Předseda nejvyšší volební rady uvedl, že představitelé EU nejsou ve Venezuele vítáni, jelikož zůstávají v platnosti „genocidní sankce proti Bolívarovské republice Venezuela a zejména její vládě“.
Separatisté blokádu zahájili před víc jak týdnem v reakci na zajetí jednoho z jejich vojáků ukrajinskou armádou. Požadovali, aby OBSE pomohla zajistit vojákovo propuštění.
Tři pancéřovaná auta mise OBSE na východní Ukrajině shořela a další čtyři vozy neznámí pachatelé silně poškodili. K incidentu došlo před hotelem Park Inn v Doněcku, ve kterém bydlí příslušníci zvláštní pozorovatelské mise.
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě objevila na východní Ukrajině ruské vojáky. Jednotky našli pozorovatelé při rutinní prohlídce jednoho ze skladů vojenské techniky, kterou kontrolují ruští separatisté.
Ukrajina má zájem o vyslání pozorovatelů Evropské unie na východ země. Kyjev také žádá o jasnější signál možné bližší integrace s unií. Zatímco na východě Ukrajiny a v okolí Mariupolu se ozývá střelba z minometů i tanků, ukrajinští politici žádají v Kyjevě na mezinárodní konferenci o podporu pro svou zemi.
Rusko vyzvalo Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, aby zajistila nestrannost pozorovatelské mise na východní Ukrajině. Ruské ministerstvo zahraničí ji obvinilo ze zaujatosti vůči Moskvě.
Všichni filipínští pozorovatelé OSN obklíčených na Golanských výšinách se dostali na do bezpečí. Mírové jednotky v nárazníkovém pásmu mezi Izraelem a Sýrií koncem týdne obklíčili syrští povstalci z islamistické fronty an-Nusrá. Neznámý zůstává osud dalších 44 pozorovatelů z Fidži, které radikálové zajali.
Osud členů mise OBSE zajatých ve východoukrajinském Slavjansku je pořád nejasný. Doteď se s nimi nepodařilo navázat kontakt. Vojenské pozorovatele, mezi kterými je i jeden Čech, zadrželi v pátek proruští separatisté.
Zadržené zástupce mezinárodní mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), mezi kterými je i Čech, považují proruští separatisté za špiony NATO. Prohlásil to představitel vzbouřenců na východě Ukrajiny Denis Pušilin.O propuštění pozorovatelů vyjednává několik států včetně Německa.
Proruští rebelové ve Slavjansku na východě Ukrajiny zadrželi autobus se členy mezinárodního inspekčního týmu. Oznámilo to ukrajinské ministerstvo vnitra. Mezi sedmi zadržovanými pozorovateli je i jeden český voják. Vzbouřenci prý hodlají celou skupinu po výslechu propustit.
O české prezidentské volby se zajímají i pozorovatelé z Běloruska. Zástupci nevládního sektoru objíždějí hlasovací místa po celé republice. Misi pořádá nevládní nezisková organizace Belarus Watch se sídlem ve Vilniusu.
Běloruský nevládní sektor poslal na české prezidentské volby pozorovatelskou misi. Její členové chtějí navštívit stovku hlasovacích míst po celé republice.
Palestina se raduje – celkem 138 členských zemí Organizace spojených národů souhlasilo s jejím uznáním jako nečlenského pozorovatelského státu OSN. Devět zemí hlasovalo proti, včetně České republiky, 41 států se zdrželo hlasování. Výsledek hlasování přispívá k lepšímu postavení Palestiny v rámci mezinárodního společenství.
O půlnoci definitivně skončila mezinárodní pozorovatelská mise v Sýrii, která měla od jara dohlížet na zavádění příměří. Rada bezpečnosti OSN pozorovatele stáhla v okamžiku, kdy se situace naopak dál dramaticky vyostřuje. Zahraniční vojáci navíc už od června minimálně vyráželi do terénu, protože se sami stávali terčem útoků.
Organizace spojených národů stáhla ze Sýrie polovinu pozorovatelské mise. Tři stovky zahraničních vojáků měly původně dohlížet na příměří a naplňování mírového plánu Arabské ligy a OSN. Místo toho ale byli pozorovatelé svědky stále krvavějších bojů.
