Začínají platit přísnější evropské emisní limity. Některé české elektrárny už od úřadů dostaly výjimku
Nad Česko by mohlo v příštích letech uniknout přes šest tun rtuti navíc nad nové evropské emisní limity. Dvacítka zařízení v Česku totiž požádala o výjimky z nových pravidel. Ty začínají pro elektrárny a další velké zdroje po celé Evropské unii platit od středy. Zpřísňují se například pravidla pro vypouštění oxidů dusíku, oxidu siřičitého nebo částic prachu. Limity pro rtuť se zavádí úplně nově.
Výjimku žádají především velké uhelné elektrárny a teplárny.
Například ČEZ už dostal výjimku z limitů na rtuť pro elektrárny v Prunéřově nebo Tušimicích. Výjimky z limitů pro oxidy dusíku a oxidu siřičitého dostala elektrárna ČEZ v Trmicích.
Společnost říká, že výjimky žádá na dobu nezbytně nutnou pro dokončení opatření, která vypouštění škodlivin omezují.
Úlevu na emise rtuti podle něj dostala na 6,5 roku také podniková elektrárna Unipetrolu v Litvínově. Podmínkou ale je, že po skončení výjimky nahradí hnědé uhlí plynem. A osmiletou výjimku na emise oxidů dusíku dostaly teplárny Veolie v Olomouci a Karviné a teplárna společnosti Tameh Czech v Ostravě.
Na finální rozhodnutí čeká ještě deset zařízení. Mezi nimi jsou i uhelné elektrárny Počerady a Chvaletice, které patří společnosti Sev.en Energy. Tato společnost může vypustit až dvě a půl tuny rtuti nad limit.
Úřady také musí rozhodnout o výjimkách například pro elektrárnu Sokolovské uhelné Tisová nebo elektrárnu společnosti EPH Opatovice.
Sev.en Energy se hájí
„Rtuť není vidět. Ty její výpary a to, co spadne do řeky a přiteče sem Labem...,“ řekl Radiožurnálu starosta Veltrub na Pardubicku Jiří Hůla ze Sdružení nezávislých kandidátů.
„Podle rozptylové studie jsou nejvíce zasaženy rtutí právě obce, které jsou 15 a více kilometrů (daleko), což jsme my. A zrovna v tom směru větru,“ vysvětlil, proč se obec odvolala proti výjimce pro elektrárnu Chvaletice společnosti Sev.en Energy.
Mluvčí společnosti Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová se ale hájí tím, že naprostou většinu limitů plní a v současnosti dokončuje montáž filtrovací technologie. „Z 23 parametrů již 21 splňujeme. Nežádáme výjimku proto, abychom nemuseli nic dělat, ale abychom stihli dokončit všechny opravy a úpravy zařízení, se kterými jsme začali už v roce 2014,“ vysvětlila.
Košíky z recyklovaných plastů či zálohy na PET lahve. České potravinové řetězce chtějí být ekologičtější
Číst článek
Sankce pro Česko
Podle právničky Laury Otýpkové z neziskové organizace Frank Bold by měly krajské úřady emisní povolení pro tyto elektrárny upravit podle nových limitů. To ale neudělaly a Česku tak prý hrozí sankce ze strany Evropské komise.
Otýpková tvrdí, že krajské úřady vyčkávají, až řízení o výjimkách skončí a teprve poté budou jako celek nová pravidla na elektrárny aplikovat. „Tento postup je však jednoznačně porušením evropské směrnice o průmyslových emisích,“ dodává.
Podle ministerstva životního prostředí ale postih nehrozí a pro zařízení budou zatím platit stávající limity z platných povoleních. „A to až do té doby, než úřady o změně pravomocně rozhodnou,“ řekla mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.
ČEZ s těžbou hnědého uhlí skončí o 12 let dříve. Špatně se s ním podle finančního ředitele obchoduje
Číst článek
„Očekáváme, že se řízení nebudou nijak výrazně protahovat. Pokud by se tak stalo, kraje můžou zahájit řízení z moci úřední, ve kterých by nové limity zapracovaly,“ vysvětluje.
Takový krok by podle ní situaci neurychlil a nejeví se v tuto chvíli jako efektivní.
Celkem se v Česku zpřísněné limity týkají asi stovky zařízení. Kromě uhelných elektráren a tepláren platí například pro větší zařízení, která spalují biomasu nebo komunální odpad.