V pořadu Českého rozhlasu Plus Pro a proti diskutují vedoucí oddělení recyklace z ministerstva životního prostředí Jan Maršák a odbornice na toxické látky z organizace Arnika Nikola Jelínek.
Už za dva roky by mohlo mít Česko vratné PET lahve. Nesešlapané by je mohli všichni vracet zálohované například v supermarketech anebo na jiných sběrných místech.
Stavební firmy začínají recyklovat suť, píše deník E15. Tisícovky Čechů mají podle Mf Dnes problém sehnat zubního lékaře. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Češi produkují stále víc odpadu. Oproti době před deseti lety jsme toho loni do koše vyhodili skoro o desetinu víc. Pomoct by měly nové zákony o nakládání s odpady, které v pondělí projedná vláda.
Novela obsahuje čtyři zákony, které řeší i nakládání s odpady, obaly a vybranými výrobky s ukončenou životností. Na vládu se dostala se zhruba třicítkou rozporů od obcí, některých krajů a svazů.
Češi sice patří ke špičce v třídění odpadů, ale k evropské metě devadesáti procent vytříděných plastových obalů mají ještě daleko. Pomohlo by zavedení zálohového systému na PET lahve?
Plastová brčka, plastové kelímky nebo třeba plastové vatové tyčinky by mohly brzy zmizet z obchodů. Senátní výbor pro životní prostředí podpořil jejich zákaz, který navrhuje Brusel.
Analýza anglicko-velšské LGA naznačuje, že tamní domácnosti ročně využijí až 525 tisíc tun plastových nádob, vaniček a tácků. Z toho je pouze třetina, tedy zhruba 169 tisíc tun, recyklovatelných.
Už jste zaplatili za popelnici? Právě v těchto týdnech je to aktuální, v některých městech už je dokonce pozdě. Cena za svoz odpadu by se pak příští rok mohla zvyšovat.
Papír, plast, sklo, karton a kov - to jsou asi hlavní materiály, které se dnes v Česku třídí. A nutno dodat, že nám to docela jde. Česko patří mezi desítku evropských zemí, kde se recykluje nejvíc.
Na český trh se chystá německá společnost Interseroh. V zemi chce vybudovat vlastní systém sběru plastů, skla nebo kartonů. Padnout by tak měl jeden z posledních monopolů v Česku. Dosud se o sběr recyklovatelného odpadu stará firma Eko-kom. Systém funguje už od roku 1997.