lákají na ceny, kterým jiní prodejci nedovedou konkurovat.
Česká digitální agentura o víkendu spustila aplikaci pro elektronické doklady, díky které budou moci lidí používat místo fyzického občanského průkazu jeho digitální kopii.
Videa, na kterých známé osobnosti propagují falešné investice, se šíří na sociálních sítích. Jde přitom o podvod, kterému pomáhá rychlý rozvoj umělé inteligence.
Můžete se spolehnout na hlas příbuzného v telefonu? A co e-mail od známého, který přesně ví, co vás zajímá? Pořad Antivirus tipuje, na co si budeme muset dát v roce 2024 pozor.
Elektronika nebo předplatné počítačových her patří mezi oblíbené vánoční dárky, jelikož jdou sehnat i na poslední chvíli. Na co si ale dát pozor, aby radost z dárku vydržela co nejdéle?