Před lety v talentové televizní soutěži zaujala svou rychlokresbou. Věrka Vybíralová je ale také restaurátorkou a malířkou. Jak vypadaly její začátky? A kde hledá modely?
Pískovcové stěny egyptských chrámů v dobách své slávy zářily barvami i zlatem. Tým restaurátorů v chrámu ve městě Edfu pozůstatky původní výzdoby odhalil.
Stánky s občerstvením, bistra, kavárny a restaurace, těm všem stále chybí zaměstnanci. Podle Asociace malých a středních podniků jich je až o 20 procent méně než před čtyřmi lety.
Rekonstrukcemi bytu manželů Herdanových chtějí restaurátoři pracující společně se studenty Vyšší odborné školy restaurátorské zachránit a uchovat dědictví prvorepublikového Brna.
„Nemáme všechny závěry, ale může se jednat třeba o alegorii času nebo ročních období,“ vysvětlila zástupkyně kastelána s tím, že na výsledky bádání si ještě budeme muset počkat.
Podle ředitele jihočeských památkářů Petra Pavelce připomíná celá situace kauzu se zámeckou věží před 30 lety. Tehdy po obnovení fasády sklidili památkáři také velkou kritiku.
Odborníci a studenti Fakulty restaurování Univerzity Pardubice se podíleli na záchraně mnoha významných památek, jako například staveb ve skalním městě Petra v Jordánsku.
Není to úplně tak, že co je čisté, to je správně zrestaurováno, říká v rozhovoru pro Český rozhlas Hradec Králové restaurátor Jakub Ďoubal z Fakulty restaurování Univerzity Pardubice.
Poslední opravená deska by se měla na strop tanečního sálu vrátit na jaře příštího roku. Prohlídky hradu Švihov, i přes pokračující restaurátorské práce, se konají bez omezení.
Zásah amatérského restaurátora dostal sochu v kostele svatého Michaela ve španělské Estelle do světových médií. Nová podoba svatého Jiří na koni se stala předmětem kritiky.
Teď už je opraveno všech 19 figur koní. Některé připomínají výškou reálná zvířata, jiné jsou malé jako pejsci. Skluz ale mají restaurátoři s opravou samotného kolotoče.
Zemřel přední český restaurátor Karel Stretti, bylo mu 74 let. Podílel se na záchraně cenných památek v Česku i zahraničí. A jako pedagog na Akademii výtvarných umění vychoval generace restaurátorů.
Na pražskou Staroměstskou radnici se po několika měsících vrací věžní hodiny. Kompletně namontované by mohly být v polovině týdne, ukazovat čas by měly od 8. března.
Vatikánští restaurátoři zřejmě na letošní rok jen tak nezapomenou. Podařil se jim životní objev. Našli dva obrazy renesančního mistra Raffaela Santiho, které se považovaly za ztracené.
Staroměstský orloj bude dočasně bez kalendária, nahradí ho tapeta. Astronomické hodiny pak restaurátoři vrátí do původního stavu. Jde o vůbec první poválečný zásah do této památky.
V městečku Borja na severu Španělska bude mít dnes premiéru originální operní dílo. Je inspirované příběhem 80leté důchodkyně, která v tamním kostele amatérsky přemalovala fresku Ježíše Krista. Za to nejprve žena sklidila celosvětový posměch – Ježíš totiž po jejím zásahu lidem připomínal spíš opici nebo medvěda – jenže kuriozita přitáhla do města i davy turistů a s nimi peníze. Příběh s happy endem se dva Američané rozhodli přepsat do operních árií.
V jeskyni Na Špičáku na Jesenicku dnes odhalili unikátní malbu z období renesance. Výjev představuje Adoraci Kříže. Na jeho záchraně pracoval v posledních třech letech početný tým odborníků.
Až do poloviny dubna budou restaurátoři opravovat nástěnné malby ve foyeru na prvním balkonu historické budovy Národního divadla. Pracují na opravě lunet z cyklu Vlast Mikoláše Alše a nástropního triptychu Umění od Františka Ženíška.
Břeh Košuteckého jezírka v Plzni zdobí ode dneška soška andělíčka. Jedná se o kopii původní sošky, kterou se teprve před třemi lety podařilo z jezírka vylovit.
Třicet let čekaly stropní malby Mikoláše Alše, až opět prozáří hlavní foyer pražského Národního divadla. Náročná oprava vzácných lunet začala minulý týden. Na průběh restaurace čtrnácti nástěnných maleb ve tvaru půlměsíce se přišel podívat také jeden z posledních žijících Alšových potomků, Jaroslav Mikoláš Vojna.
Kdyby lidé tolik nedýchali, byly by vzácné poklady Koruny české čistější. Když totiž 30 tisíc turistů každý rok vydechuje oxid uhličitý, dělá to pěknou neplechu v přísně chráněných prostorách Pražského hradu, kde je uložen Svatovítský poklad. Skvosty mohou třeba rezavět. Proto restaurátoři nastupují k předvánočnímu úklidu.
Karlův most je chudší o jedno sousoší. Restaurátoři dnes odvezli poslední části soch sv. Vincence Ferrerského a sv. Prokopa. Jde o cenné dílo sochaře Ferdinanda Maxmiliána Brokofa z roku 1712.