Poslední generace chce v budoucnu „častější přímou konfrontaci s těmi, kdo jsou odpovědní za ničení klimatu“, a zároveň hodlá politiky a další osoby přimět k vyjádření „veřejně a před kamerami“.
Český stát tvrdí, že klima chrání dostatečně. V pondělí vyšla právní analýza, která zkoumá možnou trestní odpovědnost firem spalujících fosilní paliva v českém prostředí.
Určitou indicíí k ceně pak může být i dotace, o kterou na koupi zásobníků neúspěšně žádalo před koncem loňského roku ministerstvo průmyslu Evropskou komisi. Tehdy šlo o 7,5 miliardy korun.
Zásobníky mají dohromady kapacitu 2,7 miliardy metrů krychlových a měly by zajistit asi 36 procent roční spotřeby. Cílem nákupu je podle premiéra získat kontrolu nad zacházením s plynem.
Dalších 6,5 miliardy korun má jít například na investice do elektrických přenosových sítí, které bude třeba posílit kvůli očekávanému boomu fotovoltaických elektráren.
Na turecký trh vstoupila skupina ČEZ v roce 2009. Transakci musí schválit turecké úřady, vypořádání transakce je také podmíněno sjednáním bankovního financování.
Paruánec žaluje energetickou společnost RWE kvůli tání ledovců, což ohrožuje jeho domov a živobytí. Podle agentury AFP by případný verdikt v tomto procesu mohl být světovým precedentem.
Innogy je největším dodavatelem plynu v Česku, v současné době má 1,2 milionu odběratelů plynu a 0,4 milionu odběratelů elektřiny. Hodnota českých aktivit se pohybuje kolem 21,3 miliardy Kč.
Beethovenova symfonie číslo 6 bývá vnímána jako oslava přírody a výzva k její ochraně a podle agentury DPA má znít při příležitosti pátečního Světového dne životního prostředí.
Nová uhelná elektrárna u Dattelnu vzbuzuje kontroverze. Vlastníkem je Uniper, který tvrdí, že za 18 let by se investice měla zúročit. Proti otevření se staví ochránci přírody.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vyměřil plynárenské společnost RWE pokutu skoro 40 milionů. Firma prý zneužívala mezi lety 2004 a 2006 své dominantní postavení na trhu s plynem, když zvýhodňovala své regionální distributory.
Polostátní energetická společnost ČEZ upravila dohodu s firmou RWE o nákupu plynu pro svoji paroplynovou elektrárnu Počerady. Ta původní byla pro ČEZ za současného vývoje cen elektřiny na trzích nevýhodná.
Policie bude řešit nelegální odběry plynu na severu Čech. Společnost RWE GasNet, která plyn ve většině republiky distribuuje, podá v příštím týdnu trestní oznámení na neznámého pachatele. Černých odběrů plynu eviduje firma nejvíc právě v Ústeckém kraji, konkrétně na Teplicku.
Firma RWE chystá masivní kontroly u odběratelů plynu. Podle jejích statistik totiž prudce narůstá případů, kdy lidé přetáčejí číselníky plynoměrů. Počet odhalených zlodějů plynu loni vzrostl na 4,5 tisíce. To je meziroční nárůst o 200 procent. Firma vyčíslila škodu nejméně na 60 milionů korun. Celé dvě třetiny případů přitom připadají na Ústecký kraj.
Německá vláda schválila prodej divize německé energetické společnosti RWE pro těžbu ropy a plynu skupině investorů vedené ruským miliardářem Michailem Fridmanem. Skupina Letter One se v březnu s RWE dohodla, že za převzetí divize DEA zaplatí 5,1 miliardy eur (142 miliard Kč).
Německá energetická společnost RWE v loňském roce dosáhla ztráty v přepočtu 77 miliard korun. Ztráta souvisí s příklonem Německa k zelené energii. Německá RWE vlastní také několik energetických společností v Česku.
Velcí dodavatelé plynu tvrdí, že jim k alternativním společnostem odchází mnohem méně zákazníků než loni. Hlavním důvodem je podle nich snížení ceny plynu, která by navíc příští rok mohla ještě o pár procent klesnout. I tak ale zůstává plyn od velkých firem dražší než u jejich menších konkurentů.
Společnost RWE, největší dodavatel zemního plynu v Česku, ohlásila od května desetiprocentní snížení cen. Důvodem je velká konkurence – odběratelé si mohou vybrat ze tří desítek dodavatelů. Zákazníci hledají toho nejlevnějšího, což RWE rozhodně není.
Praha by se měla stát novou centrálou německé energetické skupiny RWE. Jedna z pěti největších energetických firem v Evropě plánuje v Praze vybudovat servisní centrum pro celý kontinent.
Do Česka proudí víc plynu. Je ho ale stále méně, než obvykle - asi o 20 procent. Za omezené dodávky z Ruska můžou kruté mrazy, které sužují hlavně východní Evropu. Spotřeba plynu je proto mnohem vyšší.
Krajský soud v Brně dnes projedná pokutu 240 milionů korun, kterou RWE dostala od Úřadu pro hospodářskou soutěž. Společnost podle antimonopolního úřadu porušila pravidla tím, že stanovila odlišné podmínky dodávek plynu pro firmy ze své skupiny a pro ostatní odběratele.
Největší dodavatel plynu v Česku, společnost RWE, ode dneška opět zdražuje, a to v průměru o devět procent. Domácnosti, které plynem vaří, ohřívají vodu a topí, to bude ročně stát skoro o 3000 korun ročně navíc.
2:29
| ČRo 1 - Radiožurnál, Tomáš Medek, Jan Richter, Michaela Vydrová, Mirko Kašpar|Ekonomika
Většině domácností v Česku plyn zatím nezdraží. Dominantní prodejce společnost RWE Transgas v poslední letošním čtvrtletí ceny plynu nezmění. Do budoucna to ale nevylučuje.