Smrtící virus SARS přenáší netopýři, zjistili vědci

Virus SARS mohou přenášet netopýři. A to přímo na lidi. Vyplývá to z nových zjištění čínských vědců. Veřejnost by se tak podle nich měla připravit na možné šíření této smrtelné nemoci. Virus se poprvé objevil před jedenácti lety v Asii, odkud se rozšířil do celého světa. 8 tisíc lidí se tehdy chorobou nakazilo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Netopýři se páří na podzim, ale k oplodnění vajíčka dochází až na jaře

Netopýři se páří na podzim, ale k oplodnění vajíčka dochází až na jaře | Foto: Lubomír Hlásek

Poslední výzkumy dokazují, že nemoci SARS nepřenášejí cibetky, jak si vědci původně mysleli, ale netopýři. Choroba se podle nich může z netopýrů dokonce šířit přímou cestou na lidi.

SARS, známý také jako syndrom náhlého selhání dýchání, je nakažlivé a smrtelné onemocnění. V Číně se poprvé objevilo před 11 lety a rozšířilo se v pandemii. Virus se šířil velmi rychle i kvůli letecké dopravě. Během několika měsíců se dostal do 30 zemí, v Česku se neobjevil.

Od nakažení do propuknutí prvních příznaků většinou uplynuly dva až pět dnů. Virus se nejdříve projevoval jako těžká chřipka a přecházel v zápal plic. Blesková epidemie tehdy zabila 800 lidí.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme