Na odkladu účinnosti novely se dohodla koalice s opozičním hnutím ANO. Opozice přijetí předlohy v dolní komoře měsíce blokovala, její zamítnutí neprosadila. Nyní ji dostanou k posouzení senátoři.
Vládní novela se má týkat celého fungování výběru radních ČT a ČRo. Senát by měl například nově volit třetinu míst v radě. Dosud byla celá volba pouze v kompetenci Poslanecké sněmovny.
Debata trvala zhruba 10,5 hodiny, ačkoli vládní tábor prosadil omezení řečnické doby. Opozice neprosadila zamítnutí předlohy už v prvním čtení ani její vrácení kabinetu k dopracování.
K výzvě novinářů ke změně zákonů veřejnoprávních médií se kromě Mezinárodního tiskového institutu, který sdružuje představitele médií z více než stovky zemí světa, připojilo i dalších deset organizací
Prezidentská kancelář navrhuje v novele rozšířit výčet utajovaných informací týkajících se Kanceláře prezidenta republiky například o administrativní pomůcky k evidenci utajovaných informací.
Členy rad veřejnoprávních médií volí Poslanecká sněmovna. V devítičlenné Radě ČRo se uvolnilo jedno místo poté, co na tuto funkci rezignoval před volbami lídr pražské kandidátky SPD Josef Nerušil.
Na místo měla původně nastoupit bývalá šéfka zpravodajství Primy Jitka Obzinová. Po vlně kritiky a otevřeném dopisu, který podepsalo 600 zaměstnanců rozhlasu, ale generální ředitel rozhodnutí zrušil.
Jmenování Obzinové avizoval ředitel na středečním jednání Rady Českého rozhlasu, proti se ale vyslovili zaměstnanci, kteří ve čtvrtek zveřejnili otevřený dopis. Ten měl po 24 hodinách na 600 podpisů.
Nerušil byl do devítičlenné rady zvolen 29. září loňského roku. Rezignovat se rozhodl přesto, že kandidatura podle něho není v rozporu s žádným zákonným ustanovením.
Staronový šéf chce podle jeho slov v Českém rozhlase rozvíjet programovou nabídku a podporovat posluchače a čtenáře v utváření vlastních názorů. V médiu chce také posilovat nezávislost a svobodu
„Je to etický problém. (...) Ten nejčistší způsob je, aby odstoupili z rady. Je to ale vždy na hraně,“ pokračoval ve Dvaceti minutách Radiožurnálu poslanec hnutí ANO Aleš Juchelka.
Klaus ve středu předčasně ukončil živý rozhovor pro Český rozhlas-Radiožurnál, ve kterém odpovídal na dotazy týkající se jeho údajné role v půjčce Sovětskému svazu. Moderátora pořadu obvinil ze lži.
Berkovec v e-mailu rozebíral, zda se kandidáti nějak vymezují proti ANO, jestli by jejich zvolení mohlo vyvolat protesty nebo zda by mohli v radě hájit zájmy ředitele České televize Petra Dvořáka.
Momentálně vládnoucí společenská většina, kterou bychom mohli pracovně nazvat „přátelé Miloše Zemana“, tedy ANO, komunisté, SPD a část ČSSD, považuje veřejnoprávní média za součást opozice.
Poslanci volebního výboru hlasovali tajně, za zavřenými dveřmi. Ze 118 kandidátů vybrali šest pro volby do Rady Českého rozhlasu a 18 pro televizní radu. V těch se v březnu uvolní dvě a šest míst.
Ladislav Jakl dostal ve druhém kole tajné volby 88 hlasů, ke zvolení jich bylo nutných 82. Radu tvoří 13 členů, které na návrh sněmovny jmenuje a odvolává premiér.
Novou předsedkyní Rady Českého rozhlasu se stala muzikoložka Hana Dohnálková. Nahradila Petra Šafaříka, který rezignoval ke konci března. Rada zároveň odvolala své místopředsedy Ivana Tesaře a Milana Badala. Na jejich místa byli zvoleni Jiří Vejvoda a Tomáš Kňourek.
Šéf Rady Českého rozhlasu Petr Šafařík ke konci března odejde z funkce. Zdůvodnil to pracovním vytížením. Oznámil to na dnešním zasedání rady. Šafařík radu vede od konce loňského listopadu.
Rada Českého rozhlasu vybrala novým generálním ředitelem Reného Zavorala. Dosavadní náměstek pro program a vysílání získal ve druhém kole tajné volby sedm hlasů, jeho protikandidát, bývalý člen představenstva vydavatelství Mladá fronta Tomáš Skřivánek, obdržel hlasy dva. Zavoral by měl vést rozhlas příštích šest let.
Volební výbor Poslanecké sněmovny dnes vyslechne předsedu Rady Českého rozhlasu Petra Šafaříka. Jeho jméno figuruje v kauze ukradených e-mailů premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD, které minulý týden zveřejnil extremistický web. Poslanci budou chtít od Šafaříka slyšet, jestli je skutečně autorem mailů, které informují předsedu vlády o dění v rozhlasové radě.
Podmínkám výběrového řízení na post generálního ředitele Českého rozhlasu vyhovělo 26 přihlášených kandidátů. Pět dalších přihlášek neprošlo kvůli formálním nedostatkům. Odpoledne je Rada Českého rozhlasu zveřejnila na svých webových stránkách. Tam se také postupně objeví kandidátské projekty.
Zatím 27 lidí se přihlásilo do výběrového řízení na post generálního ředitele Českého rozhlasu. Čas na podání přihlášek měli uchazeči do dnešního poledne, další kandidatury s dnešním razítkem však mohou ještě přijít do pondělí poštou. Rada z těchto lidí ještě před Vánocemi vybere pětici, která postoupí do druhého kola. Jméno nového ředitele by mělo být známé nejpozději na začátku února.
Předseda Rady Českého rozhlasu Michal Stehlík odstoupil ze své funkce. Společně s ním rezignovali i místopředsedové Jiří Vejvoda a Petr Šafařík. Toho rada na dnešním zasedání rovnou zvolila za svého nového šéfa. Novými místopředsedy budou Ivan Tesař a Milan Badal.
Český rozhlas zatím neprodá zámek v Přerově nad Labem. Rada Českého rozhlasu nepřistoupila na nabídku pražského podnikatele Jana Hnilici, který nabídl částku převyšující nabídky ostatních zájemců. Hlavním důvodem je nedostatečné upřesnění záměru, který se zámkem podnikatel měl.