„Každým rokem chodím ke stejným lidem. Vždycky pošlu těm svým zákazníkům zprávu, že nastal čas,“ popisuje svojí práci prezident Společenstva kominíků Jaroslav Schön.
„Situace je mimořádně napjatá a nezle ji překonat jednoduchými opatřeními a snížením nákladů,“ uvedl v prohlášení šéf značky Volkswagen Thomas Schäfer.
Nezaměstnanost v Česku v červenci vzrostla na 3,8 procenta, v červnu i květnu činila 3,6 procenta. Lidí bez práce bylo v polovině letních prázdnin 283 011.
Policie v příspěvku na sítích napsala, že noví občané Ruské federace přísahali dodržování ústavy a zákonů, a na tom základě jim zástupci vojenské komise předali povolávací rozkazy.
„S příchodem zimy postupně končí sezonní práce a do evidence se už hlásí ve větším počtu i lidé, jimž skončily termínované pracovní smlouvy,“ uvedl v pondělí Úřad práce České republiky.
Počet Čechů bez práce byl v říjnu 3,5 procenta, jde o podobnou hodnotu jako loni v září. Počet uchazečů o práci se oproti předchozímu měsíci snížil o 588 na 255 792. Ubylo i nabízených volných míst.
Úřad práce uvedl, že situace se bude nadále odvíjet i od průběhu válečného konfliktu na Ukrajině, aktuální epidemické situace a dopadů energetické krize na zaměstnavatele.
Na sociálních sítích se například objevil příspěvek, ve kterém pan S. tvrdí, že na úřadech práce platí zákaz nabízení zaměstnání českým občanům, a to kvůli příchodu ukrajinských uprchlíků.
Nejohroženější jsou rodiny samoživitelů. Tam je to často způsobeno jedním příjmem a s tím souvisejícím stresem. Podobně ohrožené jsou i rodiny, které pečují o nemocné nebo postižené dítě.
Základními pravidly prevence syndromu vyhoření je oddělovat jasně práci od volného času, pěstovat vztahy a intimitu, dobře spát, mít správný životní styl, smysl života a koníčky.
Práce na směny a rodinný život – dvě věci, které jdou dohromady jen těžko. Své o tom ví třeba zdravotní sestry. Některé se kvůli tomu po rodičovské do nemocnic už nevrací a hledají práci mimo obor.
To, že roboti budou vykonávat některé lidské činnosti, už dávno nepatří jen do kategorie sci-fi. V horizontu 15 let by roboti mohli nahradit řadu profesí. Jaká to ale budou?
Technické profese, ale také zdravotníci - to jsou odborníci, kteří nejvíc chybí na trhu práce v Královéhradeckém kraji. Hejtmanství chce proto pomoci firmám při náboru těchto pracovníků na Ukrajině. Plánuje proto spolupráci s Pardubickým krajem. Společně by mohli zřídit v Užhorodu kontaktní místo pro Ukrajince, kteří by chtěli pracovat na východě Čech.
Jsou vzdělaní, mají vysokoškolské tituly, zkušenosti ze zahraničí i z praxe, přesto v Česku těžko hledají práci. Někteří mladí lidé proto začali dokonce tajit svoji kvalifikaci, aby dostali šanci na pracovním trhu. A jsou ochotní vzít i místo, které vůbec neodpovídá jejich vzdělání.
V aktuálním průzkumu oblíbenosti povolání nejlépe bodovali lékaři. Na druhém místě se podle Centra pro výzkum veřejného mínění umístili vědci následovaní zdravotními sestrami. Na druhém konci žebříčku jsou poslanci. Ti skončili úplně poslední. Před nimi jsou uklízečky a povolání ministra. Čtvrtý od konce je pak kněz.
2:40
|Lucie Maňourová, Klára Bílá, Petra Benešová|Zprávy z domova
Výběr budoucího povolání může být zábavný, když s volbou studentovi pomáhá animovaný myšák Fred. Motivační spot s kreslenou postavičkou zaplatilo ministerstvo školství z evropských peněz. Video stálo 40 tisíc korun a odborníci ho kritizují.