Nová obvinění se týkají dopravní zakázky v Kostelci na Hané, společně s nimi jsou stíháni další tři lidé z původní kauzy Autostráda, potvrdilo v pátek na webu Vrchní státní zastupitelství Olomouc.
„Možná jsou nějaké jednotlivosti a jedinci, kde by se mohlo pracovat lépe, ale jinak v celku hodnotím úřad a jeho chod velmi pozitivně,“ říká Radim Dragoun, vrchní státní zástupce v Olomouci.
Radim Dragoun se stal vrchním státním zástupcem v Olomouci. Komise u bývalého ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů vyzvdvihla jeho koncepci rozvoje olomoucké instituce.
„Je zřejmé, že pan plukovník Hendrych má řadu zkušeností z bezpečnostních sborů, s prací v bezpečnostní komunitě,“ řekl na jednání výboru premiér Petr Fiala.
Ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů doporučila v pátek výběrová komise. Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž navrhne Dragouna ke jmenování ministrovi spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS).
Do výběrového řízení na olomouckého vrchního žalobce se přihlásil z Vrchního státního zastupitelství Olomouc současný náměstek Radek Bartoš a evropský pověřený žalobce Adam Bašný.
K incidentu došlo v jihočeských Borovanech během mítinku šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, který objíždí republiku v rámci předvolební kampaně se svým obytným vozem.
Kvůli nepřiměřenému násilí loni Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhala pět policistů a 25 příslušníků vězeňské služby. Radiožurnálu to řekl ředitel inspekce Radim Dragoun.
Prezident Miloš Zeman opomenul Michala Koudelku při jmenovacím ceremoniálu loni v květnu i říjnu a naposledy letos 8. května. Hrad se na dotaz, jak Zeman přistoupí k letošnímu návrhu, odmítl vyjádřit.
Práci inspekce kvůli tomu už dřív kritizoval nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Dragoun připustil, že výtky byly oprávněné, inspekce skutečně zahajovala řízení jen na základě výpovědí pachatelů.
Generální inspekce bezpečnostních sborů vyšetřuje trestné činy policistů, celníků a dozorců. Kromě toho ale inspekce zároveň prověřuje i sama sebe. Na její fungování dohlíží poslanecká komise.
Policejní prezident Jan Švejdar nařídil kontrolu kvůli případu Michala Šnajdra, jehož soud loni pravomocně poslal za únos na deset let za mříže. Případ mohl být od samotného počátku zmanipulovaný.
Michal Šnajdr strávil za mřížemi celkem 14 měsíců. Odsouzen byl na deset let za únos. Do vězení nastupoval v době, kdy jeho dcera onemocněla rakovinou. Ukázalo se, že pachatelem je zřejmě někdo jiný.
Zastupitelé podle vyšetřovatelů způsobili městu škodu přes půl milionu. Obžaloba ale podle soudního znalce vychází z posudku, který neodpovídá tržní ceně. Revizní znalec stanovil cenu na 950 tisíc.
U svých kritiků má Dragoun stále nálepku „Babišova muže“. GIBS se navíc zajímá o policistu vyšetřujícího kauzu Čapí hnízdo. Dragoun zásadně odmítá, že by byl kvůli tomu pod tlakem.
Podle Radima Dragouna po reorganizace přibyly krajským vedoucím pracovníkům pravomoci, a proto byla na jejich místa vypsána nová výběrová řízení. Někteří se do nich ani nepřihlásili, odešli sami.
Ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Radim Dragoun odmítá, že současné prověřování vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo Pavla Nevtípila souvisí s politicky citlivým případem.
Větší důraz na vyhledávání vlastních případů nebo návrat kompetencí z pražské centrály na krajská pracoviště. Nový ředitel GIBS Radim Dragoun plánuje řadu změn ve fungování úřadu.
Generální inspekce bezpečnostních sborů má od soboty nového ředitele. V její centrále v Břevnově zasedne dosavadní šéf Okresního státního zastupitelství v Lounech a bývalý policista Radim Dragoun.
Vláda na svém středečním jednání podpořila jmenování státního zástupce Radima Dragouna do čela GIBS. Dragoun řekl novinářům, že premiér Babiš by ho měl pravděpodobně jmenovat s účinností od 1. září.