Na státní svátek musí zavřít všechny obchody nad 200 metrů čtverečních. Prodejny na letištích, nádražích nebo třeba lékárny mají ze zákona výjimku a otevřené budou.
Svoji provozovnu například zrušilo i Středisko SOS s oblečením z druhé ruky. „Chodilo tam málo lidí. A ti, co chodili, neplatili dostatečně,“ potvrzuje vedoucí prodejny.
Vysoká inflace v posledních měsících dopadá i na obchody na malých vesnicích. Na těch jsou závislí například senioři, pro které jsou to často jediná dostupná místa se základními potřebami.
Českokrumlovský rozvojový fond, kterému dům patří, sice snížil Jednotě nájemné, ale ani to nepomohlo. Navíc covidová situace pokračuje dál a tržby se na původní úroveň nevrací.
V pondělním tisku se dočtete, že reklama na alkohol by v budoucnu mohla být výrazně omezená. Píší to Hospodářské noviny. Krajské dotace už podle Mf Dnes vesnickým prodejnám nestačí.
Jednalo se i s dalším technologickým gigantem IBM. Místopředseda vládní rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček sdělil, že Česko a IBM mají zájem na spolupráci při vývoji umělé inteligence.
Česká obchodní inspekce (ČOI) tvrdí, že největší internetový obchod v České republice Alza.cz porušil zákon, když o druhém svátku vánočním otevřel prodejnu v Praze. Prodejce se ale domnívá, že zákon neporušil, což zveřejnil na svých stránkách ještě před Vánocemi. Inspekce zahájí s obchodem správní řízení, informoval mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.
Snowboardový boom se pomalu ale jistě vrací do Čech. Čím dál víc lyžařů v poslední době opět mění lyže za prkno. Pokud je to jednou ročně nebo se jedná o děti, není třeba hned kupovat vlastní. I půjčovny dnes už nabízí velmi vysoký standard.
Z trojice obchodních řetězců mizí asi tři a půl milionu vajec. Hrozí totiž, že obsahují bakterii salmonely. Z regálů je stahují Kaufland, Tesco a Ahold, který provozuje obchody Albert. Nebezpečná vejce už neprodávají obchody Kaufland. Společnost je stáhla z prodeje hned potom, co ji o riziku v pondělí informovala Státní veterinární správa. Podobně postupuje i Tesco a Albert.
O svátcích by měla být rodina spolu a ne chodit po nákupech, říkají zastánci návrhu, který omezuje prodejní dobu ve větších obchodech. Například na Nový rok, Velikonoční pondělí, vánoční svátky nebo 28. října. Změnu dnes projednají poslanci ve třetím čtení.
Božanov na Broumovsku je malá obec v pohraničí. Vede sem jediná cesta, do nedalekého Polska bylo ještě nedávno možné přejít jen pěšky. A možná i proto tady několikrát zkrachovala jak prodejna potravin, tak i místní hospoda. Teď už zase fungují, provozuje je ovšem sama obec.
Na Přerovsku se těší stále větší oblibě pojízdné prodejny. V obcích, kde se zavřely obchody s potravinami nebo smíšeným zbožím, jsou každodenní realitou. Přivážejí čerstvé pečivo, maso i spotřební zboží. Zejména starší lidé, kteří by jinak museli za nákupy do nejbližších měst, si je nemohou vynachválit.
Když si prodavač pustí v obchodě vlastní rádio, nemusí kvůli tomu provozovatel platit kolektivnímu správci autorských práv. Ústavní soud vyhověl stížnosti majitelky cykloprodejny, která měla podle rozhodnutí Krajského soudu v Hradci Králové zaplatit Ochranné asociaci zvukařů-autorů (OAZA) za reprodukci hudby v obchodě. Stěžovatelka odmítala zaplatit, protože muziku poslouchala prodavačka pro vlastní potřebu při práci.
Soukromníkům se obchod s potravinami v Bočanově na Náchodsku nevyplatí, proto tu prodejnu otevřela obec. Ročně ji dotuje 100 tisíci korunami. Asi 350 místních obyvatel ale díky ní nemusí pro každý rohlík až do několik kilometrů vzdáleného Broumova.
V řadě malých vesnic není obchod, a tak tam uvítají každou možnost nákupu. Například v celém Královéhradeckém kraji funguje víc než desítka pojízdných prodejen masa a uzenin. Některé pak mají takové renomé, že mají několik zastávek třeba i přímo v Hradci Králové, ale prodávají i ve vesničkách kolem krajského města.
Vlastník společnosti Darty, která většinově vlastní řetězec prodejen s elektronikou Datart, plánuje prodat svůj podíl v Datartu. V tisku se dokonce objevily informace, že se chystá možná i zavřít své sítě v České republice, na Slovensku a ve Španělsku. To ale provozovatel Datartu popírá.
Patřívala ke koloritu našeho venkova. Starý autobus zvaný erťák přestavěný na pojízdnou prodejnu zajížděl do obcí, kde buď nebyl obchod, nebo měl jen omezený sortiment. I v dnešní době supermarketů můžeme v obcích potkat malou prodejnu na kolech.
Celkem 15 případů diskriminace odhalila při letošních kontrolách Česká obchodní inspekce. Kromě rasové diskriminace prověřovali inspektoři i stížnosti na uplatňování dvojích cen za stejné služby.
Česká republika má největší prodejní plochu hypermarketů a diskontů na počet obyvatel ze všech zemí střední a východní Evropy. Alespoň podle studie Euromonitor International 2010. Na tisíc Čechů připadá 117 čtverečních metrů prodejní plochy hypermarketů a dalších 45 metrů diskontů. Česká republika tak poprvé v historii překonala dosud vedoucí Maďarsko.