V období, kdy se nemůžeme scházet, chodit do divadel a na koncerty, vám nabídne Rádio Retro Zlatý fond ty nejlepší nahrávky od šedesátých do devadesátých let.
Výběr archivních zvukových dokumentů nabídne několik vydání Hovorů v Lánech s Václavem Havlem, hlas kardinála Františka Tomáška, ale také připomene zrod rozhlasové legendy zvané Tobogan.
Nejstarší nahrávkou tohoto Rádia retro je rozhovor Jana Weniga s malířem Maxem Švabinským z roku 1948, nejmladší pak hodinka Jana Koláře s názvem Vlastimil Brodský je sám doma z roku 1998.
Archivní nahrávky z let 1961 až 2006 připomenou hlavně střihové pořady nebo pásma s písničkami Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra, dále řadu Suchého vystoupení v rozhlase i v divadle.
Český rozhlas nabídne výběr méně uváděných hudebních nahrávek z let 1959 až 1969. Zazní tak populární písničky a jazzové skladby s Karlem Vlachem, Waldemarem Matuškou, Yvettou Simonovou a dalšími.
Rádio uvádí tři ukázky pořadů vzniklých během první expedice a přidává průřez reportážemi z expedice druhé. S Hanzelkou a Zikmundem poznáte Sýrii, Irák nebo Cejlon.
Rádio Retro nabídne během adventu a Vánoc hlavně příběhy. Například uslyšíte, jak prožíval štědrý večer chudý horník v příbramském dole za první republiky.
Od chvíle, kdy britský premiér Winston Churchill zpopularizoval spojení železná opona, uplyne 5. března 70 let. Český rozhlas tuto událost ode dneška připomene ve speciálním vysílání internetového Rádia Retro. Pořad nazvaný Rozdělený svět obsahuje unikátní archivní záznamy tehdejší propagandy.
Od fotbalového šampionátu v Římě v roce 1934 až po turnaj století na ZOH v Naganu 1998 - tak bude vypadat program Rádia Retro „Sportu zdar!". Digitální stream zavede posluchače s mikrofonem za sportem od 6. května a nabídne jim 28 hodin autentických záznamů a sportovních příběhů. Rádio Retro spouští Český rozhlas při příležitosti hokejového šampionátu.
O půlnoci odstartoval další díl Rádia Retro. Tentokrát se jeho vysílání zaměřilo na jeden z nejtemnějších úseků novodobé historie naší země. Konkrétně roky 1938 až 1945 - tedy čas od konce První republiky až po Norimberský proces. Původní naději vystřídalo pomnichovské zklamání, okupace, heydrichiáda a vypálení obcí Lidice a Ležáky. Unikátní dobové záznamy posluchačům zprostředkují tehdejší atmosféru a přiblíží celou řadu emotivních momentů.
Unikátní rozhlasové nahrávky z období vánočního vysílání nabídne od pondělí 8. prosince do 6. ledna Rádio Retro. Posluchači na internetu najdou opravdové archivní lahůdky. Uslyší třeba sváteční projev prezidenta Edvarda Beneše nebo vyprávění Alice Masarykové o tom, jak její otec dělal Mikuláše. Najdou se i další skvosty.
Výročí 25 let od listopadových událostí roku 1989 připomíná i sametový speciál Rádia Retro. Téměř dvoudenní smyčka tentokrát mapuje dění v bývalém Československu právě od revolučních dní až do konce roku 1990. Víc než 40 hodin archivních nahrávek obsahuje dobové záznamy, vzpomínky tehdejších aktérů, ale také dosud neznámé nahrávky ze zákulisí.
Rádio Retro přináší další díl ze série vysílání k výročí 25 let od sametové revoluce. Tentokrát se zaměřuje na rozhlasovou propagandu z doby komunistické totality v letech 1948 až 1989. V osmadvacetihodinovém vysílání, které dnes odstartovalo, uslyší posluchači třeba propagandistické písně či pořady, reportáž ze spartakiády či projevy prezidentů.
Několik hodin unikátního vysílaní z roku 1968 nabízí Rádio Retro. Poslechnout si můžete například publicistický pořad Písničky s telefonem, ve kterém redaktoři v živém vysílaní volali přímo politikům a funkcionářů a zpovídali je. Nechybí ani záznamy z kritických srpnových dní.
O půlnoci z neděle na pondělí začíná vysílat Rádio Retro. Český rozhlas ho opět oživí při příležitosti výročí okupace v srpnu 1968. Poslechnout si můžete například unikátní nahrávky z období Pražského jara, pořady jako Piš a slyš, Mladí se ptají nebo Písničky s telefonem.
Český rozhlas slaví devadesáté narozeniny a u této příležitosti posluchačům nabídne unikátní projekt Rádio Retro. Od půlnoci zpřístupní na internetových stránkách to nejatraktivnější z rozhlasového archivu.