Zázraky se dějí. Tchaj-wan, Hongkong a Singapur podchytily nákazu koronavirem v samotném počátku a mohou se nyní pochlubit nejen nízkým počtem nakažených, ale i zanedbatelným počtem mrtvých.
V listopadu 2002 propukla v jižní Číně epidemie nemoci SARS, vyvolaná koronavirem SARS-CoV. Nemocí se nakazilo přes osm tisíc lidí a podlehla přibližně desetina.
„Je skutečně pravděpodobné, že se SARS-CoV-2 může zařadit mezi běžné koronaviry, které tu už dnes kolují, jejich smrtnost je ale extrémně nízká, nikoho tedy příliš nevzrušují,“ říká Rastislav Maďar.
Co o koronaviru víme a jaké poznatky vědcům stále chybí? Jak se před nákazou chránit? A v jakém stadiu je vývoj vakcíny? Odpovědi na klíčové otázky včetně map najdete v přehledu i ROZHLAS.cz.
Stále existuje temná vize, že se nový koronavirus bude rozšiřovat stejně rychle jako prasečí chřipka a zároveň tragicky dopadne větší podíl případů, než říkají současné statistiky.
Případ nového typu koronaviru, který se poprvé objevil v Číně, připomíná už několikrát viděné. Od začátku 21. století jsme zažili několik potenciálních epidemií.
„Je velmi pravděpodobné, že celá řada osob, které byly nebo budou novým koronavirem infikovány, nebude mít žádné příznaky,“ říká pro iROZHLAS.cz epidemiolog Petr Pazdiora. Jak koronavirus léčit?
Specialista v oboru epidemiologie Rastislav Maďar v rozhovoru pro iROZHLAS.cz popisuje, kdo je takzvaný superpřenašeč nebo to, proč se koronaviry tohoto typu objevují právě v Číně.
Na nový koronavirus zemřelo v Číně šest lidí. Nakažených je nejméně 291. Podle Světové zdravotnické organizace v příštích dnech zřejmě rozšíří do dalších částí Číny a možná i do jiných zemí.
Světová zdravotnická organizace ve středu uvedla, že nákazu mohl způsobit nový typ koronaviru. Koronaviry mohou způsobit běžné nemoci, jako je nachlazení, ale také smrtící choroby jako SARS či MERS.
„Stále se konají testy a úřady zatím nemohou potvrdit, který patogen nemoc způsobuje. Existuje několik potenciálních příčin virového zápalu plic,“řekl mluvčí WHO Tarik Jašarević.
Vědci se snaží veřejnost uklidnit, že vše budou podnikat s nejvyšší opatrností a bezpečností. Některé viry navíc podle nich ani není možné z laboratorních podmínek přenést na člověka.
Virus SARS mohou přenášet netopýři. A to přímo na lidi. Vyplývá to z nových zjištění čínských vědců. Veřejnost by se tak podle nich měla připravit na možné šíření této smrtelné nemoci. Virus se poprvé objevil před jedenácti lety v Asii, odkud se rozšířil do celého světa. 8 tisíc lidí se tehdy chorobou nakazilo.
V Londýně leží na infekčním oddělení tamní nemocnice pacient nakažený novým druhem agresivního viru. Stejný virus zabil už v červnu člověka v Saudské Arábii. Pražská Klinika infekčních a tropických nemocí na Bulovce je na případný nový virus podobný obávanému onemocnění SARS připravená. Radiožurnálu to potvrdila primářka kliniky Hana Roháčová.
Neznámý virus podobný smrtelné nemoci SARS vystrašil Světovou zdravotnickou organizaci. Virus našli v těle Katařana, který bojuje o život v jedné z londýnských nemocnic. Chorobě SARS svého času podlehlo na 800 lidí.
Čína dnes oficiálně potvrdila dva nové případy onemocnění akutním syndromem dýchacích cest. Podle čínského ministerstva zdravotnictví jsou oba nakažení SARS z jižní provincie Kuang-tung. Jde o dvacetiletou číšnici a pětatřicetiletého obchodníka. Kvůli podezření na tuto chorobu byli umístěni do izolace před třemi týdny.
