Exkluzivní smlouvu se Samsungem má od letoška konkurenční společnost REMA Systém, která se ale s většinou sběrných dvorů dosud nedohodla. Vyplývá to z informací Svazu měst a obcí a firem
Lidé, kteří přivezou do sběrny kovový šrot, by za něj ode dneška neměli dostat peníze na ruku. Nařízuje to nová vyhláška. Ministerstvo životního prostředí si od novinky slibuje, že díky ní ubude krádeží kovů.
Výkupny se příliš nezajímají, odkud jim lidé přináší kovy na prodej. A tak přijímají i kusy, které pravděpodobně ukradli zloději u silnic. Reportéři ČRo si vypůjčili od silničářů dopravní značku, která omezuje rychlost na třicítku. S ní i dvě patky od značky a litinovou mříž na kanál. A vyzkoušeli sběrny, jestli by je od nich koupily.
Obyvatelé Karviné už od příštího roku nedostanou v kovošrotech za staré železo ani korunu. Zastupitelé dnes schválili vyhlášku, která sběrnám zakazuje výkup šrotu. Lidé ho mohou zadarmo odevzdat ve sběrných dvorech. Karviná tak rozšiřuje seznam obcí, které se tímto způsobem snaží bojovat se zloději kovů.
Blovice na Plzeňsku otevírají nový sběrný dvůr. Původní sběrné místo bylo příliš malé a potřebám města už nevyhovovalo. Stavba stála šest milionů korun, z toho pět milionů pokryla dotace z Evropské unie. Blovice se tak zařadily mezi zhruba 25 měst a obcí v Plzeňském kraji, kde lidé mohou nové sběrné dvory využívat.
Přerované mají další místo k ukládání nepotřebného odpadu. Kromě zařízení v areálu technických služeb začíná fungovat nový sběrný dvůr na opačném konci města.
Lanškroun si letos postaví nový sběrný dvůr. Vznikne vedle objektu v ulici Nádražní, kam se přestěhují Technické služby města. Lidé i firmy tam budou moci ukládat velkoobjemový, tříděný i nebezpečný odpad.
Pražané ode dneška mohou odnést do sběrných dvorů vysloužilé počítače a notebooky. Pokusí se dokonce o vytvoření rekordu. Každý může podpořit svou městskou část a sám vyhrát i hodnotné ceny. Sběrovou soutěž s názvem Praha plná počítačů pořádá nezisková organizace ASEKOL ve spolupráci s hlavním městem.
Zvýšený počet krádeží barevných kovů a železa na Mostecku nutí tamní policisty k častým kontrolám sběren. Policisté v nich hledají kradený materiál a kontrola Živnostenského úřadu následně dohlíží, jestli si obsluha sběrny pečlivě zapisuje a uchovává všechny informace o lidech, kteří tam železo vozí. Jedna z kontrol se uskutečnila i na počátku tohoto týdne.
Železný šrot nevykupujeme. Tento nápis si od července mají na vrata pověsit všechny sběrny na území tří obcí na Karvinsku. Radnice v Bohumíně, Rychvaldu a Dolní Lutyni tak chtějí zabránit krádežím kovů. Připravují vyhlášku, která kovošrotům zakáže platit takzvaným sběračům. Lidé budou smět kovový odpad vozit do obecních sběren, ale nedostanou za to ani korunu.
V roce 2015 by v Prachaticích měly stát moderní kompostárna i sběrný dvůr. Projektant spočítal náklady na jejich výstavbu na 58 milionů korun. Vedení města věří, že výběrové řízení na dodavatele cenu sníží.
Lidem z Mělníku začal sloužit nový sběrný dvůr. Je v městské části Rousovice a lidé tam kromě jiného mohou vozit biologický odpad, nebezpečný odpad či za peníze stavební suť.
Ve Zlivi na Českobudějovicku dnes půjdou lidé k referendu. Svým hlasem rozhodnou o umístění sběrného dvora. Radnice ho původně chtěla postavit v blízkosti centra. Proti tomu je ale velká část obyvatel obce.
