Slováky chrání před pančovaným alkoholem i registrační pokladny
Kvůli metanolové aféře se v Česku stále častěji skloňuje i termín registrační pokladny. Jejich povinné zavedení by podle zastánců nápadu mohlo zlepšit kontrolu alkoholu v restauracích a obchodech. Třeba na Slovensku jsou registrační pokladny ze zákona povinností už 17 let.
Číšník v restauraci uprostřed Tatranské Lomnice ukazuje registrační pokladnu za barem.
„Každý účtující má svou kartu, aby se mohl přihlásit do systému a prodávat jen na své jméno,“ vysvětluje.
O zkušenosti Slovenska s registračními pokladnami se zajímal zpravodaj Vojtěch Berger
Podobnou pokladnu musí mít každý slovenský podnik, který poskytuje služby a přijímá tržby, tedy samozřejmě i všechny hospody.
Takže co se stane, když do restaurace dorazí nová dodávka alkoholu?
„Každá lahev, která se k nám dostane, se musí zanést do systému. Zanese se počet lahví a zároveň víme, jaký je objem lahve a kolik alkoholu obsahuje. Každou prázdnou láhev, kterou máme, zase odepíšeme tím samým způsobem, jakým se přidává, a to potom kontrolují celníci a daňová správa,“ popisuje tatranský číšník.
Podle něj je to jasný důkaz, že s alkoholem není možné nelegálně manipulovat. A nejen podle něj. Taky šéf slovenského Svazu obchodu a turismu Pavol Konštiak zmiňuje registrační pokladny jako klíčovou část slovenského systému kontroly alkoholu.
„Na Slovensku máme velmi přísně sledované veterinární a hygienické podmínky výroby, všude máme celníky a plus, na rozdíl od České republiky, máme povinné registrační pokladny. Takže dnes umíme vystavit rodný list všech oficiálně vyráběných výrobků.“
Nepoctivcům hrozí hrozí vysoké pokuty
Slovenské ministerstvo financí potvrzuje, že zavedení registračních pokladen přimělo podnikatele přiznávat větší tržby, přesný přínos pro státní rozpočet ale úřad spočítaný nemá.
Registrační pokladny každopádně zpřehlednily obchodování a ulehčily jeho kontrolu. Podle nového zákona si každá pokladna ve své fiskální paměti ukládá operace minimálně po dobu pěti let.
Přesto, dají se registrační pokladny nějak obejít? Číšník z Tatranské Lomnice potvrzuje, že obejít se dá všechno.
„Vynalézavost lidí je fakt velká, takže když někdo chce prodat lahev bez bločku, tak ji prodá. Ale když ji prodá někomu z kontroly, trpce lituje, protože pokuta je opravdu dost vysoká,“ uzavírá.