„Mají rádi trofej na stěně. Chtějí mít doma kožešinu, jsou to sběratelé. Často jsou to bohatí, vlivní lidé, podnikatelé. Je to pro ně koníček,“ popisuje pytláky Mináriková z organizace Alka Wildlife.
Kromě kostí primátů zabavili celníci také další více než tři stovky lebek a koster jiných druhů, zejména kočkovitých šelem, ještěrů či dravých ptáků. Většinou šlo o chráněné druhy.
Čechy s mrtvou medvědicí v autě zajistila policie ze Žiliny specializovaná na environmentální kriminalitu. Ve voze podle zveřejněných fotografií našla i loveckou pušku.
Situaci nosorožců v Africe ilustrují vědci na příkladu jihoafrického Krugerova národního parku. Tam v uplynulé dekádě ubylo 76 procent bílých a 68 procent černých nosorožců.
Poznat pachatele podle lidské DNA už dnes není pro kriminalisty nic výjimečného. Věda je zavedla ještě dál. Při odhalování zločinu nově používají i DNA rostlin a zvířat.
„Vzděláváme lidi, stavíme záchranné centrum pro zvířata z černého trhu. Spolupracujeme s farmáři a zaměstnali jsme několik bývalých pytláků,“ říká o své práci v Indonésii terénní zoolog Příbrský.
Hospodářské noviny uvádějí, že pražský magistrát chce kontrolu nad prodejem městských bytů. Deník E15 zase píše o tom, že poptávka po domech a velkých bytech v blízkosti Prahy slábne a ceny stagnují.
„Pytláctví je hlavní hnací silou úbytku populace slonů savanových a pralesních ve střední Africe,“ vysvětluje Arthur F. Sniegon - třinecký rodák, biolog a zakladatel organizace Save Elephants.
V českém tisku se ve čtvrtek dočtete, že zájem o rekvalifikační kurzy je rekordní. Rekvalifikací na úřadech práce prošly v první polovině letošního roku téměř čtyři tisíce lidí, píše deník Právo.
Tanzanii se ale daří i rozkrývat sítě překupníků rohoviny a slonoviny. Často jsou do ní zapojení Číňané, kam zvířecí materiál putuje kvůli tradiční medicíně nebo i na výrobu dekorací.
Podle správců rezervace chtěli zabití pytláci nejspíš lovit nosorožce. Svědčí o tom nalezená sekera, kterou nelegální lovci používají k oddělování nosorožčích rohů.
K ráznému zákroku proti pašerákům rostlin a zvířat vyzývá OSN. Podle nové rezoluce by členské státy měly přijmout důrazná opatření v oblasti prevence i samotného boje s tímto zločinem. Zvláště důsledně je prý nutné chránit nosorožce a slony, kteří se v Africe stávají terčem ilegálního obchodu. Reagovala tak na případ oblíbeného lva, kterého ulovil kvůli trofeji americký zubař.
Myslivci, kteří podle soudce kutnohorského okresního soudu Petra France loni na podzim zastřelili z auta 4,5letého daňka, dostali trest odnětí svobody na jeden rok s podmínečným odkladem na dobu tří let.
Mnoho rybářů stále nerespektuje pravidla rybolovu. Právě na ně se zaměřuje rybářská stráž. Na jihu Čech má nejvíce práce v okolí Lipenské nádrže. Tam chytila 90 procent z celkového počtu hříšníků.
Největší problémy dělají jihomoravští pytláci na Břeclavsku. Od začátku roku tam už o sobě několikrát dali vědět, policisté ale zatím nikoho nechytili. Pokud by se tak stalo, pytlákům hrozí až dva roky za mřížemi.
Jihomoravští policisté loni řešili 19 případů pytláctví, především vysoké zvěře. Úspěšnost dopadení lovců je ale malá, kolem 15 procent. Myslivci totiž úbytek zvěře hlásí s časovým zpožděním, až po namátkovém sčítání nebo honech.
Pytláci v jihoafrickém Národním parku Kruger letos zabili už 550 nosorožců. Důvodem je vysoká poptávka, zejména z Číny, a také rostoucí cena. Za kilogram rohu z nosorožce se totiž na černém trhu platí až 65 tisíc dolarů (asi 1,25 milionu korun). Podle expertů tak můžou vzácná zvířata za několik let zcela vyhynout.
V přísně střeženém Národním parku nedaleko Nairobi pytláci zabili nosorožce bílého. Vzácné zvíře nakonec nedokázala ochránit ani hrozba, že pytláky zastřelí hlídači. Jde přitom o první takový případ po šesti letech. Poptávka po rozích nosorožců, které se dále pašují hlavně do Číny, stále roste.
Nosorožčí roh je v asijské medicíně oceňován jako afrodisiakum i jako lék na impotenci nebo rakovinu. Pro samotné nosorožce je to hotová pohroma. Bezohledné honbě za jejich rohy padá za oběť stále více nosorožců, a to i v přírodních rezervacích.
Policisté dopadli u České Kamenice na Děčínsku dva pytláky. Byli profesionálně vybavení, ale maso ze zvěřiny je příliš nezajímalo. Zajímali se o hlavně o lovecké trofeje. Za pytláctví a nedovolené ozbrojování jim hrozí až pětileté vězení.
Boj s pytláky v afrických rezervacích je nekonečný a teď jim pomáhají i Češi. Pražská zoo zaplatila strážcům v Kamerunu lepší vybavení a v těchto dnech pomáhá i s osvětou mezi vesničany. V ohrožení jsou totiž i vzácné gorily nížinné a další opice, které lidé zabíjejí a jedí. Lov na pytláky proto pořádají strážci pravidelně a byl u toho i Český rozhas.
Ozbrojení pytláci děsí myslivce na Vysočině. Zejména na Žďársku a Třebíčsku, tedy v regionech, které jsou blízké brněnským restauracím, přibývají případy, kdy střelci zabíjejí celá stáda zvěře. Jezdí v terénních autech, vybavení jsou nočním viděním a údajně i automatickými puškami.
Obyvatele Istanbulu v posledních dnech překvapuje vyostřený spor tamních rybářů. Bojují proti sobě ochránci životního prostředí a nelegální rybáři, jejichž počet ve vodách v okolí turecké metropole roste. Vše vyvrcholilo ozbrojeným útokem na šéfa jedné z organizací, která dlouhodobě podniká aktivity proti pytlačení.