Imunita společnosti proti covidu je v současnosti mnohem vyšší než na začátku pandemie. „Nový virus přijde. Ano, je to jenom otázka času. Prostě přijde,“ říká lékař a biochemik Jan Trnka.
Stát chystá studii, která má zjistit promořenost české populace. Vědci chtějí zjistit i to, jak moc protilátky a buněčná imunita lidi před koronavirem chrání. Nejen o tom mluvil imunolog Jiří Litzman.
Hlavním cílem je poznat skutečnou míru promoření populace. Pravidelným testováním dobrovolníků chtějí ale vědci zkoumat i to, jak protilátky a buněčná imunita lidi chrání.
„Zaplatili jsme poměrně tvrdou cenu za to, že máme významnou část populace promořenou, a podařilo se i významnou část naočkovat,“ řekl Českému rozhlasu Plus Roman Prymula.
Nejhůř zasažené české město byl v posledních třech měsících Trutnov: mezi uzdravené se počítá 12 procent obyvatel obce. Naopak Klášterci nad Ohří se nemoc téměř vyhnula, má 3,5 procenta vyléčených.
„Situace se výrazně zhoršila, ale musíme vnímat, že se výrazně zvýšil i počet testů. Situaci odpovídá ale i uvolněnější chování přes léto,“ řekla Radiožurnálu hlavní hygienička Jarmila Rážová.
Deset procent pozitivně testovaných neznamená deset procent nakažených. Testy na protilátky mají podle Hynka Cíglera z Masarykovy univerzity vysoký podíl falešně pozitivních výsledků.
Testy zjišťující protilátky v těle z krve – takzvané rychlotesty, nebo přesnější laboratorní vyšetření odebrané krve – stojí většinou mezi 500 a 1 000 korunami. Může to být ale i dvojnásobek.
V Pro a proti se utkali vedoucí lékař intenzivní péče Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN Martin Balík a člen ministerského epidemiologického týmu Vladimír Černý.
Kromě remdesiviru nebo favipiraviru by se k léčbě nemoci covid-19 mohla v Česku v nejbližší době začít používat i krevní plazma. Pro koho bude určená? A bude ji dostatek?
„Každý spolehlivý bude velmi cenný. Nesmíme předem předpokládat, jak to má dopadnout, ale musíme si být jisti, že testy nám dávají adekvátní informace,“ vysvětluje biochemik Jan Konvalinka.
V Česku se od čtvrtka rozjíždí projekt plošného testování, které má napovědět skutečnou míru promořenosti nového koronaviru ve společnosti. Jak důležitá budou zjištění pro boj s epidemií?
Šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek minulý týden nabídl poslancům ze zdravotního výboru nebývale otevřený pohled na šíření nákazy koronavirem. Server iROZHLAS.cz přináší přehled jeho výroků.
Plošné testování začne ve čtvrtek a pátek. Bude se týkat Prahy, Jihomoravského kraje, Olomoucka, Litoměřicka, Litovelska a Uničovska. Nechat se otestovat bude dobrovolné a zdarma.
Výsledky studie budou klíčové pro další vládní kroky v boji s nemocí covid-19. Testování až 27 tisíc dobrovolníků v Praze či na Litoměřicku začne ve čtvrtek.
Prymula se vyjádřil také k bilanci potvrzených případů a otestovaných, které pravidelně zveřejňují ministerstva zdravotnictví jednotlivých zemí. „To je festival naprosto nepřesných čísel,“ prohlásil.
Český boj s koronavirem trvá již přes měsíc. Data o počtu nakažených ukazují, že se šíření zpomalilo. Odborníci oslovení Radiožurnálem ale varují, že až nyní se boj s nemocí dostává do kritické fáze.