„My neurčujeme, kudy trať povede a jak bude vypadat, ani jaké bude mít technické parametry. Pouze schvalujeme koridor široký zhruba 100 metrů, kudy by trať mohla vést,“ říká Jan Schiller (ANO).
Původně s ním počítali v osadě Dukla na Teplicku, ale setkali se s velkým odporem místních lidí. Tam by nově mělo být jen překladiště rudy vytěžené na Cínovci.
ČEZ chce letos a příští rok dospět k výběru technologie pro první modulární jaderný reaktor v zemi. Spolupracuje se sedmi firmami, které technologie vyvíjí. Kolik bude stavba reaktoru stát, neuvedl.
Všech 150 zaměstnanců přechází do elektrárny Prunéřov II. Elektrárny Prunéřov provozuje energetická společnost ČEZ a patří k největším producentům skleníkových plynů v České republice.
Nedaleko Kadaně na Chomutovsku havaroval autobus. Do cesty mu z vedlejší silnice vjelo osobní vozidlo, autobus sjel ze silnice a narazil do horkovodu. Nehoda si vyžádala 25 zraněných, z toho šest těžce. Nedaleký Klášterec nad Ohří je kvůli poruše horkovodu bez dodávek tepla. Silnici u elektrárny Prunéřov policisté uzavřeli v obou směrech.
Ekologický právní servis navrhne na dnešní valné hromadě ČEZu prověřit zásoby uhlí v Dole Nástup Tušimice. Podle něj totiž hrozí, že kvůli nedostatku suroviny a plánované modernizaci elektrárny Prunéřov II ve výši 25 miliard korun přijde energetická společnost o miliardy.
Energetické skupině ČEZ hrozí podle Nadačního fondu proti korupci ztráta miliard korun. O peníze ji může připravit nedostatek uhlí z dolu Nástup Tušimice spolu s plánovanou 25miliardovou modernizací elektrárny Prunéřov II.
Modernizace elektrárny v Prunéřově na Chomutovsku dostala zelenou. Stavební úřad v Kadani totiž vydal územní povolení pro modernizaci elektrárny. Ekologickým aktivistům se rozhodnutí nelíbí.
V Kadani začalo územní řízení, které se týká modernizace hnědouhelné elektrárny v Prunéřově. Zařízení by se mělo začít rekonstruovat v příštím roce. Podle ČEZu pak dojde ke zlepšení stavu životního prostředí v okolí, ekologové ale tvrdí opak.
Další překážka v přestavbě severočeské elektrárny Prunéřov padla. Ministerstvo životního prostředí přijalo návrh firmy ČEZ na kompenzační opatření, kterými společnost vyrovná fakt, že elektrárna nebude mít po plánované modernizaci maximální možnou účinnost. Právě to nejvíc kritizují ekologové.
Jak má vypadat správný postup při projednávání modernizace průmyslového zařízení se dnes pokusí v Praze vysvětlit sdružení Ekologický právní servis na speciálním workshopu. Ten se bude zabývat konkrétně elektrárnou Prunéřov, takzvaným procesem EIA, potvrdil zástupce sdružení Jan Šrytr:
|Alžběta Rákosová, Zbyněk Zykmund, Lenka Rafaelová|Zprávy z domova
Ekologičtí aktivisté z organizace Greenpeace vylezli během zasedání vlády na střechu Strakovy akademie. Protestovali tak proti způsobu, jakým chce se souhlasem úřadů polostátní ČEZ rekonstruovat elektrárnu Prunéřov. K cestě na střechu použili automobil s plošinou a na střeše zůstali asi půl hodiny. Poté policie aktivisty zadržela a předvedla k podání vysvětlení stejně jako řidiče automobilu s plošinou.
ČEZ dostal zelenou k rekonstrukci elektrárny Prunéřov II. Ministerstvo životního prostředí vydalo souhlasné stanovisko k její komplexní obnově. Proti rekonstrukci dlouhodobě protestují ekologové, ve variantě navrhované firmou ČEZ nebude mít podle nich elektrárna maximální možnou účinnost.
|Martin Veselovský, Libor Procházka, Alice Kottová|Zprávy z domova
Ministerstvo životního prostředí nejspíš povolí modernizaci elektrárny v Prunéřově podle plánů společnosti ČEZ. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to naznačila kandidátka na ministryni životního prostředí a současná náměstkyně Rut Bízková.
Stát stále nemá jasno v tom, jak by měla vypadat modernizace elektrárny Prunéřov. Ministerstvo životního prostředí totiž k přestavbě, kterou navrhuje ČEZ, zatím nevydalo souhlasné stanovisko.
Veřejnost rozděluje otázka, zda rozšířit uhelnou elektrárnu Prunéřov. Pokud lidé věří ekologickým aktivistům, tak by to byla nejhorší katastrofa od dob Černobylu. Podle ČEZu bez ní naopak nebude elektřina ani teplo pro okolní domácnosti. Jak už to tak bývá, pravda bude někde uprostřed.
Poslední členové hnutí Greenpeace, kteří v pondělí obsadili komín elektrárny Prunéřov, ukončili svůj protest. Pod komínem už na ně čekala policie, která je z místa odvezla. Členové ekologického hnutí totiž docílili svého a sejdou se s nově jmenovaným ministrem životního prostředí Jakubem Šebestou. Chtějí, aby nedal kladné stanovisko k posouzení vlivu modernizace elektrárny na životní prostředí.
Komín právě této tepelné elektrárny obsadili aktivisté hnutí Greenpeace už ráno. Žádají, aby ministerstvo životního prostředí vydalo k plánované rekonstrukci Prunéřova negativní stanovisko.
Ekologičtí aktivisté časně ráno opět pronikli do areálu hnědouhelné elektrárny v Prunéřově na Chomutovsku. Na 300 metrů vysoký komín stoupá 12 lezců ze sedmi evropských zemí. Aktivisté obsadili elektrárenský komín během posledních dvou let už potřetí.
Energetická firma ČEZ se dostává pod stále větší tlak. Veřejnost i část odborné obce po něm totiž požaduje vstřícnější přístup k veřejnosti a k životnímu prostředí. Svědčí o tom i nejčerstvější případ elektrárny Prunéřov. Nynější situaci kolem ČEZ sledují pozorně i ekonomové.
Strana zelených chce co nejrychleji schůzku s premiérem Janem Fischerem. Na ní by chtěla probrat vliv ČEZu na politické rozhodování v zemi. Jednat by zelní chtěli i o obsazení postu ministra životního prostředí, na který rezignoval Jan Dusík.
Ministr životního prostředí Jan Dusík oznámil svou rezignaci. Rozhodl se tak poté, co premiér Jan Fischer nepřijal jeho návrh, aby ČEZ přepracoval plán na rekontrukci Prunéřova II. Zelení za rozhodnutím Dusíka stojí. Předseda strany Ondřej Liška zároveň varoval před vlivem ČEZu na politiky a vládu.