Desítky obětí si za poslední den zřejmě vyžádal pokračující konflikt na mnoha místech v Sýrii. Vládní a protirežimní ozbrojenci bojují například ve městě Rastan. Pod intenzivní palbou armády je podle svědků i dlouhodobě obléhané město Homs.
Nejméně tři syrští vojáci utrpěli zranění při dalším pumovém útoku, který zasáhl příslušníky vládních sil. Bomba přitom explodovala v těsné blízkosti mezinárodních pozorovatelů, kteří mají v Sýrii dohlížet na příměří. Mezi zahraničními vojáky působícími pod hlavičkou Arabské ligy a OSN nikdo neutrpěl žádnou újmu.
Sýrie nehodlá akceptovat všechny pozorovatele, které jí ze zahraničí pošlou. Podle americké velvyslankyně u OSN Susan Riceové už země odmítla nejméně jednoho člena monitorovacího týmu kvůli jeho národnosti.
Rada bezpečnosti OSN jednomyslně schválila rezoluci, která umožní 3 stovkám neozbrojených pozorovatelů působit v Sýrii. Mandát potrvá 3 měsíce, pak je nutné ho obnovit. Úkolem pozorovatelské mise je upevnit příměří, které v Sýrii platí od 12. dubna.
Počet pozorovatelů OSN v Sýrii by se mohl rozšířit ze 30 až na 300, aby zabránili pokračování násilností v zemi. Po dlouhých hodinách jednání se na tom předběžně dohodla Rada bezpečnosti. K hlasování o návrhu se rada sejde v podvečer našeho času.
Ani dvěstěpadesát pozorovalelů by v Sýrii nebylo dost k udržení příměří, hodnotí křehký klid zbraní generální tajemník OSN Pan Ki Mun. Právě takový počet požadoval původní plán předložený Spojenými národy.
Navzdory deklarovanému klidu zbraní zemřelo v Sýrii za posledních čtyřiadvacet hodin přes pět desítek lidí. Obě strany, opozice i syrská vláda, se vzájemně obviňují z porušování příměří. Na situaci nic nezměnila ani pozorovatelská mise OSN. Ta by měla na dodržování vyjednaného míru dohlížet.
Křehké příměří v Sýrii trvá, a to i přes to, že ze země dál přicházejí zprávy o přestřelkách a počet obětí na obou stranách roste. Druhý dnem působí v Sýrii pozorovatelé OSN, kteří mají dohlížet nad dodržováním příměří mezi vládními vojsky a vzbouřenci.
Do Sýrie by měli ještě dnes večer dorazit mezinárodní pozorovatelé. Už zítra mají podle vedení OSN začít pracovat v terénu. Jejich úkolem bude dohlížet na příměří, ke kterému mezinárodní společenství ve čtvrtek dostačilo syrskou vládu a rebely. Už od pátku se ale klid zbraní pomalu hroutí a přibývá útoků na obou stranách.
Rada bezpečnosti OSN schválila první rezoluci k Sýrii. Na vyslání pozorovatelské mise se jednomyslně shodlo všech 15 členů. Pro bylo i Rusko, které mělo původně k návrhu velké výhrady. Nakonec ale podpořilo kompromisní rezoluci.
Do Sýrie vyjedou neozbrojení mezinárodní pozorovatelé, kteří budou dohlížet na dodržování příměří, slíbil generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Dnes vyhlášené příměří je podle něj přelomovým bodem ve snahách nastolit v Sýrii klid. Situace se prozatím skutečně relativně zklidnila. Přesto přicházejí zprávy o dalších obětech konfliktu a rozporuplné informace o pohybech armádních oddílů.
Liga arabských států prodloužila misi, která monitoruje krvavé boje a potlačování protestů v Sýrii. Pozorovatelská mise dostala mandát na další měsíc a její členové nově projdou školením Organizace spojených národů. Na pokračování mandátu se Arabská liga dohodla za situace, kdy jen o víkendu v Sýrii zahynulo nejméně sto lidí.
V Sýrii bylo lehce zraněno 11 pozorovatelů Ligy arabských států (LAS). Členy monitorovací mise Arabské ligy napadli pravděpodobně provládní demonstranti. K incidentu došlo v přístavním městě Latakia.