‚Představitelé EU nejsou vítáni.‘ Venezuela odvolala pozvánku Evropské unii k pozorování voleb
Venezuela odvolala pozvánku Evropské unii, aby vyslala své pozorovatele na červencové prezidentské volby. S odvoláním na úřady v Caracasu o tom v noci na středu informovaly agentury Reuters a AP, podle nichž jsou důvodem pro stažení pozvánky sankce uvalené evropskou sedmadvacítkou. Zastoupení EU v Caracasu vyzvalo Venezuelu, aby své rozhodnutí přehodnotila.
Předseda nejvyšší volební rady Elvis Amoroso uvedl, že představitelé EU nejsou ve Venezuele vítání, jelikož zůstává v platnosti to, co označil jako „genocidní sankce proti Bolívarovské republice Venezuela a zejména její vládě“. Evropská unie ovšem zachovává sankce pouze proti zhruba 50 Venezuelanům obviněným z represí nebo snah o podkopání demokracie, nikoliv však proti vládě jako celku, podotkla AP.
Venezuelská opozice vybrala kandidáta na prezidenta. Proti Madurovi postaví diplomata Gonzáleze
Číst článek
Agentura také připomněla, že Evropská unie před dvěma týdny dočasně zrušila sankce proti čtyřem činitelům spojeným s volebním úřadem včetně Amorosa. Caracas nicméně tento krok odmítl a označil ho za selektivní a nedostatečný.
„Obyvatelé Venezuely by měli mít možnost zvolit si svého příštího prezidenta v důvěryhodných, transparentních a konkurenčních volbách, které podpoří mezinárodní pozorování, včetně toho od Evropské unie,“ reagovala na rozhodnutí Caracasu mise EU v latinskoamerické zemi na síti X.
Volební rada stanovila prezidentské volby na 28. července. O třetí mandát se v nich bude ucházet jednašedesátiletý autoritářský prezident Nicolás Maduro, který se k moci dostal v roce 2013 díky tomu, že si ho před smrtí v roce 2013 vybral za svého nástupce Hugo Chávez.
U moci se podle západních médií drží za pomoci pronásledování svých kritiků a nesvobodným volbám, za což na jeho režim uvalily sankce USA i EU. Opozici bude zastupovat kariérní diplomat Edmundo González Urrutia.
Poslední prezidentské volby se ve Venezuele konaly v roce 2018, ale velká část opozice je bojkotovala jako nedemokratické. Madurova vláda se loni s opozicí dohodla na uspořádání dalšího hlasování, což přimělo Spojené státy k dočasnému uvolnění ropných sankcí, poznamenal Reuters. V dubnu Washington sankce na venezuelský ropný průmysl znovu uvalil kvůli tomu, že Maduro omezil možnosti opozice kandidovat v prezidentských volbách.