S brzkým koncem omikronové vlny je matematik a ředitel Centra pro modelování biologických procesů opatrný. V Dánsku, které je podle něj v epidemii před námi, totiž případy stále rostou.
„Naše běžná zkušenost je, že se toho kromě nepříjemných omezení zase tolik neděje. Přitom svět nemocnic prožívá opravdu drama,“ řekl psycholog Kulhánek.
Negativní motivace k očkování prý sice funguje, má ale vysoké společenské náklady a vede k většímu rozdělení a nedůvěře ve společnosti. Levínský rovněž odmítá možnost finanční motivace.
V pondělí se otevřely vnitřní prostory restaurací, ale i sauny či kluby. Vláda původně deklarovala pomalejší uvolňování opatření, kabinet ale reagoval na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.
Mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví původně počítalo s tím, že se bude moci nově setkat až 10 lidí uvnitř a 20 venku. Po kritice expertů to ministr Petr Arenberger (za ANO) zrušil.
O půlnoci z neděle na pondělí končí nouzový stav. Setkávání lidí ve větších skupinách, konkrétně 10 lidí uvnitř a 20 venku, ale nakonec možné nebude. Jak se změna do návrhu dostala?
„Ukazuje se, že je velmi důležité otevřít školy v rotačním principu. Přináší ve své podstatě přirozenou karanténu - dítě je pět dní v kolektivu a poté devět dní doma,“ říká matematik René Levínský.
Česká vláda nařídí ještě masivnější testování v zaměstnání. Nově by měly testovat i podniky do deseti zaměstnanců. Odborníci nicméně stále volají i po uzavření průmyslu.
Nová proticovidová opatření jsou nedostatečná a nedostanou nás ven z krize, shodují se experti. Jak bychom se mohli vypořádat s epidemií koronaviru? Server iROZHLAS.cz se zeptal odborníků v anketě.
Matematik René Levínský je přesvědčený, že vládní opatření jsou nedostatečná. V rozhovoru Radiožurnálu řekl, že by bylo potřeba zavřít i továrny jako loni na jaře.
Podle matematika a ředitele Centra modelování biologický procesů Reného Levínského, který na systému PES spolupracoval, by vláda neměla měnit pravidla. „Má vyhlásit čtvrtý stupeň, jak slíbila.“
Od čtvrtečního rána platí nová zpřísněná opatření. Čísla nakažených dál rekordně rostou a vláda se rozhodla přistoupit k lockdownu, i když premiér Andrej Babiš (ANO) ho tak nenazval.