Ministerstvo vnitra potřebovalo na vytištění volebních lístků a jejich distribuci i na zajištění bezpečnosti během voleb téměř 134 milionů korun. Kraje a obce vyčerpaly 528 milionů.
Od 1. do 7. února by mohli mít lidé týden na to, aby průběh a výsledek hlasování napadli u Nejvyššího správního soudu. Na soud by se mohli obrátit stěžovatelé v případě podezření na porušení zákona.
V porovnání s podzimem podle agentury STEM/MARK počet nerozhodnutých voličů klesl, na přelomu září a října jich bylo 44 procent. Důležité pro ně bude, jak si uchazeči povedou v předvolebních debatách.
Z nedělního modelu STEM také vyplývá, že Babiše by ve druhém kole porazila Danuše Nerudová poměrem hlasů 57 ku 43 i Petr Pavel s výsledkem 53 ku 47 procentům hlasů.
Vřesová má jednu z nejvyšších nezaměstnaností v Karlovarském kraji. Když před dvěma lety začala propouštět hnědouhelná elektrárna, zůstal tu bez práce každý pátý.
Sedm kandidátů je podle ministerstva podporováno peticí občanů, jichž musí být minimálně 50 000. Ve třech případech podle ministerstva kandidáty navrhla skupina poslanců, kterých musí být nejméně 20.
Andrej Babiš není prvním ani posledním politikem, kolem kterého se vše točí. Svého času byl veřejný prostor kompletně mediálně zaplevelen Václavem Klausem a pak Milošem Zemanem.
„Sněmovní volby v roce 2021 jsme prohráli hlavně Praze, kde jsme měli asi jenom čtrnáct procent. A teď to vypadá na něco přes dvacet, takže to je velký úspěch,“ říká Babiš pro Radiožurnál.
„Rodina, která topí i svítí elektřinou díky zastropování ročně ušetří 111 000 korun. Rodina, která svítí elektřinou a topí plynem, ušetří 91 000 korun," popisuje efekt stropu na ceny energií Fiala.
„Mnoho lidí si uvědomilo, že vláda extrémní pravice se může stát skutečností,“ vysvětlil pro iROZHLAS.cz Mathieu Gallard konečné rozhodování s tím, že to nechtěli dopustit.
Současný centristický prezident Emmanuel Macron volil kolem v pobřežním městě Le Touquet. Nacionalistická kandidátka Marine Le Penová hlasovala před polednem v Hénin-Beaumont na severu země.
Francouzi vybírají příští hlavu státu. Bude jí poprvé žena? Nebo v čele zůstane současný prezident? V osm hodin se otevírají volební místnosti a server iROZHLAS.cz přináší poslední analýzu.
Laboratorní technik David nemá v úmyslu jít vůbec hlasovat, protože jeho kandidát neprošel do druhého kola. Myslí si, že volba mezi Le Penovou a Macronem je ode zdi ke zdi, jeden extrém proti druhému.
Předvolební průzkumy ukazují rozdíl deset procent. Zůstává ale velké množství nerozhodnutých voličů. A ty se pokusili prezidentští kandidáti zaujmout ve středeční televizní debatě.
O výsledku prezidentských voleb by mohly rozhodnout hlasy voličů krajně levicového kandidáta Jeana-Luca Mélenchona, který se nedostal do finále a skončil těsně pod dvojicí Macron a Le Penová.
„Míra odporu k Macronovi je v (levicových) kruzích velmi vysoká,“ říká Lukáš Macek s tím, že část se může rozhodnout, že „kopne do mraveniště“ a uvidí, co by se stalo s krajně pravicovou prezidentkou.
Volební účast v prvním kole francouzských prezidentských voleb dosáhla 73,42 procenta. Obhájce Emmanuel Macron získal podporu 27,82 procenta voličů, pro Le Penovou hlasovalo 23,21 procenta.
Podle předběžných výsledků vede Macron s 27,6 procenty. Le Penová ztrácí čtyři procentní body. Oficiální data zveřejní francouzské ministerstvo vnitra během pondělí.
Prodavačka Valérie nevěří, že nadcházející výsledky prezidentských voleb přinesou zásadní změnu. Stěžuje si, že si nemůže dovolit to co v minulosti a že na konci měsíce jen tak tak vyjde s penězi.
Největší šanci na vítězství má podle průzkumů nynější hlava státu Emmanuel Macron. Ten se ve druhém kole voleb, plánovaném na 24. dubna, pravděpodobně utká s krajně pravicovou Marine Le Penovou.