Investigativní web ProPublica „prorazil tlustou zeď tajemství“ kolem darů bohatých podnikatelů členům Nejvyššího soudu USA. Cenu za komentáře psané za mřížemi obdržel Vladimir Kara-Murza.
Celosvětový boom literátovi zajistilo zfilmování díla Tahle země není pro starý (2005), o nějž se zasloužili Joel a Ethan Coenové. Novodobý western obdržel v roce 2008 čtyři Oscary.
Zlatá medaile za veřejnou službu putuje k týmu novinářů z agentury AP, kteří přijeli do přístavu Mariupol po zahájení ruské invaze 24. února 2022 a ve městě zůstali více než dva týdny.
Kim Phuc dříve fotografii nenáviděla, protože si na ní připadala ošklivá a styděla se za to, že je na ní nahá. O fotografovi, který snímek pořídil, prohlašuje, že jí zachránil život.
Kendrick Lamar je jediný rapper v historii, který získal Pulitzerovu cenu, z jeho skladeb se staly hymny hnutí Black Lives Matter. Teď přichází s mnohovrstevnatým albem Mr. Morale & The Big Steppers.
Ve fotožurnalistických kategoriích uspěla agentura AP, a to rovněž za zachycení protestů proti rasové nespravedlnosti v USA a také dopadu koronavirové pandemie na seniory ve Španělsku.
Sporná kniha odhaluje „traumata, ničivé vztahy a tragickou kombinaci zanedbávání a zneužívání“ v Trumpově rodině. Už teď je čtvrtou nejprodávanější knihou v americkém internetovém obchodě Amazon.
Ocenění za aktuální zpravodajskou fotografii obdržela agentura Reuters za snímky obyvatel Hongkongu, kteří demonstrovali proti omezování svobod a autonomie ve prospěch Číny.
Americká novinářka Alice Critesová do Prahy přijela učit budoucí žurnalisty. Je jednou ze čtyř rešeršistů v deníku Washington Post, kde pracuje už skoro třicet let.
Hlavní kategorii letošních Pulitzerových cen ovládli novináři agentury The Associated Press (AP), kteří byli oceněni za sérii reportáží o zotročování rybářů v jihovýchodní Asii. Mezi dalšími vítězi stého ročníku cen udělovaných porotou newyorské Columbijské univerzity patří reportéři listu Los Angeles Times za články o masakru v kalifornském San Bernardinu. Oceněny byly rovněž fotografové agentury Reuters a deníku The New York Times za snímky na téma migrační krize v Evropě.
Letošní Pulitzerovu cenu získal v kategorii veřejná služba regionální deník The Post and Courier z Jižní Karolíny. A to za sérii článků o domácím násilí, ke kterému ve státě dochází. Prestižní ceny každoročně udílí Kolumbijská univerzita v New Yorku. Porotci rozdělili celkem 22 ocenění.
Za odhalení odposlouchávacího programu americké tajné služby NSA pomocí jejího bývalého spolupracovníka Edwarda Snowdena dostaly dnes prestižní Pulitzerovu cenu listy The Guardian a The Washington Post. Oznámila to Kolumbijská univerzita, která ocenění uděluje.
Kdo ji dostal, rád to uvádí u svého jména, protože titul "nositel Pulitzerovy ceny" zní v anglicky mluvícím světě velmi dobře. Je to jedno z nejprestižnějších ocenění, jaké mohou novináři za svou práci získat. Laureátů je už hodně, protože tuto cenu udělují už skoro sto let. A dnes večer se řady držitelů Pulitzerovy ceny opět rozšíří.
Porota Columbijské univerzity v noci na dnešek vyhlásila letošní držitele Pulitzerových cen. Hlavním nositelem prestižního ocenění v oblasti žurnalistiky se stal deník Los Angeles Times a to za službu veřejnosti. Jeho reportérům se podařilo odhalit korupční skandál v malém americkém městě Bell. List The New York Times zase získal cenu za komentáře a mimo jiné za zpravodajství z Ruska.
Americký spisovatel a nositel Pulitzerovy ceny Michael Cunningham je v Praze. Dnes bude podepisovat svou knihu Hodiny, podle které vznikl i film. V 18 hodin začíná jeho diskuse se čtenáři v Galerii Louvre na pražské Národní třídě.
Deník Washington Post získal nejprestižnější novinářské ocenění ve Spojených státech - Pulitzerovu cenu za veřejnou službu. Získal jej za články o špatné péči v nemocnici pro veterány z Iráku a Afghánistánu. Kromě toho si list odnesl i pět dalších ocenění.