Poslanci rozhodnou o zdravotní reformě. Odbory chystají protesty
Poslanci dnes začnou projednávat zásadní zákony k reformám důchodů a zdravotnictví. Například zdravotní reformu tvoří tři zcela nové předlohy, které vymezují podmínky poskytování zdravotní péče a postavení státu, poskytovatelů péče a pacientů, upravují činnost záchranné služby a věnují se zvláštním zákrokům, jako je umělé oplodnění, sterilizace a kastrace. Na protest proti zdravotnické reformě odbory chystají zábavný happening.
Happeningem a také průvodem kolem sídla poslanecké sněmovny chtějí zdravotní odbory ukázat možné důsledky reformy zdravotnictví. V té kritizují především zavedení standardů, což podle šéfa českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslava Zavadila nahrává především zdravotním pojišťovnám. Organizátoři nechtěli podrobnosti o happeningu prozradit, pro lidi je ale například připravená scénka v zubní ordinaci.
„Na praktických příkladech lidé uvidí, jak to pravděpodobně bude v českém zdravotnictví vypadat. Jsem přesvědčen, že to, co se připravuje, dopadne na občany tohoto státu velkou měrou. A budou velké problémy s tím, aby si dokázali uhradit pobyty v nemocnici, standardy, ze kterých se stanou nadstandardy,“ uvedl Zavadil.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger nastínil v Ranním interview hlavní sporné body zákonů
Podle odborářů je reforma nutná, ale měla by se zaměřit spíš na potírání úniku financí. Zástupci zaměstnanců se obávají, že reforma předložená vládou pacientům kvalitnější péči nepřinese.
Sociální demokracie kritizuje zvýšení poplatků za pobyt v nemocnici ze 60 na 100 korun jako nadměrnou zátěž. Zároveň ale s určitou formou poplatků souhlasí, tvrdí ale, že jejich současná struktura je složitá a zatěžující. „Zrušili bychom je a bavili se o jiné formě spoluúčasti, například za takzvané hotelové služby, to znamená za jídlo,“ prohlásil místopředseda poslanců ČSSD Jan Hamáček.
Poslanci Jan Hamáček (ČSSD) a Petr Gazdík (TOP 09) k reformním zdravotnickým zákonům ve Světě o osmé Rádia Česko
Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a starostů Petr Gazdík tvrdí, že poplatek za pobyt v nemocnici je oprávněný a běžný ve všech evropských zemích. Je to podle něho jediný poplatek, který reforma zvýší.
Politický analytik Českého rozhlasu Petr Nováček vidí zvýšení poplatku za pobyt v nemocnici bez jakékoli kompenzace jako nedostatek. „To, že přichází do Sněmovny zákon se stanoveným poplatkem 100 korun za den hospitalizace a že tam současně není připojeno sdělení ministerstva práce a sociálních věcí: ‚Bude to vyrovnáno takto a takto, nemusíte se bát‘, je zbytečnou vodou na mlýn některých horkých hlav,“ varuje.
Odboráři kritizují vládu za to, že nepřihlédla k jejich pozměňovacím návrhům. Podle Dagmar Žitníkové, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče, na reformách vydělají především zdravotní pojišťovny:
Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková představuje ve Světě o desáté výhrady ke zdravotnické reformě
„Co budou hradit, komu budou hradit, kolik budou hradit, to dnes nikdo neví. A nikdo neví, co bude standardem a nadstandardem. Proto jsme tak strašně proti tomu. Proto jsme chtěli, aby se pan ministr alespoň v zákoně zaručil, že zůstane zachovaný současný rozsah péče. Pan ministr to bohužel neudělal.“
Ministr zdravotnictví Leoš Heger naopak tvrdí, že odborářům neustoupil jen v zásadních bodech: „S odboráři jsme jednali několikrát. Jestliže nesouhlasí s tím, že některé děje ve zdravotnictví se nazývají zdravotní péče a pak tam jsou zdravotní služby, o kterých oni tvrdí, že je nechtějí, protože se za ně platí, tak tady ústupky dělat nemůžeme.“
Podle Nováčka je dnešní protest důsledkem nedostatečné komunikace vlády s opozicí. „Je to problém podstatný jako zatím u každého z vládou zatím připravených reformních kroků. Už podle mne stačila povstat jakási bariéra mezi vládou a odbory,“ domnívá se Nováček.
Posílení práv pacientů
Zákon o zdravotních službách, o kterém dnes budou poslanci hlasovat, by měl posílit práva pacientů. Nemocným se usnadní možnost stěžovat si na lékaře, posílí se jejich právo prohlédnout si zdravotnickou dokumentaci a budou si moct vyslechnout názor i druhého doktora.
Leoš Heger komentuje možnost pacienta stěžovat si na lékaře: „Bude si moci stěžovat přímo u zřizovatele toho zdravotnického zařízení. Ale může také začít přímo u poskytovatele péče. To je zavedená instituce, že například pacient, který je v nemocnici nespokojený, si stěžuje nejprve řediteli nemocnice a pak je tady samozřejmě úroveň kraje a ministerstva zdravotnictví.“
Stát si nechává prostor pro nařízení léčby v případech, které ohrožují život pacienta nebo jeho okolí, například při infekčních onemocněních.
Politický analytik ČRo Petr Nováček hodnotí šanci reformních zákonů ve Světě o desáté
„Dokonce se zavádí institut předběžného přání pacienta, který bude moci předem rozhodnout například o ukončení léčby v bezvýchodné situaci na konci života,“ uvádí Heger.
Zákon by měl platit od příštího roku a jsou tam také vysoké sankce za jeho porušení. Pacienti to vítají. Jana Petrenko z Koalice pro zdraví říká, že v prosazování svých práv jsou nemocní v zahraničí zběhlejší - třeba díky pacientským organizacím:
„Pacientský advokát, to je termín, který přišel z Bruselu a různých západoevropských zemí. Je to v podstatě zástupce pacientů, který hájí jeho práva. Koalice pro zdraví je pacientský advokát. My máme pacientské organizace, které s námi spolupracují, máme od nich mandát, abychom, je zastupovali, například v jednání s ministerstvem zdravotnictví.“
Nová pravidla pro záchranku
Součástí reformy zdravotnictví by měl být i zákon o zdravotnické záchranné službě. Záchranka bude muset být u pacienta do dvaceti minut. Zatím platí čtvrthodina.
Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Pavelka vysvětlil, které změny novela od příštího roku zavede:
„Jaká že organizace má být přímo poskytovatelem zdravotnické záchranné služby. Dospěli jsme ke shodě, že to bude organizace zřizovaná krajem. Dále jsme konečně rozřešili problémy okolo dojezdové vzdálenosti, který stanovíme na 20 minut s tím, že bude dosažen minimálně v 95 procentech případů.“