Izraelský premiér považuje vojenskou kontrolu nad sto metrů širokým pásem za klíčovou a podmiňuje tím jakoukoliv dohodu o příměří. Vše zásadní o Filadelfském koridoru shrnují otázky a odpovědi.
Sobotním protestům předcházela v pondělí generální stávka a minulou neděli neméně rozsáhlé demonstrace v reakci na nalezení šesti mrtvých rukojmích v tunelu na jihu Pásma Gazy.
„Rozhodnutí Benjamina Netanjahua osvobodit zajatce vojenským nátlakem místo dosažením dohody znamená, že se vrátí ke svým rodinám v rakvích,“ uvedl mluvčí ozbrojeného křídla Hamásu Abú Ubajdá.
Stávka má zvýšit tlak na premiéra Benjamina Netanjahua, podpořil ji i lídr opozice Jair Lapid. Část protestujících se již v neděli shromáždila před parlamentem, kde zasedl bezpečnostní kabinet.
Šestici podle izraelských sil zabil Hamás krátce, možná i jen den či dva, předtím, než je vojáci nalezli. Armáda uvedla, že neměla k dispozici přesnou polohu rukojmích.
Izraelská armáda v úterý osvobodila dalšího z 251 rukojmích unesených při teroristických útocích loni 7. října. Dvaapadesátiletý muž byl převezen do nemocnice a jeho zdravotní stav je dobrý.
Nalezení těl nejméně pěti mužů, které do Pásma Gazy odvlekli palestinští ozbrojenci při teroristickém útoku Hamásu loni 7. října, krátce předtím potvrdily také jednotlivé kibucy, odkud muži pocházeli.
„Je strašně smutné, že děti jsou tam přes 300 dnů. Celý svět, včetně Hamásu, by měl pochopit, že Ariel a Kfir nejsou pro Hamás nepřáteli. Nejsou nepřáteli pro nikoho,“ říká příbuzný.
Umírněný politik a diplomat, „ten rozumný“ z dvojice lídrů Hamásu. Takové přídomky ověnčují Ismáíla Haníju. Figuroval ale také na seznamu teroristů a byl na něj vydaný zatykač pro válečné zločiny.
Podle izraelského armádního rozhlasu patřila těla šestapadesátileté učitelce v mateřské školce Maye Gorenové, vojákovi v záloze a dvěma vojákům z povolání padlým v boji během útoku 7. října.
Palestinští ozbrojenci drží v Pásmu Gazy 116 rukojmích. Ještě minulý týden vysoký představitel palestinského hnutí Hamás stanici CNN řekl, že nikdo neví, kolik rukojmí je stále naživu.
Hamdán také vysvětlil, proč Hamás, který USA a EU považují za teroristickou organizaci, odmítl návrh dohody o příměří. Izrael nejprve musí přistoupit na úplné zastavení bojů.
Sobotní zásah izraelských vojáků je největší svého druhu na záchranu rukojmích od vypuknutí nynější války. Ta se rozhořela právě po útoku teroristů z palestinského hnutí Hamás z loňského října.
Více než třetina rukojmích, kteří jsou stále v zajetí palestinských ozbrojenců v Pásmu Gazy, je zřejmě po smrti. S odvoláním na úterní odhad izraelské vlády o tom píše agentura Reuters.
Biden požádal i palestinské hnutí Hamás, aby nabídku přijalo. To ve svém prohlášení uvedlo, že izraelskou nabídku vnímá pozitivně a je připraveno o ní jednat.
Někteří protestující v Tel Avivu drželi fotografie vojaček, jenž se tento týden objevily na videu z doby krátce po jejich únosu během útoku Hamásu na Izrael z loňského 7. října.
„Ten, kdo je nechal na holičkách, je musí dostat zpět,“ křičeli demonstranti. Někteří drželi v rukou transparenty s nápisy „Ukončete válku“ či „Hladomor je válečný zločin“.
Vyhlídky na příměří se podle agentury Reuters zdají mizivé, jelikož Hamás zopakoval svůj požadavek spojit propuštění rukojmích, která zadržuje, s ukončením války, což izraelský premiér odmítá.
Na shromáždění v Tel Avivu příbuzní a příznivci více než 130 rukojmích, kteří jsou stále v zajetí, prohlásili, že je třeba udělat vše pro jejich návrat domů.
Rafah na jihu Gazy je posledním místem zatím odkládané izraelské operace. „Hlavním důvodem izraelské ,neakce‘ je, že neví, co by mělo následovat,“ míní analytik Bureš.
Sestříhané video je dlouhé zhruba tři minuty. Oba muži se v něm představili a uvedli, že doufají v dohodu o propuštění rukojmích, díky níž by se mohli vrátit domů.
Deník de Telegraaf informuje s odkazem na anonymní zdroje, že do podniku ráno vtrhl muž se zbraněmi a výbušninami. Podle úřadů nic nenaznačuje tomu, že šlo o terorismus.
Ozbrojené křídlo radikálního palestinského hnutí Hamás v sobotním prohlášení uvedlo, že kvůli nedostatku léků a potravin zemřel 34letý izraelský rukojmí. Informovala o tom agentura Reuters.
„Využili místní obyvatele ke krytí velitelského stanoviště před případnými útoky ukrajinských ozbrojených sil. Ve ‚sklepě smrti‘ zemřelo deset civilistů,“ uvedla prokuratura.