Sněmovní výbor projedná údajné e-maily šéfa Rady ČRo premiérovi
Volební výbor Poslanecké sněmovny dnes vyslechne předsedu Rady Českého rozhlasu Petra Šafaříka. Jeho jméno figuruje v kauze ukradených e-mailů premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD, které minulý týden zveřejnil extremistický web. Poslanci budou chtít od Šafaříka slyšet, jestli je skutečně autorem mailů, které informují předsedu vlády o dění v rozhlasové radě.
„Řada členů výboru má pochybnosti, zda se to slučuje s etikou či profesním profilem předsedy Rady Českého rozhlasu,“ říká předseda sněmovního volebního výboru Martin Komárek z hnutí ANO.
Nezávislost Rady Českého rozhlasu jako takové ale podle jejího mluvčího Ivana Tesaře ohrožená není.
„Domnívám se, že šlo o osobní iniciativu pana Šafaříka, pokud tedy maily jsou autentické. Já se zatím stále držím vyjádření z minulého týdne, že pan předseda tyto maily označil za neautentické,“ uvádí Tesař.
Předseda rozhlasové rady Petr Šafařík na tom, že e-maily jsou neautentické, trvá.
Desítky pracovních i soukromých zpráv ze Sobotkova e-mailového účtu odcizili hackeři a zveřejnili na webu umístěném v USA, což může podle expertů ztížit dohledání jeho provozovatelů. Případ vyšetřuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zadal okamžitý audit bezpečnostních směrnic a postupů na Úřadu vlády. Požádal také ředitele NBÚ o maximální spolupráci v oblasti zabezpečení komunikace členů vlády. Sobotka to uvedl v tiskovém prohlášení.
Sobotka: Mé heslo bylo dostatečně silné, nenechám se zastrašit
Číst článek
Odmítl v něm i spekulace některých médií týkajících se zabezpečení jeho soukromé e-mailové schránky, která byla předmětem útoku hackerů.
„Mé heslo bylo dostatečně silné a splňovalo všechna bezpečnostní pravidla poskytovatele,“ zdůraznil premiér v prohlášení. „Stal jsem se jednou z mnoha obětí hackerů, kteří se snaží svými kriminálními činy narušovat soukromí občanů, krást soukromá data a poničit životy nás všech,“ dodal.