Mezinárodní pozorovatelé dohlédnou na příměří v Sýrii, slíbil Pan Ki-mun

Do Sýrie vyjedou neozbrojení mezinárodní pozorovatelé, kteří budou dohlížet na dodržování příměří, slíbil generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Dnes vyhlášené příměří je podle něj přelomovým bodem ve snahách nastolit v Sýrii klid. Situace se prozatím skutečně relativně zklidnila. Přesto přicházejí zprávy o dalších obětech konfliktu a rozporuplné informace o pohybech armádních oddílů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun komentuje situaci v Sýrii

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun komentuje situaci v Sýrii | Zdroj: Reuters

„Dění v Sýrii ale sledujeme skeptickým zrakem, protože mnoho slibů daných syrskou vládou v minulosti se nesplnilo. Znovu jsem syrskou vládu vyzval, aby dodržovala všech šest bodů plánu pro řešení krize. Je čas ze základu změnit kurz. Příměří je velmi křehké. Stačí výstřel a obě strany dostanou záminku zapojit se do dalších bojů,“ prohlásil Pan Ki-mun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček sleduje dění v Sýrii

Dohoda o příměří přijatá v rámci mírového plánu vyslance OSN Kofiho Annana začala platit nad ránem. Utichly srážky vládních sil s povstaleckými jednotkami a armáda zjevně pozastavila i operace proti obydleným oblastem, které označuje za ohniska odporu proti vládě prezidenta Bašára Asada.

Vláda i povstalci se ale kvůli ojedinělým incidentům navzájem obviňují z porušování dohody. Opozice hlásí tři osoby zabité vládními silami, syrský režim naopak upozorňuje, že povstalci zabili jednoho vojáka a jednoho stranického činitele.

„Když si uvědomíme že v uplynulých týdnech a měsících denně umíraly desítky lidí, tak jestliže dnes je to podle posledních zpráv blízkovýchodních médií pět lidí, tak je to cynicky vzato velmi dobrá bilance,“ říká zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček. Syrská vláda také vyzývá uprchlíky, aby se vrátili do země. Rebelům, kteří nikoho nezabili, nabízí amnestii.

Vládní síly a syrští rebelové se navzájem obviňují z narušování příměří

Číst článek

Kofi Annan dnes na půdě Rady bezpečnosti OSN upozornil, že syrská armáda zatím nestáhla těžkou techniku z obydlených oblastí, což měla udělat už před dvěma dny, a vyzval Radu, aby Sýrii ke splnění požadavku vybídla. Syrští představitelé říkají, že armáda z měst odejde až poté, co zavládne klid. Vládní tisk pak tuto podmínku příměří označuje za útok na státní suverenitu.

Světové diplomaty Annan informoval také o nejnovějším vývoji po svém návratu z Blízkého východu a vyzval mezinárodní společenství k vyslání první skupiny neozbrojených pozorovatelů. Do Damašku by zítra měla dorazit přípravná mise, aby jednala o podmínkách.

Syrská opozice vyzvala k novým demonstracím proti vládě

Číst článek

Vůdce exilové syrské opozice Burhán Ghalijún mezitím vybídl Syřany k účasti na nových protivládních demonstracích. Annanův plán však připouští i takové vyjadřování politických názorů. Podle Ghalijúna reakce vládních sil na nové protesty ukáže, nakolik Damašek podmínky příměří respektuje. Vládní média naopak obviňují rebely, že se provokacemi snaží uklidnění situace zmařit.

Prověrkou klidu zbraní zřejmě budou demonstrace naplánované po pátečních poledních modlitbách. Současný stav prý podle některých komentářů nevyhovuje ani jedné straně. „Myslím, že nejdůležitější hledisko pro to, kam se to bude dál vyvíjet, je naprostá nedůvěra mezi oběma stranami a jak se zdá čekání na chybu nebo přešlap druhé strany,“ dodává Tureček.

Břetislav Tureček, Veronika Sedláčková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme