Analytik Tureček: Pro Izrael je prioritou zničení hnutí Hamás. A to i za cenu, že rukojmí zůstanou v Gaze
Jednání o příměří mezi Izraelem a Hamásem pokračují. Pozastavení přístupu humanitární pomoci do Pásma Gazy je taktikou, kterou Izrael tlačí na hnutí Hamás, aby propustilo zbývající rukojmí. Jedině tak bude podle analytika a experta na Blízký východ Břetislava Turečka chtít Izrael pokračovat v příměří. „Situace se opravdu vyhrocuje,“ říká v rozhovoru pro Český rozhlas Dvojka. Vyjadřuje se také k rostoucímu napětí mezi Francií a Alžírskem.
V pondělí 14. dubna 2025 uvedl Jisra'el Kac, izraelský ministr obrany, že Izrael za současné situace nevpustí do Pásma Gazy žádnou humanitární pomoc. Touto taktikou chce tlačit na palestinské teroristické hnutí Hamás, aby propustilo zbývající rukojmí, které drží od října 2023.
„Musíme si uvědomit, že v polovině ledna bylo přijaté třífázové příměří. Na jeho základě měli být všichni rukojmí postupně propuštěni,“ vysvětluje analytik Tureček.
„Problém je, že po první fázi Izrael vlastně ani nezačal jednat o té druhé, ve které měl být propuštěn zbytek rukojmích. Ukazuje se, že prioritou pro Izrael je pokračování války a zničení Hamásu, evidentně i za cenu, že rukojmí v Gaze zůstanou.“
Zastavení humanitární pomoci
Podle analytika Izrael stojí o pokračování příměří v případě, že Hamás propustí další rukojmí. „Hamás ale říká, že to není původní dohoda. Odmítá propouštět rukojmí, pokud se Izrael nezaváže ke stažení z Gazy a ukončení války. To zase odmítá Izrael.“
„Naopak si nejspíš Izrael myslí, že čím více bude na Hamás skrze dva miliony palestinských civilistů tlačit, tím dříve dostane rukojmí zpátky. Proto pozastavil přístup humanitární pomoci.“
Hrozby o pozastavení výměny vězňů mezi Izraelem a Hamásem je jen poměřování sil, hodnotí Tureček
Číst článek
Izrael momentálně říká, že hladomor v Pásmu Gazy není. „Co když ale nastane? Co když jednání nikam nepovedou? Situace se opravdu vyhrocuje,“ přemýšlí Tureček.
Francouzsko-alžírská krize
V listopadu 2024 došlo k zatčení francouzsky píšícího alžírského spisovatele Boualem Sansaly. Literát byl v Alžírsku odsouzen za údajné podkopávání celistvosti země. Jeho dcery vyzývají k zajištění propuštění i prezidenta Emmanuela Macrona.
„V eskalující diplomatické krizi mezi zeměmi je toto jenom špička ledovce,“ vysvětluje analytik. „V pondělí 14. 4. 2025 Alžírsko vyhostilo 12 francouzských diplomatů, Paříž zareagovala stejně.“
„Celé to stojí na jakési pyramidě emocí, která se budovala už od francouzské koloniální nadvlády,“ dodává.