Lidé, kteří prodávají byt nebo dům, dostanou za svou nemovitost méně peněz než například před rokem. A dost možná ji budou prodávat déle. Vyplývá to z dat oslovených realitních kanceláří i portálů.
Realitních kanceláří ubude. Lidé, kteří nesmí do heren, se naučili obcházet antihazardní rejstřík. Hovězího na pultech možná bude méně. Více se dočtete ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Developerské společnosti zvažují, že nebudou byty prodávat, ale pronajímat. Tento zájem způsobí nedostatek bytů k pronájmu, varuje obchodní ředitelka portálu Hyponamiru.cz Veronika Hegrová.
Větší zdražení se čeká hlavně v univerzitních městech, kam se od září nastěhují vysokoškolští studenti. Do cen nájemného se ale promítnou taky nákladnější rekonstrukce.
Epidemie koronaviru realitní trh téměř nezasáhla. Po loňském jaru, kdy sice lidé chvíli vyčkávali, se prodejům nemovitostí daří. I kvůli tomu, že lidé své úspory investují právě do realit.
Do českého realitního byznysu míří podle Mf Dnes rekordní počet nováčků. A českého ovoce se letos urodilo oproti loňsku výrazně méně, píše Právo. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Makléři, kteří nemají vystudovanou vysokou školu nebo nepůsobí na realitním trhu dostatečně dlouho, budou muset skládat zkoušky pod patronátem ministerstva školství.
Společnosti budou muset také nově sjednat pojištění odpovědnosti s minimálním limitem 1 750 000. Se svými klienty navíc realitky budou muset povinně uzavírat smlouvy s jasně daným rozsahem služeb.
Jde o byty, které si už dvacet let odmítají koupit jejich nájemníci a Krušnohor je proto plánuje nabídnout realitním kancelářím. Most se ale bojí, že by je pak mohli skoupit spekulanti a zvýšit nájem.
Jak chce vláda Andreje Babiše bojovat s korupcí v příštích pěti letech? Zaměří se hlavně na úplatkářství ve zdravotnictví nebo vzdělávání státních zaměstnanců z etiky.
Vlastní bydlení stává pro řadu Čechů nedostupným. Server iROZHLAS.cz oslovil odborníky z bank, realitních kanceláří i developery, aby poradili lidem, kteří se svého snu vzdát nechtějí.
Když je někdo ve svém oboru dobrý, obvykle se to rozkřikne a pak se mu zákazníci nebo klienti jen hrnou. Platí to i pro vodního slalomáře Vítězslava Gebase, ale možná trochu jinak, než byste čekali. Svým výkonem na olympijských hrách v Riu, kde mu jen o 13 setin unikl bronz, si zajistil víc práce v realitní kanceláři.
Prodejci nemovitostí v posledních letech čím dál častěji využívají takzvaný home staging. Najímají si poradce, kteří pomáhají upravit interiér, aby byl atraktivnější. Hezky uklizený byt se sladěnými doplňky a designovým nábytkem totiž na fotce v inzerátu působí lépe. Makléři proto někdy od home stagerů do prázdných místností pronajímají i celé vybavení. V zámoří využívají lidé moderní službu už roky, v Česku se ale teprve rozjíždí.
Výslechem svědků pokračuje případ takzvané velké realitní loupeže. Obžalovaný je bývalý právník Miloš Vlasák. Ten podle obžaloby ukradl klientům realitní kanceláře 65 milionů korun. U soudu dnes mají jako svědci vypovídat Vlasákovi podřízení nebo bývalý spoluvlastník kanceláře Reality 21 Roman Hassman. Jedna z podvedených klientek Dana Krudencová tvrdí, že vedení společnosti o zpronevěře vědělo.
Výslechem bývalých makléřů pokračovala u soudu kauza takzvané velké realitní loupeže. Obžalobě čelí někdejší právník Miloš Vlasák, který poskytoval pražské kanceláři Reality 21 advokátní úschovu. Údajně zpronevěřil až 65 milionů korun. O peníze za nemovitosti přišlo asi 70 lidí.
Některé realitní kanceláře stále porušují zákon. V inzerátech totiž neinformují o energetické náročnosti budov, které nabízejí k prodeji nebo k pronájmu. Jen od července, kdy se zpřísnila pravidla pro zveřejňování energetických štítků, už inspektoři rozdali pokuty za více než 80 tisíc korun. Agentury se ale brání tím, že energetické průkazy jim nedodávají majitelé nemovitostí.
Městský soud v Praze začal rozplétat zřejmě největší podvod v dějinách české advokátní úschovy. Obžalobě čelí bývalý advokát Miloš Vlasák. Peníze si k němu uschovali klienti pražské realitní kanceláře. Desítky milionů ale zmizely neznámo kam. Bývalému advokátovi hrozí až deset let za mřížemi.
Kancelář ombudsmanky Anny Šabatové nechala před časem skrytě otestovat realitní kanceláře. Zjistila, že některé z nich předem odmítají zájemce z řad romské menšiny. Jedna z realitních makléřek teď čelí žalobě.
Klienti realitní kanceláře Reality 21, kteří přišli o peníze a své nemovitosti, neuspěli se svým návrhem na insolvenci realitní kanceláře. Soud už jednou návrh zamítl, klienti se proto odvolali k Vrchnímu soudu v Praze. Ten teď jejích návrh zamítl definitivně.
U Krajského soudu v Jihlavě dnes padne v jednom z největších podvodů na Vysočině. Majitelka realitní kanceláře Alexandra Škorcová podle spisu zpronevěřila peníze za prodané byty. Vybrala je z úschovy a svým klientům nikdy nevyplatila. Další miliony si vypůjčila s úmyslem nikdy nevrátit. Verdikt soud vynese ve 13 hodin.
Advokát Miloš Vlasák, který měl zpronevěřit 50 milionů korun z advokátní úschovy, skončil v cele předběžného zadržení. Informaci Radiožurnálu potvrdili pražští policisté. O případné vazbě pro 35letého advokáta soud rozhodne v pondělí.
Desítky lidí prodaly své nemovitosti prostřednictvím pražské realitní kanceláře Reality 21, ale nedostaly za ně peníze. Dluží jim je advokát Miloš Vlasák. Právě jemu kupující poslali peníze do takzvané advokátní úschovy. Advokát však přestal prodávajícím peníze vyplácet, zahladil za sebou stopy a zmizel. A s ním i zhruba 50 milionů korun.
Soud předběžným opatřením zakázal realitní kanceláři Prolux Consulting uzavírat nevýhodné spotřebitelské smlouvy. Jde o dílčí úspěch bývalých klientů kanceláře, které realitku žalují.
2:56
|Lucie Husárová 1, Petra Benešová, Kristina Winklerová|Regiony
Horní Jiřetín na Mostecku se v posledních měsících dostal do hledáčku realitních kanceláří. Makléři se zajímají hlavně o majitele domů, kteří se dostali do finančních potíží a prodejem nemovitosti se chtějí zbavit dluhů. Ve městě pod Krušnými horami už smlouvu s agenturou podepsalo třicet rodin, to ale zřejmě není konečné číslo.
Krajský soud v Ostravě dnes udělal tečku za kauzou zkrachovalé realitní kanceláře Rekin. Její dva manažery poslal do vězení, na dlouhé roky jim zakázal podnikání v oboru a rozhodl, že musí zaplatit více než třicetimilionovou škodu.