Společnost Elektrárna Chvaletice z holdingu Sev.en uspěla v doménovém sporu se spolkem NoLog, který provozoval web kritizující dopady elektrárny na životní prostředí. Kritický web tak přijde o adresu.
Nečekaně vysokou koncentraci rtuti, kterou mezinárodní tým objevil ve třech řekách a dvou fjordech na jihozápadě Grónska, by vědci spíše čekali v tocích například v průmyslových oblastech Číny.
Elektrárna uvedla, že by musela pro dosažení limitů investovat miliardu a 400 milionů korun. Aby výjimku dostala, musí prokázat, že přínos pro životní prostředí by byl vyšší než tato investice.
Podle OSN v subsaharské Africe vypouští tento kov do okolí z 80 procent právě řemeslní horníci. Ti lijí do prachu z drtiček vodu, aby oddělili těžké kovy, které následně sbírají.
Podle Greenpeace, Hnutí Duha a Frank Bold ministerstvo navrhuje změny vyhlášky, která by uhelným elektrárnám umožnila odečíst 40 procent z naměřených hodnot toxické rtuti jako „nejistotu měření“.
Zubaři přestanou používat některé amalgámové plomby, obsahují totiž vysoce toxickou rtuť. Změnu odsouhlasil Evropský parlament. Zákaz se týká míchaného amalgámu, který přímo v ordinaci ze rtuti připravují zdravotníci.
Státní veterinární správa (SVS) stáhla z trhu část zásilky mražených filetů z mečouna od značky Sashimi Swordfish Loin. Maso obsahovalo rtuť, a to v dvojnásobném množství, než dovolují limity. Zhruba tuna tohoto masa se už prodala.
V uzených rybách dovážených z Itálie našli kontroloři zvýšené množství rtuti. Prodávaly je obchodní řetězce Tesco a Globus. Podle Státní veterinární správy není nalezené množství rtuti v rybách pro lidi nebezpečné. Nesplňuje ale normy, podle kterých by výrobky byly zdravotně nezávadné.
Některé ryby v Labi u Neratovic prý stále obsahují nebezpečnou rtuť. Tvrdí to ekologické sdružení Arnika, které tam v minulých týdnech odchytilo několik živočichů a podrobilo je testům. Rtuť se podle ekologů dostává do ryb ze Spolany Neratovice, která pomocí této látky vyrábí chlor.
Spolana Neratovice chce kvůli výrobě chlóru používat dalších šest let toxickou rtuť. Firma přitom měla do konce letošního srpna vypracovat studii na jinou technologii výroby chlóru. Nyní žádá o prodloužení staré technologie. To se nelíbí ekologům.
Státní veterinární správa odhalila 13 tun mraženého králičího masa s nadlimitním obsahem rtuti. Většinu zásilky, která pocházela z Číny, objevili veterinární inspektoři ve skladu potravinářské firmy v Kostelci nad Černými Lesy a ve skladu jednoho z obchodních řetězců v Čestlicích u Prahy. Do prodeje se toto maso nedostalo.
V Číně se znovu otevírají doly na rtuť. Čína se tak vydává opačným směrem než Spojené státy a Evropská unie, kde jsou naopak zavírány a obchodování se rtutí, která je jedovatým kovem poškozujícím zdraví lidí i přírodu, bude zakázáno.
Čínské doly obnovují těžbu rtuti. Zájem o tento kov prudce roste a zvyšuje se i jeho cena. V době českého předsednictví Evropské unii přitom byla podepsána mezinárodní dohoda o omezení obchodu se rtutí, která má negativní dopad na lidské zdraví i přírodu. Země sedmadvacítky v této souvislosti zakáží dovoz rtuti už v březnu příštího roku, Spojené státy kolem roku 2013.