Čtvrtou dávku vakcíny proti koronaviru mohou dostat ti, kterým od poslední dávky uplynuly 4 měsíce. Dvě dostupné, Pfizer a Moderna, lze bez problémů kombinovat se všemi, které lidi mohli dostat.
Češi odhodili roušky a v plánu je konec pandemické pohotovosti. Kam zmizel covid-19? A co bude dál? Odpovídá viroložka Ruth Tachezy z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
V pořadu České televize Otázky Václava Moravce epidemiolog řekl, že na různých místech to bude postupně – podle připraveného plánu pro ministerstvo zdravotnictví.
Podle viroložky chce vláda masivním testováním ve školách a na pracovištích předejít tomu, aby vysoký počet lidí v karanténě neohrozil základní funkce státu.
„Nemůžeme zabránit rozšíření této varianty, ale můžeme to zpomalit,“ říká viroložka Ruth Tachezy, členka skupiny MeSES. „Záleží na tom, co udělá vláda. Pokud neudělá nic, tak to určitě nebude dobré.“
Jsou i pro to, aby se museli očkovat pracovníci ve zdravotnictví, sociálních službách a školství. Epidemie bude podle nich trvat i příští rok, hrozí opět zahlcení nemocnic.
Když se z Číny začaly šířit zprávy o novém typu koronaviru, zpozorněla, ale věřila, že se to podaří zastavit. Tak vzpomíná na počátek pandemie pro Český rozhlas Pardubice viroložka Ruth Tachezy.
„Přínosem pro očkované je jejich vlastní ochrana a také to, že s menší pravděpodobností budou šiřiteli infekce,“ vysvětluje v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz viroložka Ruth Tachezy.
I přes klesající počty nakažených stále není jisté, zda bude pandemie koronaviru brzy u konce. Odborníci se obávají delta mutace. Předejít by jí mohlo očkování, říká viroložka Ruth Tachezy.
Experti se shodují, že po prázdninách by se opět mělo testovat ve firmách a školách, ale pouze dočasně. „Alespoň po dobu jednoho měsíce,“ popisuje viroložka a členka MeSES Ruth Tachezy.
Co se týká bezinfekčnosti a tedy i osvobození od povinného testování, byli by členové nezávislé skupiny MeSES raději, kdyby covid pas platil až po druhé dávce očkování, tlumočí viroložka.
Ministerstvo nečekaně ukončilo spolupráci s MeSES. Jakou roli v rozhodnutí ministerstva hrála stížnost dvanácti českých lékařů, kterým působení mezioborové skupiny připadalo nestandardní?
V nově otevřené věkové skupině je přes 923 tisíc Čechů. Zhruba 59 tisíc z nich už má očkování ukončené - patří mezi učitele, pracovníky sociálních služeb či chronicky nemocné pacienty.
Preventivní testování by podle nich nemělo skončit na konci června, jak se s tím zatím počítá. Od září by se podle MeSES měly opět testovat i děti ve školách.
Otevření obchodů, které ministerstvo touto hranicí podmínilo, by podle názoru skupiny, kterou vede epidemiolog Petr Smejkal, nemělo předběhnout další vlnu rozvolnění ve školách.
Mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví původně počítalo s tím, že se bude moci nově setkat až 10 lidí uvnitř a 20 venku. Po kritice expertů to ministr Petr Arenberger (za ANO) zrušil.
K premiérově kritice se vyjádřil na svém twitteru Jan Kulveit. Mezioborová skupina se podle něj nemůže vyjadřovat v předstihu k něčemu, co je bez jejího vědomí rozhodnuto v rozporu s odborným názorem.
„Pokud chceme postupně otevírat výuku, není možné zároveň uvolňovat jiná opatření. Zvláště když nebylo schváleno frekventnější testování ve firmách,“ sdělila epidemioložka Tachezy.