Stejně vysoký trest dostal také Australan Sean Turnell, který působil jako poradce Su Ťij. Státní televize loni uvedla, že měl přístup k „tajným státním finančním informacím“.
Ve věznici byly kvůli tomu vybudovány nové prostory. Budou se tam konat i zbývající soudní řízení, jimž čelí. Původně byla politička držena v domácím vězení, poslední měsíce strávila na tajném místě.
„Kamarádi se mě snažili uklidnit, že je takový krok pro rodiny, které čelí velkému tlaku, nevyhnutelný. Ale zlomilo mi to srdce,“ říká šestadvacetiletý Barmánec, kterého se zřekli vlastní rodiče.
„Pokud se nemá současná tragédie dál prohlubovat, musí se armáda vnitřně rozštěpit. Armáda totiž nemůže zvítězit nad národem a odpor národa nemůže zvítězit nad armádou,“ říká Igor Blaževič.
Junta převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD).
Národní liga pro demokracii Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu loňského roku. Vojenský převrat přišel těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát.
V prohlášení o tom v pondělí informoval bývalý americký vyslanec při OSN Bill Richardson. Dodal, že barmské úřady Fenstera propustily a předaly mu ho během jeho návštěvy v Barmě.
Barmská vojenská vláda, která se ujala moci při únorovém převratu, nechá rozpustit stranu někdejší barmské vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij. Důvodem jsou podle junty podvody při listopadových volbách.
Vajíčka zdobila mimo jiné barmská vlajka, podobizna svržené vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, různé nápisy a gesto tří zdvižených prstů, které se stalo symbolem poklidných demonstrací.
Min Aun Hlain se v projevu během vojenské přehlídky přímo nevyjádřil k neustávajícím protestům. Řekl jen, že „terorismus, který by mohl poškodit klid a sociální stabilitu státu, je nepřijatelný“.
Podle stanice BBC jsou mrtví hlášení z měst Rangún, Dawei i Mandalaj. Policie tam proti demonstrujícím použila ostrou munici, slzný plyn i gumové projektily.
Su Ťij byla již dříve obviněna z nelegálního dovozu vysílaček a do 17. února měla zůstat ve vazbě. Právník političky Kchin Maun Zo ale barmským médiím řekl, že Su Ťij nyní čelí dalšímu obvinění.
Navzdory obavám z ozbrojeného zásahu protesty odpůrců junty pokračovaly i v pondělí, podle tiskových agentur však byly méně početné než v předchozích dnech.
V předvoji protestu v Rangúnu kráčela skupina buddhistických mnichů oděných v šafránová roucha. Protestující vyjadřují vzdor třemi zdviženými prsty, tedy gestem známým ze série Hunger Games.
Demonstrace skončila poklidně a nejsou zatím hlášeny žádné střety, informovala později agentura AP. Podle ní však není jasné, zda se protestující neshromáždili jinde.
„Vojáci převrat dobře připravili a soustředili se na to, aby v ulicích co nejrychleji vytvořili zdání normality,“ říká Miroslav Nožina, podle kterého přijde otevřený odpor.
Vůdčí představitelé Kačjinů žijících na severu Barmy požádali o pomoc kvůli asi 2000 civilistů, včetně těhotných a starších osob, kteří kvůli bojům uvázli v džungli. Informovala o tom agentura AP.
Praha/Neipyijto||Dominika Píhová|Zprávy ze světa|Doporučujeme
Rohingský aktivista a blogger Nay San Lwin denně dokumentuje utrpení barmských Rohingů, sám je přitom žije v Německu. „V Barmě by mě zřejmě zabili,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.