Přerov se pustí do stavby už druhého sběrného dvora. Vyroste do poloviny roku v prostorách Želatovských kasáren, kde bude umístěno šestnáct velkokapacitních kontejnerů. Poslouží k ukládání papíru, skla plastů a rozložitelného biologického odpadu.
V Semilech upraví sběrný dvůr. Jelikož neustále roste objem nasbíraného odpadu, vyčlenilo město ze svého rozpočtu 300 tisíc korun. V areálu technických služeb v Jatecké ulici za tyto peníze pořídili kameru a přibude i velkoobjemová váha.
V Písku dnes slavnostně otevřou pátý sběrný dvůr a novou kompostárnu. V zařízení za 47 miliónů korun se bude zpracovávat biologický odpad z městské zeleně i od píseckých obyvatel samotných.
Pět sběrných dvorů odpadu by mělo letos vzniknout v Plzeňském kraji. V regionu jich je v současnosti 73, v průměru tedy připadá jeden na zhruba osm tisíc obyvatel. Celorepublikový průměr je přitom jeden sběrný dvůr na více než 11 tisíc obyvatel. Přesto jsou na Plzeňsku místa, kde sběrný dvůr potřebují. K zmiňovaným pěti by mělo letos přibýt také devět kompostáren na zpracování biologicky rozložitelného odpadu.
Města a obce na Benešovsku trápí nelegální skládky odpadu. Rok od roku musí za jejich odstraňování platit víc peněz. Jde o stovky tisíc korun ročně. Teď radnicím dochází trpělivost a začínají proti nepořádným lidem bojovat. Kupují fotopasti a rozšiřují sběrné dvory.
Obyvatelé jihomoravských měst by mohli třídit odpad ještě snadněji než doteď. Radnice se i přes finanční problémy letos chystají investovat do sběrných dvorů. Vyplatí se jim to. Lidé pak více třídí a města více vydělají na druhotných surovinách. Nemusí pak odpadové hospodářství tolik dotovat z rozpočtu.
V Písku dnes poprvé pro veřejnost otevřeli pátý sběrný dvůr. Jeho součástí je také nová kompostárna. Stála 47 milionů korun a bude zpracovávat biologický odpad z městské zeleně i od píseckých obyvatel samotných.
Zloděj kovů z Mostecka připomněl požadavek starostů ze Šluknovského výběžku. Zatím neznámý muž přesekl na trati mezi Mostem a Českými Zlatníky kabel pod napětím několika tisíc voltů. Na krádež reagovali starostové ze Šluknovska. Ti volají po změnách zákona pro výkup kovů už dlouho.
Papír můžeme buď zcela zadarmo vytřídit do kontejneru na separovaný odpad nebo ho odvézt do sběru. I v dnešní době tříděného odpadu je totiž možné na papíru něco málo vydělat. Tato surovina se často i vyváží do zahraničí, a tak sběrny po letech, kdy staré noviny a časopisy končily v popelnici, opět začínají vysloužilé tiskoviny vykupovat.
Po Třech králích přibývá u popelnic odstrojených a vyhozených vánočních stromků. Lidé je ale mohou odnášet rovnou do sběrných dvorů a zajistit tím jejich další využití ke kompostování. Rozhodně by je neměli házet do běžných popelnic.
Netradiční hodiny ekologie mají v těchto dnech na Liberecku. Děti během nich neusedají klasicky do lavic, ale učí se přímo ve sběrném dvoře. Dnes se byla netradiční ekologie v Mimoni, další dny bude v jiných městech po kraji.
Zbavit se v Česku stavební suti může být problém. Stačí srovnat dvě sousední města: Bohumín a Ostravu. Zatímco v Bohumíně ji ve sběrném dvoře vezmou zdarma, v Ostravě se zatím malého vozíku se sutí občané nezbaví ani za peníze.