Jak se zrodil plán rozvolňování? 20 lidí venku nebyl omyl úředníka, ale návrh hlavní hygieničky

Omyl úředníka na ministerstvu. Tak si někteří členové expertní poradní skupiny vyložili vládní návrh na setkávání 10 lidí uvnitř a 20 venku, který téměř vešel v platnost a představil ho exministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle zjištění iROZHLAS.cz za ním stojí náměstek pro legislativu Radek Policar, který danou pasáž sepsal na základě podkladů od hlavní hygieničky Pavly Svrčinové. Její tým poté nové opatření ještě znovu schválil.

Původní zpráva Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letná

Co předcházelo plánu vlády, aby se mohlo setkávat až 20 lidí venku? (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Jako náměstek pro legislativu a právo předkládám ministrovi zdravotnictví návrh celého mimořádného opatření, a to na základě podkladů od sekce ochrany a podpory veřejného zdraví, přičemž o některých pasážích probíhá vzájemná diskuse,“ popsal proces pro iROZHLAS.cz resortní náměstek Radek Policar.

5:51

Kritika od Babiše byla vůči nám podpásovka, říká členka odborné skupiny Tachezy

Číst článek

Návrh mimořádného opatření, které mělo nastavit koronavirová pravidla po konci nouzového stavu, Policar sepsal podle instrukcí od hygieny. Dokument, jehož součástí byla i kritizovaná pasáž týkající se setkávání lidí, poté prý zaslal zpět ke schválení.

„Výslovně jsem upozornil, že podle pandemického zákona lze omezovat hromadné akce a že je třeba určit limity počtu účastníků s tím, že pracovní návrh je 10 uvnitř, 20 venku,“ pokračoval Policar s tím, že následně získal ze sekce ochrany a podpory veřejného zdraví pod vedením hlavní hygieničky Pavly Svrčinové „souhlasné stanovisko“.

Minulé úterý pak návrh mimořádného opatření postupně doputoval až na ministerský stůl. „S tehdejším ministrem Janem Blatným byly návrhy mimořádných opatření včetně této pasáže projednány na ranní poradě 6. dubna 2021,“ uvedl dále Policar.

Blatný ještě v ten samý den nová pravidla ohledně setkávání lidí, kdy by se mohlo nově sejít až 10 lidí uvnitř a 20 venku, oznámil. „Padají omezení shromažďování ve smyslu dva na dva tak, jak byla doposud,“ prohlásil po jednání vlády. 

Kritika expertů

Plán vzápětí vyvolal kritiku ze strany Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), která nic takového od začátku nedoporučovala. „Těchto věcí je moc,“ vyjádřil obavu nad rozvolňováním například epidemiolog Petr Smejkal.

Pravidla

Venku může na jednom sportovišti být až šest dvoučlenných skupin. Musí být ale nejméně 10 metrů od sebe, aby se eliminovalo šíření koronaviru. Upřesnil to v pondělí ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Ministr školství Robert Plaga (za ANO) také v pondělí oznámil, že studenti závěrečných ročníků středních škol a středoškoláci ohrožení školním neúspěchem budou moct od 19. dubna docházet na skupinové konzultace ve skupinách maximálně do šesti osob. Více tady.

Expertní skupina si stěžovala i na to, že s ní chystané opatření vedení ministerstva předem nekonzultovalo. Komunikaci s experty zajišťovala podle Policara hlavní hygienička či exministr Blatný. „S nimi jsem nikdy nekomunikoval já,“ brání se náměstek. 

Server iROZHLAS.cz proto požádal Blatného o vysvětlení, telefon ale nezvedl a na zaslané dotazy nereagoval. 

Na otázky redakce zaslané e-mailem zatím neodpověděla ani Svrčinová, která byla v pondělí opět v práci. Nepomohl ani tiskový odbor resortu, na kterém probíhala výměna mluvčí.

„Paní hlavní hygienička je ode dneška (pondělí – pozn. red.) v práci. Sedí tu vedle mě v kanceláři a účastníme se online zasedání vlády,“ napsal ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) ke Svrčinové, kterou po kolapsu převezla minulý týden do nemocnice záchranka.

Žádný nátlak

Náměstek Policar nicméně současně odmítl, že se by daná úprava dostala do opatření resortu na poslední chvíli či po nátlaku sportovních svazů. Reagoval tak na výtky některých členů poradního týmu ministerstva pro epidemické situace, kteří vycházeli z původního výkladu ministerstva. Ten se týkal právě sportování venku.

5:04

Ministr Arenberger vydal mimořádné opatření, podle kterého se mohou od pondělí setkávat jen dva lidé

Číst článek

„Někdo z úředníků na ministerstvu napsal tuto větu buď omylem, nebo po nějaké dohodě se sportovními svazy,“ řekl například matematik René Levinský v pondělí Radiožurnálu s tím, že nechápe, jak to vzniklo.

Situace se ještě více vyostřila po nedělním facebookovém hlášení premiéra Andreje Babiše (ANO) Čau lidi. V něm předseda vlády kritizoval experty z mezioborové skupiny, že svá doporučení dávají pozdě. Nejdříve na to na twitteru zareagoval vědec Jan Kulveit, poté i viroložka Ruth Tachezy.

„Je to asi trochu podpásový útok od pana premiéra na MeSES (Mezioborová skupiny pro epidemické situace při ministerstvu zdravotnictví – pozn. red.), když ví, že ta situace byla jiná, možná zcela anomální a do určité míry ji lze přisuzovat jemu, protože měnil jednoho ministra za druhým,“ uvedla Tachezy pro Radiožurnál.

Mezitím přitom nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) v sobotu vydal mimořádné opatření, podle kterého se mohou od pondělí setkat maximálně dva lidé. Využil ustanovení pandemického zákona, které umožňuje zákaz veřejných i soukromých akcí. Opatření na pondělním zasedání schválila také vláda.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme