Tři sta občanů se soudí s českým státem. Klimatická žaloba žádá plnění závazků Pařížské dohody
Městský soud v Praze začíná znovu projednávat první českou klimatickou žalobu, kde proti sobě stojí skupina občanů a český stát. I ve světě výrazně přibývá klimatických žalob, a to různého typu – řada z nich cílí na zodpovědnost fosilních korporací. V Česku se k tomu možná také schyluje, v pondělí vyšla první právní analýza, která zkoumá možnou trestní odpovědnost firem spalujících fosilní paliva v českém prostředí.
Česká klimatická žaloba se od potenciálních žalob na uhelné společnosti, která zveřejněná studie zkoumá, liší v tom, na koho žaloby míří a o co usilují.
Fakta ukazují, že spalování fosilních paliv vede v Česku k předčasným úmrtím, říká právnička
Číst článek
V té aktuální jde o spor skupiny skoro tří set občanů s českým státem. Občané se v ní domáhají toho, aby česká vláda přijala dodatečná opatření na ochranu klimatu a plnila závazky Pařížské dohody. Český stát tvrdí, že klima chrání dostatečně. Nejvyšší správní soud vrátil případ k soudu nižší instance.
Podobných případů je po světě docela dost. Přelomové rozhodnutí vydal v srpnu soud v americkém státě Montana, když rozhodl, že Montana porušuje práva skupiny mladých obyvatel státu, když nečiní kroky na ochranu klimatu.
Podobně se teď skupina Portugalců domáhá práva u Evropského soudu pro lidská práva, žaluje za nedostatečnou ochranu klimatu 32 států včetně Česka.
Trestní odpovědnost?
Studii, která jako první svého druhu v Česku právě vyšla, si zadalo hnutí Greenpeace. Zkoumá, jestli jde konkrétním fosilním korporacím či jejich představitelům prokázat trestní odpovědnost za úmrtí způsobená změnou klimatu a jestli tedy má smysl podávat trestní oznámení.
Žaloby na fosilní společnosti? Nevidíme smysl v salonních diskusích, plníme zákony, zní z ČEZ
Číst článek
Podle analýzy maďarské výzkumnice a novinářky Annamaríi Lehoczky se od roku 2015 počet klimatických žalob na státy i na fosilní korporace zdvojnásobil. Za tu dobu bylo podáno mimo jiné osmdesát žalob, které viní fosilní korporace z tak zvaného greenwashingu.
Žalující strany pracují i s argumentem záměrného šíření dezinformací o změně klimatu. Třeba obce z ostrova Portoriko žalovaly společnost Exxon Mobil o náhradu škody za dopady stále ničivějších hurikánů a odvolávají se i na studie časopisu Science a Jihokalifornské univerzity. Podle studií představitelé Exxonu veřejně šířili prohlášení v rozporu s klimatickou vědou a dalším organizacím i jednotlivcům za totéž zaplatili v přepočtu přes 350 milionů korun jen mezi lety 1998 a 2005.
Žaloby pracují i s tím, na co upozorňuje třeba analýza projektu Carbon Tracker, podle které 24 z 25 největších ropných a plynařských korporací světa nemá proveditelné plány dekarbonizace v souladu s Pařížskou dohodou.
Nastavit precedens
Jednu z nejvýznamnějších žalob proti fosilním korporacím podal asi před měsícem americký stát Kalifornie. Ten v žalobě tvrdí, že ropné společnosti Exxon, Shell, BP a další svou činností ničí klima, že v zájmu zachování svých zisků desítky let uváděly veřejnost v omyl a že rozvrácené klima teď způsobuje Kalifornii velké škody kvůli suchu, záplavám a podobně.
Horká brambora ve středu Evropy. Česko se otepluje skoro dvakrát rychleji, než činí světový průměr
Číst článek
Stát proto požaduje zřízení speciálního fondu obnovy, kam by ropné společnosti musely vložit své peníze.
Zajímavý je případ z Peru, který může nastavit precedens globální odpovědnosti fosilních společností za škody způsobené změnou klimatu. Saúl Lluiya žije v Huarazu, kde jeho dům a celé město ohrožuje rychle tající ledovec.
Farmář a horský vůdce proto na opačném konci světa, u německého soudu žaluje energetickou firmu RWE o dvacet tisíc dolarů. To je necelé půlprocento nákladů na ochranný odvodňovací systém v peruánském Huarazu a je to přímo úměrné podílu RWE na světových emisích skleníkových plynů.
Více než o samotnou částku jde o pokus nastavit precedens, který by asi spustil vlnu podobných žalob.