„Chceme posílit dohled nad dodržováním pravidel. Antimonopolní úřad bude moct pružněji reagovat při podezření na nekalosti na trhu,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Lékařů se nedostává, získat praxi trvá léta. V některých případech je proto nejspíš budou moct už příští rok nahradit sestry. Dostat by měly větší kompetence.
„Kompetence prezidenta není vymezena pouze věcně, ale i časově. Je nepochybné, že nemohu nikoho jmenovat do funkce, která je obsazená, to je absurdní,“ řek Rychetský
Ostatní členy bankovní rady vyměnil už prezident Zeman. „I kdyby to byl někdo, kdo bude mít jiné názory než současná většina, tak už toho moc nezmění,“ upozorňuje analytička Jana Klímová.
Volební seriál Radiožurnálu Otázka dne přinese pro Babiše a Pavla dotazy, které položí známé osobnosti. Třetí dotaz kandidátům položil předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.
Vládní poslanecká většina 30. března schválila zákon, který dal Orbánovu kabinetu v době časově neomezeného nouzového stavu možnost vládnout pomocí dekretů bez zapojení parlamentu.
Ministr zdravotnictví by mohl v budoucnu sám rozhodovat o uzavření obchodů nebo omezení veřejné dopravy. Počítá s tím návrh novely zákona o ochraně veřejného zdraví. Návrh ale kritizuje opozice.
„Omezování svobody je závažná věc. Jediný ministr nemůže mít červené tlačítko, pomocí kterého vypne fungování země,“ uvedl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura o návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO).
Proč se uprostřed boje s koronavirem řeší posílení pravomocí vlády a premiéra na úkor Parlamentu? O pozadí vzniku kontroverzního návrhu mluví reportér Respektu Ondřej Kundra.
Stav ohrožení státu nebo válečný stav by mohla podle předloženého dokumentu vyhlásit sama vláda nebo premiér, aniž by tento akt vyžadoval potvrzení Parlamentem v pevném časovém limitu.
Pro novelu Ústavy hlasovalo 138 poslanců, zapotřebí jich byla ústavní většina, tedy 120. Pro změnu hlasovali poslanci z klubů ANO, KSČM, Pirátů, SPD, ČSSD a po jednom poslanci z klubů KDU-ČSL a STAN.
Všechny tři předlohy odolaly návrhu na zamítnutí, který vznesl Martin Kupka (ODS). Také další poslanci vyjadřovali obavy z toho, že obce budou vystaveny dalším kontrolám a přinese jim to jen zátěž.
Češi podruhé ve své historii v přímé volbě vybírají hlavu státu. Prezident klade věnce, připíná vyznamenání, bilancuje uplynulý rok, ale nejen to. Přinášíme výběr těch nejdůležitějších kompetencí.
Politický konflikt mezi prozápadní moldavskou vládou a proruským prezidentem Igorem Dodonem dosáhl dalšího vrcholu. Ústavní soud v úterý hlavu státu dočasně zbavil prezidentských pravomocí.
Česká obchodní inspekce může používat nepravé doklady. A také vnikat do uzamčených skladů a dalších prostor. Širší pravomoci jim dává novela, kterou v červenci posvětil Senát.
Senát se rozhodl povýšit práva obcí v národních parcích. Odmítl ale uvolnit pravidla prodeje pozemků v zastavěných oblastech parků, stejně jako snahu vymezit časový rámec pro rozšíření bezzásahových zón v parcích. Změny novely nyní bude muset posoudit Sněmovna. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) s většinou senátních úprav nesouhlasil.
Více než 300 anglických a velšských policistů si v posledních dvou letech vyslechlo obvinění, že zneužili svého postavení a pravomocí, aby si vynutili sex. Pohlavní styk podle zprávy, o které ve čtvrtek informoval zpravodajský web BBC, vymáhali i na obětech trestných činů.
Ombudsman zatím více pravomocí nezíská. Poslanci dnes měli definitivně rozhodnout o vládní novele zákona o veřejném ochránci práv, nakonec ale hlasování odložili. Vrátit by se k ní měli opět až na konci června.
Senát dnes neschválil ústavní novelu, která měla dát Nejvyššímu kontrolnímu úřadu (NKÚ) právo prověřovat hospodaření s veřejnými prostředky. Úřad měl získat možnost kontrolovat obce, kraje i firmy s jejich majetkovou účastí či podílem státu. Senát vládě doporučil, aby novelu předložila znovu, ale společně s návrhem na odstranění duplicit kontrolních systémů.
Evropské centrum informací nebo Velký bratr. Tak mluví někteří poslanci Evropského parlamentu o Europolu, kterému dnes schválili nové pravomoci. Úřad bude například sledovat internet nebo shromažďovat a sdílet více informací o lidech podezřelých z terorismu. Cílem je totiž právě efektivnější boj proti džihádistům v Evropě. Návrh ale vyvolává i kritiku kvůli ochraně soukromí.
Evropský parlament dnes nejspíš schválí nové pravomoci pro Europol. Mají mu pomoct v boji proti terorismu. Evropský policejní úřad bude moct například zakládat zvláštní jednotky. Zlepšit se má také výměna informací. Právě ta totiž údajně v některých členských zemích nefunguje.
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) asi bude moci prověřovat například i hospodaření krajů, obcí a jejich příspěvkových organizací. Kontroloři by mohli také do státních fondů, zdravotních pojišťoven, veřejných vysokých škol a firem, ve kterých mají stát, obce nebo kraje nadpoloviční podíl. Rozšíření pravomocí úřadu dnes schválila sněmovna.
Zpravodajské služby pravděpodobně získají větší přístup k informacím ze soukromí. O novele bude hlasovat Senát, změnu už mu doporučil ústavněprávní výbor. Zpravodajci se tak asi dostanou k daňovému a bankovnímu tajemství. A také k informacím od telekomunikačních operátorů.
Zpravodajské služby by měly získat větší pravomoci. Doporučil to senátní ústavněprávní výbor. Prolomit by se mělo daňové tajemství a zrušit omezení u údajů chráněných bankovním tajemstvím. Zpravodajci by také měli mít možnost žádat informace od telekomunikačních operátorů.
Zpravodajské služby budou mít zřejmě širší pravomoci. Prolomit by se mělo daňové tajemství a zrušit omezení u údajů chráněných bankovním tajemstvím. Zpravodajci by také měli mít možnost žádat informace od telekomunikačních operátorů. Vládní novelu dnes schválila Poslanecká sněmovna.
Na vládu tento týden míří navrhované změny ústavy, které upřesňují a do jisté míry omezují pravomoci prezidenta. Například jeho podíl na zahraniční politice nebo výlučný vliv na jmenování rady centrální banky. Naopak více prostoru by hlava státu dostala při jmenování předsedy a místopředsedy Nejvyššího správního soudu. Miloš Zeman s úpravami ústavy nesouhlasí.