Stížnosti na generální inspekci. Komise řešila přes sedmdesát případů, závažné pochybení neodhalila

Šikana, psychický nátlak či únik informací ze spisu. To jsou údajné přečiny příslušníků Generální inspekce bezpečnostních sborů, na které si v uplynulých deseti měsících stěžovali lidé u sněmovní komise pro kontrolu GIBS. Ta ale při prošetřování stížností na žádná zásadní pochybení nepřišla, zjistil Radiožurnál. Celkem komise od loňského dubna řešila přes sedmdesát stížností, které posílali policisté, ale i civilisté, různé organizace či vězni.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

GIBS, Generální inspekce bezpečnostních sborů v Praze 6

Ilustrační foto | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Při řešení stížnosti nebylo postupováno objektivně a nestranně, ale byly doslova vymýšleny důvody, jak postup inspektora obhájit. Smysl existence kontrolního orgánu GIBS je tak naprosto popřen, jedná se o orgán obhajoby inspektorů,“ píše se v jedné ze stížností na práci inspekce, které v uplynulých měsících řešila sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stížnosti na generální inspekci. Komise řešila přes sedmdesát případů, závažné pochybení neodhalila. Téma pro Zdeňku Trachtovou

V tomto případě se na komisi obrátil policista, který nesouhlasil s pokynem vyšetřovatele generální inspekce, aby při návštěvě pracoviště inspekce odložil mobilní telefon. Podobných stížností komise dostala přes sedm desítek.

„Že bychom přímo zjistili nějaké zásadní pochybení, tak to musím říct, že ne. Nicméně těch 20 probíhajících šetření je složitějších. A tam možná můžeme k něčemu dospět. V některých složitějších případech jsme se i sešli s vedením generální inspekce a nechali jsme si to vysvětlit,“ přibližuje pro Radiožurnál předseda komise pro kontrolu GIBS Jiří Mašek z ANO.

Vedení GIBS by pak podle něj mělo postupovat důsledněji i při řešení kázeňských prohřešků. „Tady vidím určitý prostor, abychom zpětně zjišťovali pochybení, která byla vyhodnocena jako méně závažná, ale která byla doporučena ke kázeňskému řešení. Některé věci si cíleně prověřuji a dotazuji se krajských ředitelů, jak byly případy řešeny. Jeden případ, který měl být, myslím si, kázeňsky řešen, tak řešen nebyl,“ popisuje Mašek.

Změny v GIBS

Generální inspekce bezpečnostních sborů vyšetřuje trestné činy policistů, celníků a dozorců. Na její fungování dohlíží právě zmíněná poslanecká komise. Kromě toho ale inspekce zároveň prověřuje i sama sebe – a to prostřednictvím nově posíleného oddělení vnitřní kontroly.

2:13

Trestně stíhaných policistů, dozorců a celníků loni ubylo. Podle expertů hlavně kvůli oslabené inspekci

Číst článek

„Máme jeden případ, který, myslím si, skončí trestním stíháním jedné osoby, pokud jde tedy o její dosavadní trestnou činnost v rámci generální inspekce. Jedná se o určitou majetkovou trestnou činnost,“ prozradil v únoru Radiožurnálu ředitel GIBS Radim Dragoun.

Při svém nástupu do čela loni v září se Dragoun podivoval, že za poslední roky nebyl žádný příslušník inspekce trestně stíhán. A řekl, že prověří fungování oddělení vnitřní kontroly, které podle informací Radiožurnálu vede nově Vladimír Zavřel, bývalý příslušník protikorupční policie.

Dragoun v uplynulých šesti měsících provedl velkou reorganizaci GIBS, při které se část pravomocí z centra přenesla na krajská pracoviště. A vyměnil také pět z třinácti krajských vedoucích.

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme