Pokud se ministru Vlastimilu Válkovi podaří prosadit všechny změny, které navrhuje, půjde o největší změny v přístupu ke zdravotním službám za mnoho let.
„Dokument si všímá celé řady důležitých okolností a trendů,“ říká pro Český rozhlas Plus lékař a bývalý náměstek ministra zdravotnictví Pavel Hroboň, který je členem Národní ekonomické rady vlády.
„Nejspíš ale budeme stárnout rychleji než bohatnout a v tom případě skutečně budou muset nastat některé změny,“ podotýká expert na efektivitu zdravotního systému Koščík.
Blatný v rozhovoru zmínil také různé typy strachů v souvislosti s koronavirem nebo situace, kdy podniky nabádají zaměstnance, aby nechodili na testy nebo nehlásili své rizikové kontakty.
Praktičtí lékaři by se do budoucna mohli starat i o pacienty s lehčími formami astmatu nebo chronické plicní obstrukční nemoci. O rozšíření kompetencí chtějí jednat s pneumology.
Snaha amerického prezidenta Donalda Trumpa zrušit systém zdravotního pojištění bývalé hlavy státu Baracka Obamy utrpěla v pondělí další a možná smrtelný úder.
Technické komplikace i zmatky kolem rozjezdu reformy zdravotnictví známé jako Obamacare jsou důvodem, proč americkou administrativu opouští dlouholetá ministryně zdravotnictví Kathleen Sebeliusová. Bílý dům přesto označuje reformu za úspěch.
Hendikepovaní pacienti budou opět protestovat před ministerstvem zdravotnictví, demonstraci chystají na druhou polovinu března. Nelíbí se jim hlavně reformní návrhy šéfa resortu Leoše Hegra o dostupnosti zdravotní péče. Na společné tiskové konferenci jim vyjádřila podporu i Česká lékařská komora (ČLK).
Pokud evropské země, ale i USA nebo Japonsko, nezačnou co nejdříve řešit růst výdajů v důchodovém systému a na zdravotní péči, hrozí jim už v roce 2015 rozsáhlé snížení ratingu. Informace zveřejnila agentura Standard & Poor´s.
Jedna z nejvýznamnějších změn v českém zdravotnictví za posledních dvacet let – možnost připlatit si za nadstandard – začne platit už od Nového roku. Lidé si budou moci pořídit dva typy lepších očních čoček při operacích, devět typů lehčích sáder a sedmero očkování.
Vztahy mezi Českou lékařskou komorou a ministerstvem zdravotnictví se znovu vyostřují, obě strany si vzájemně vyčítají špatnou spolupráci. Kritika se na resort zdravotnictví snesla na brněnském sjezdu České lékařské komory.
Hlavním tématem sjezdu České lékařské komory v Brně je nespokojenost se zdravotními reformami a s nedodržováním slibů vlády. Podle prezidenta ČLK Milana Kubka ministerstvo zdravotnictví a vláda neplní sliby dané lékařským odborům. Příjezd ministra Leoše Hegera atmosféru ještě přiostřil.
Sněmovna se chystá i přes odpor opozice zrušit zákon o neziskových nemocnicích. Podle toho mělo být 150 někdejších okresních nemocnic převedeno na neziskové. Ustanovení ale zrušil na podnět senátorů za ODS už dříve Ústavní soud.
První část zdravotní reformy Senátem podle očekávání neprošla. Kritikům vadilo především zavedení nadstandardů ve zdravotní péči, zdaleka se ale nejednalo jen o tento problém. Podle zastánců reformy se ovšem diskuze příliš soustředila na urážlivé výroky a osobní útoky.
Souhrn reformních zdravotních zákonů z dílny ministra Leoše Hegera prošel i přes odpor opozice prvním čtením Poslaneckou sněmovnou. Předlohy teď dostanou k projednání výbory.
Poslanci začali projednávat první ze tří zákonů zdravotnické reformy. Předtím si ale vláda vyslechla ostrou kritiku nejen k obsahu zákonů, které garantují reformu zdravotnictví a penzí, ale i k formě, jakou se do sněmovny dostaly.
Poslanci dnes začnou projednávat zásadní zákony k reformám důchodů a zdravotnictví. Například zdravotní reformu tvoří tři zcela nové předlohy, které vymezují podmínky poskytování zdravotní péče a postavení státu, poskytovatelů péče a pacientů, upravují činnost záchranné služby a věnují se zvláštním zákrokům, jako je umělé oplodnění, sterilizace a kastrace. Na protest proti zdravotnické reformě odbory chystají zábavný happening.