„Izrael nabízí Hamásu to, že Hamás mu předá všechny rukojmí, ale pak ho nakonec potřebuje zničit. To pochopitelně pro druhou stranu nedává smysl,“ popisuje blízkovýchodní zpravodaj Štěpán Macháček.
Tel Aviv pozastavil přístup humanitární pomoci do Pásma Gazy. „Izrael si nejspíš myslí, že čím více bude na Hamás tlačit, tím dříve dostane rukojmí zpátky,“ říká expert na Blízký východ.
Izraelský ministr obrany Jisrael Kac již dříve oznámil, že armáda v takzvaných bezpečnostních zónách v Pásmu Gazy, Libanonu a Sýrii zůstane po neomezenou dobu.
Palestinské hnutí Hamás i Izrael jsou ochotny slevit ze svých požadavků na propouštění rukojmích z Gazy. Podle saúdskoarabských médií je příprava nové dohody v závěrečné fázi.
Izraelští vysloužilí i aktivní záložníci požadují ukončení bojů v Gaze a urychlenému návratu všech zbývajících rukojmích. Napsali to v otevřených dopisech adresovaných vládě i vedení IDF.
Izraelští piloti stíhaček ve výslužbě a v záloze vyzvali vládu, aby urychlila propuštění rukojmích držených v Gaze, i kdyby to znamenalo zastavení války. Hrozí jim propuštění.
Izraelská armáda uvedla, že zahájila pozemní operaci s cílem rozšířit „bezpečnostní zónu“ v jižní části Pásma Gazy. Po celém Izraeli včetně Tel Avivu se v sobotu konají protesty proti izraelské vládě.
Izraelská vláda je pod velkým tlakem společnosti, aby zajistila navrácení rukojmích z Gazy, a to i za cenu neúplné porážky Hamásu, míní analytik Záhora.
Záchrannou misi komplikoval fakt, že ozbrojenci, kteří na sobě měli výbušniny, se rozmístili mezi cestující. Operace se ale nyní dá považovat za ukončenou, napsala agentura AP.
K útoku se přihlásila Balúčistánská osvobozenecká armáda, která usiluje o nezávislost oblasti. Rukojmím hrozí smrtí, pokud bezpečnostní složky oblast neopustí.
V rukou Hamásu a dalších radikálních organizací je podle Izraelců stále 59 rukojmích unesených 7. října 2023 při teroristickém útoku na Izrael. Předpokládá se, že 22 jich je naživu, včetně Američana.
Prohlášení Netanjahuova úřadu rovněž varuje před „dalšími důsledky“, pokud bude Hamás dál odmítat tento návrh. První fáze příměří skončila v sobotu a zatím nebyly dohodnuty podmínky fáze druhé.
Návrh vzešel od vyslance amerického prezidenta pro Blízký východ Stevea Witkoffa na dočasné příměří v Pásmu Gazy, které má platit během muslimského postního měsíc ramadán a židovského svátku pesach.
Rakve se čtveřicí rukojmích předal Červený kříž izraelskému vojsku na hraničním přechodu Kerem Šalom v blízkosti egyptských hranic. Izrael hodlá výměnu dokončit až poté, co identifikuje přijatá těla.
V rámci dohody o příměří měl Izrael po sobotním předání šesti rukojmích Hamásem propustit na šest stovek palestinských vězňů, což se nestalo. Hamás rozhodnutí odsoudil.
Rukojmí Širi Bibasovoua její dvě malé děti Ariela a Kfira držela jiná ozbrojená organizace než Hamás. Pravděpodobně její teroristé je zavraždili, ale přesné okolnosti jejich úmrtí nejsou známé.
Silnou kritiku v pátek vyvolalo zjištění, že mezi pozůstatky předanými Hamásem ve čtvrtek nebylo tělo Bibasové, jak hnutí tvrdilo. Izraelská armáda uvedla, že jde o vážné porušení dohody o příměří.
„Pokud Hamás opravdu neví, pak to znamená, že ačkoliv se tato organizace snaží dávat najevo, že Gaze nadále vládne, i když z podzemí, tak že přece jenom její možnosti jsou omezené,“ říká Milan Slezák.
„Červený kříž se nepodílí na třídění, prověřování či ohledávání zesnulých – to je v kompetenci stran konfliktu," uvedl rovněž Červený kříž v prohlášení.
Dvě ze tří dalších těl ze čtvrteční předávky rukojmích byla identifikována jako synové Širi Bibasové, třetí se však podle Izraele při pitvě nepodařilo identifikovat, jejich matce ale nepatří.
Na pódiu v Chán Júnisu je podle deníku Haarec i nápis „Válečný zločinec Netanjahu a jeho armáda je zabili raketami“ s odkazem na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a izraelskou ofenzivu v Gaze.
Původně měl Hamás tuto sobotu propustit pouze tři rukojmí a nebylo bezprostředně jasné, co jej vedlo k rozhodnutí pustit všech šest zbývajících žijících zajatců slíbených v rámci první fáze příměří.
V týdnu Hamás hrozil, že pozastaví výměnu rukojmích za vězněné Palestince. Nakonec k ní došlo, podle Břetislava Turečka na tom ale neměl podíl Donald Trump, který mluví o vystěhování lidí z Palestiny.