Během tohoto měsíce je muslimům od východu do západu slunce zapovězeno jíst, pít a kouřit. Po poslední večerní modlitbě se u rodinných stolů pořádají tradiční hostiny.
Jaké jsou nejnovější trendy v oblasti stravování? A proč je pro organismus přínosný suchý únor? Nejenom o přerušovaném hladovění mluvil odborník na výživu Pavel Suchánek.
Slaví ho každý rok skoro dvě miliardy lidí, takový ramadán jako letos ale islámský svět nepamatuje. Místo hromadných modliteb zůstávají kvůli koronavirové pandemii věřící sami doma.
Jakmile zaznívá výzva, všichni se přesouvají ke stolku s mlékem a datli. Právě tímto ovocem přerušil svůj půst Mohamed v měsíci, kdy mu Alláh vyjevil korán.
Zdaleka ne všichni muslimové se o ramadánu celý den poctivě postí. Mnohých lidí v arabských zemích se navíc náboženská povinnost netýká, ať už z důvodu nemoci, věku nebo třeba mateřství. Vedle muslimů navíc žijí ve městech také křesťané či židé. Ramadánový půst se tak projevuje jinak třeba v ulicích Káhiry a Bejrútu.
Dneškem začínají pravověrní muslimové svůj 30denní půst. Měsíc ramadán se posunul do horkého června, kdy jsou navíc nejdelší dny. Právě od svítání do setmění se přitom mají věřící zříct jídla i pití. Teploty třeba v Káhiře dosáhly o víkendu 43 stupňů, a dodržovat půst tak bude pro Egypťany skutečné odříkání.
Dnes je takzvaná Bílá sobota a večer křesťanům končí půst. Musí také uklidit obydlí, upéct velikonoční beránky i mazance a připravit se na nedělní Boží Hod velikonoční. Události celého dne ale směřují k noci, kdy vstal Ježíš z mrtvých. V tu dobu začnou velikonoční vigilie a křty dospělých.
Dneškem začíná období čtyřicetidenního půstu. Od Popeleční středy až do Velikonoc by se lidé měli podle křesťanských tradic omezovat v jídle a soustředit hlavně na duchovní hodnoty. Českobratrská církev evangelická nabízí netradiční způsob, jak půst strávit - bez automobilu. Cílem 'autopůstu' je, aby se lidé zamysleli nad způsobem dopravy a pomohli zlepšit stav životního prostředí.
Čtyři týdny před Štědrým večerem jsou podle tradice postní. Dříve lidé šetřili, aby měli dost jídla na svátky. „Aby z vás nebylo zlaté prasátko, vynechte maso, sladkosti a alkohol,“ radí dnes výživová expertka.
Posvátný měsíc ramadán začíná už zítra. Muslimové po celém světě se proto připravují na třicet dní odříkání. Měsíc nebudou moci přes den jíst, pít vodu ani kouřit. Kvůli vysokým teplotám to bude náročná zkouška jejich víry.
Velikonoce jsou spojené také s koncem postního období. Půst pro někoho znamená třeba omezit čokoládu, alkohol nebo maso. Pro jiného to může být dieta obnášející pití ovocných šťáv nebo bylinkových čajů. Nejradikálnější příznivci hladovění pijí jen čistou vodu.
Nedat si sklenku vína a nepustit si seriál v televizi. Místo toho hodit pár mincí do pokladničky. I tak může vypadat moderní almužna pro chudé a nemocné. V období půstu se k starobylé tradici vrací věřící v Moravskoslezském kraji.
Křesťanům začalo o popeleční středě období několikatýdenního půstu před velikonočními svátky, to pro ně ale ještě neznamená hladovění. Jen by se měli vyhýbat určitým jídlům. Tradici samozřejmě dodržují i v poutním domě Velehrad nedaleko Vatikánu.
Půst není jen obyčejná hladovka nebo dieta, kterou drží lidé kvůli hubnutí. Měl by fungovat i jako psychická a fyzická očista těla. Půst je také v různých formách součástí mnoha náboženství. Je potřeba si ho ale umět správně naordinovat.
Sport versus víra. I tohle dilema se řeší nečekaně často na londýnských letních olympijských hrách. Psychicky může víra olympionikům pomoci. Nošení náboženských symbolů a dodržování rituálů jim ale může situaci pořádně zkomplikovat.
V církevním kalendáři dnes začíná postní období. 40 dní se podle Bible Ježíš Kristus postil. Věřící by neměli jíst maso a vzdát se jednoho ze dvou hlavních jídel dne.
Tento týden začalo postní období, během kterého se křesťané mají připravit na největší svátky roku, Velikonoce. Půst může být inspirací i pro nevěřící. Je ale třeba během něj dodržovat určitá pravidla. Odlehčit po zimě jídelníček je velmi prospěšné, k půstu bychom ale měli přistupovat s rozumem, radí obezitolog Martin Matoušek z 3. interní kliniky Všeobecní fakultní nemocnice v Praze.
Desítky miliónů muslimů se těšily, že dnes začnou ve velkém slavit konec odříkání během postního měsíce ramadánu. Místo toho ale musejí dál hladovět. Ve většině muslimských států totiž náboženské autority v noci na dnešek vyhlásily, že ramadán skončí o den později, než se předpokládalo.