Úřad práce a ministerstvo práce a sociálních věcí chybně určily, že příspěvek by mělo vyplácet Portugalsko. Správně to ale má být ten stát, kde dítě bydlí, vysvětluje Rendl z Kanceláře ombudsmana.
„Pokud chtějí rodiče pracovat, stát by jim neměl házet klacky pod nohy,“ říká poslankyně Pavla Pivoňka Vaňková (STAN). „Pro mě jsou důležité spokojené děti,“ oponuje Romana Bělohlávková (KDU-ČSL).
Zákon, který v prosinci schválil parlament, umožňuje prarodičům pobírat rodičovský příspěvek po dobu až tří měsíců během prvního roku věku jejich vnoučete.
Rodiče dětí, které se narodí letos od 1. ledna, budou pobírat vyšší rodičovskou. Místo nynějších celkem 300 000 korun budou moci čerpat o 50 000 korun víc.
Česko čeká v roce 2024 množství změn. Od úprav daní, přes eDoklady po zvýšení rodičovského příspěvku nebo zdražení dálničních známek. Server iROZHLAS.cz přináší výběr nejdůležitějších novinek.
Rodičovský příspěvek se zvýší od ledna o 50 000 korun na 350 000 korun a uchazeči o studium na střední škole si od příštího roku budou moci podávat tři přihlášky místo dvou, schválil prezident Pavel.
Pobočky České pošty se ujmou nově digitalizovaných úkonů, jako jsou žádosti o sociální dávky. Změna proběhne od příštího roku a měla by pomoci občanům s horšími schopnostmi a možnosti.
Dopady na státní rozpočet budou činit příští rok podle důvodové zprávy zhruba 400 milionů korun. O rok později to bude 2,2 miliardy korun, v roce 2026 přibližně čtyři miliardy korun.
Ministerstvo práce a sociálních věcí v době napjatých veřejných financí navrhuje změny rodičovského příspěvku. Podporovat chce i dětské skupiny, z opozice zní obavy z odlivu pedagogických pracovníků.
Vládní politici už dřív uvedli, že mají shodu na navýšení příspěvku. Mluví se o přidání 50 tisíc k nynějším 300 tisíc korunám od ledna. Dohoda ale není na tom, kdo by měl na zvýšenou částku nárok.
„Skoro 50 procent penzí dosahuje výše průměrné mzdy. Valorizace se prostě musí snížit, aby se důchodový systém udržel do roku 2060,“ říká sociolog Daniel Prokop.
Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) nedávno uvedl, že chce prosazovat zvýšení rodičovského příspěvku ještě v letošním roce, nejpozději od ledna 2024.
Místo pár týdnů čekají lidé na sociální dávky i několik měsíců. V Praze někdy i půl roku. Někteří lidé tak nemají na nájem, na jídlo ani na léky. Proč úřady práce hrubě porušují zákonné lhůty?
České výdaje na rodičovskou dovolenou patří k nejvyšším v rámci vyspělých zemí v Evropě. Debatu o zkrácení doby pobírání rodičovského příspěvku připustil i ministr financí.
Každá pátá rodina plánuje výrazné omezení výdajů na děti kvůli stále rostoucím nákladům na provoz domácností, vyplývá to z projektu Česko 2022: Život k nezaplacení.
Senátoři nezpochybnili zvýšení příspěvku, vadilo jim, že se netýkalo všech rodin. Vznikly tak rozdíly mezi rodinami, které mají stejně staré děti, zvolily však jinou rychlost čerpání příspěvku.
Přídavky vzrostou o 26 procent. Nárok budou mít rodiny s příjmy do 3,4násobku životního minima. Zákon počítá také s daňovým zvýhodněním na druhé a další děti – to vzroste o 15 procent.
Sněmovna schválila novelu o sociální podpoře. Přídavky na děti se zvýší zhruba o čtvrtinu a rozšíří se okruh rodin, které na ně mají nárok. Nyní ji dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.
Nárok na celkových 300 tisíc korun automaticky zaniká s narozením dalšího dítěte. To by se nově mělo změnit a zbylé peníze by rodinám mohly být vyplaceny jednorázově.