Už třetí podezření na výskyt akutního syndromu dýchacích cest potvrdily čínské úřady. Podle hongkongské zdravotní správy se zatím všechna podezření na SARS vyskytla v provincii Kuang-tung na jihu Číny.
Čínské úřady rozhodly nechat zahubit zhruba 10 tisíc cibetek. Reagovaly tak na zprávu hongkongských vědců, že genetické testy prokázaly spojitost mezi těmito divoce žijícími zvířaty a nemocí SARS. Čína dále rozhodla s okamžitou platností zavřít trhy s divokými zvířaty v provincii Kuang-tung. Impulsem k těmto krokům bylo definitivní potvrzení prvního případu nemoci SARS v Číně v tomto roce.
|Markéta Kaclová, Kateřina Pospíšilová, Radim Vaculovič|Zprávy ze světa
Všechny výzkumné laboratoře na Tchajwanu, které zkoumaly SARS, byly s okamžitou platností uzavřeny. Nejnovější případ SARSu, který se objevil včera, byl totiž identifikován u pracovníka státního výzkumného ústavu, jenž nedodržel bezpečnostní předpisy. Podle všeho se nejedná o ojedinělý případ.
V Asii se znovu objevil SARS. Smrtelné onemocnění u jednoho pacienta potvrdily singapurské úřady. SARS zasáhl v první polovině letošního roku právě zejména země východní a jihovýchodní Asie, hlavně Čínu, Hong Kong a Tchajwan a způsobil i miliónové ekonomické škody.
Šíření nemoci SARS v Asii takřka skončilo. Pouze Tchaj-wan hlásí jeden nový případ nakažení. V kontinentální Číně a Hongkongu už žádní další nemocní nepřibývají.
Světová zdravotnická organizace v sobotu vymaže Singapur ze seznamu zemí, které se potýkají s nemocí SARS. Syndromem akutního selhání plic se tam nenakazil žádný pacient už dvacet dní, tedy dvojnásobek inkubační doby viru.
|Robert Mikoláš, Ladislav Dvořák, Martin Hromádka|Zprávy ze světa
Dvě ženy zemřely v Torontu na infekční nemoc SARS. Počet obětí zákeřné choroby se tak v Kanadě vyšplhal na 29. Právě ontarijská metropole Toronto byla z Kanady nejvíce postižena infekcí, a po určitém poklesu případů úmrtí a po více než měsíci bez nových případů se domnívala, že nákazu zvládla. Od pátku se však objevily nové případy. Dalších 50 nových případů hlásí Tchajwan.
Čínští a hongkongští vědci údajně vyvinuli vakcínu, která by měla zastavit šíření onemocnění SARS. Její účinky se nyní začínají testovat na zvířatech. Zatím není jasné, kdy bude nový přípravek vyzkoušen na lidech. Jako první se k pokusům odhodlali v Hongkongu.
Nemoc SARS si na Tchaj-wanu vyžádala další čtyři oběti. Za dnešek také přibylo 11 nově nakažených. Světová zdravotnická organizace proto varuje, že SARS na Tchaj-wanu zatím nedosáhl svého vrcholu. Taj-pej však tvrdí opak. V této ostrovní zemi zatím na nákazu zemřelo 76 osob a 600 jich onemocnělo.
České úřady přiostřily opatření proti případnému rozšíření nemoci SARS. Všichni, kdo do republiky přiletí ze země, ve které je těžký akutní syndrom dýchacích cest kriticky rozšířen, budou muset okamžitě do desetidenní karantény. Rozhodl o tom hlavní pražský hygienik Vladimír Polanecký.
|Robert Mikoláš, Zuzana Bančanská, Martin Hromádka|Zprávy ze světa
Kanada se po měsíci klidu opět bojí zákeřné nemoci SARS. Nejméně 20 nových případů podezření zjistili lékaři v největším kanadském městě Torontu. Tamní hygienické úřady uvedly, že dva z pacientů, kteří SARS pravděpodobně onemocněli, zemřeli. Lékaři se připravují na nejhorší. Naopak Hongkong dnes slaví první den bez nového případu nemoci.