Čas strachu i odvahy. Rádio Retro přibližuje druhou světovou válku
O půlnoci odstartoval další díl Rádia Retro. Tentokrát se jeho vysílání zaměřilo na jeden z nejtemnějších úseků novodobé historie naší země. Konkrétně roky 1938 až 1945 - tedy čas od konce První republiky až po Norimberský proces. Původní naději vystřídalo pomnichovské zklamání, okupace, heydrichiáda a vypálení obcí Lidice a Ležáky. Unikátní dobové záznamy posluchačům zprostředkují tehdejší atmosféru a přiblíží celou řadu emotivních momentů.
„Je to nepříjemná věc, že pro takového jednoho darebáka musíme potom všichni trpět,“ říká žena.
Takto reportér Josef Cincibus zaznamenal jeden z ohlasů obyvatel Klatov na atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Tvůrce a moderátor Radia Retro Tomáš Černý přiznal, že mu z těchto záznamů naskakuje husí kůže:
Na období okolo druhé světové války se zaměřil další díl Rádia Retro. O jeho programu natáčel redaktor Vojtěch Koval
„Oni si povídají o tom, jak život normálně plyne, jak odsuzují atentát na protektora Heydricha. Je to v osm hodin večer, 9. června 1942. Přesně v desítkách minut, kdy se stahují mračna nad Lidicemi. V noci z devátého na desátého června byly Lidice vyhlazeny.“
Někdy byly popisované chvíle natolik silné, že dohnaly k slzám i samotného reportéra. Josef Cincibus zpovídá matku malého chlapce z Lidic. Paní Jedličková žádá o pátrání po svém malém synovi - ten už ale tři roky nežije.
„Chtěla bych se o něm dozvědět, kde je, kteří dobří lidé si ho vzali na vychování. Chtěla bych je poprosit, aby mi děcko vrátili. Jmenuje se Václav Jedlička a teď mu je osm let,“ říká do mikrofonu paní Jedličková.
Program osmého vysílání Rádia Retro sestavil Tomáš Černý a jeho spolupracovníci z archivních snímků Československého rozhlasu. Z dobových záznamů Hlasu Ameriky zase promluví pánové Voskovec a Werich. Ti ze zámoří komentovali řadu událostí, včetně vyhlazení Lidic.
Kromě ucelených archivních snímků tentokrát ve vysílání dostaly prostor i komentované kompilace v podání Stanislava Motla a Jiřího Suchého.
„Stanislav Motl dokáže nahrávky obalit ještě spoustou dalších příběhů, které k tomu vypráví. K tomu si ještě vybral svoji vlastní hudbu. Totéž dělá i Jiří Suchý, což je jméno, které bychom v této souvislosti čekali méně, ale přesto i ty jeho vzpomínky a pohledy jsou obohacující,“ dodává Tomáš Černý.
Rádio Retro si posluchači mohou od dnešní půlnoci poslechnout na webu Českého rozhlasu. Nebo si pustit digitální smyčku na adrese www.hrdina.cz.