V Česku se ročně vyhodí přibližně 180 000 tun textilu, přičemž jen 3 až 4 procenta se dostanou do kontejnerů na směsný odpad. K recyklaci se vytřídí jen 39 000 tun.
Kompostování už zdaleka není pouze záležitostí menších obcí. K třídění bioodpadu se postupně přidávají i lidé ve městech, výskyt hnědých kontejnerů na ulicích se tak zvyšuje. Na Zlínsku například právě startuje třetí kolo rozdávání bezplatných kompostérů, na Přerovsku si dnes mohou lidé vyzvednout první hnojivo z nové kompostárny.
Za odevzdaný šrot lidé zřejmě dostanou poštovní poukázku nebo peníze na účet. Poslanci dnes zpřesnili, jak má ve sběrnách vypadat bezhotovostní platba, kterou od letoška nařizuje vyhláška. Předloha teď míří do Senátu.
Tři měsíce po zavedení přísnějšího režimu se u českých sběren objevil nový trend. Od začátku března už nesmí dávat lidem peníze za staré železo v hotovosti. Například sběrna v Orlové proto ve velkém vykupuje plasty. Lidé tam dostávají peníze za to, co jinde zadarmo hází do kontejnerů na tříděný odpad – třeba plastové lahve nebo kanystry.
Do sběren teď vozí šrot méně lidí než dřív. Ukazují to první kontroly České inspekce životního prostředí. Kovošroty od března nesmí lidem za staré železo platit v hotovosti, peníze jim posílají poštovní poukázkou nebo na účet. Na Ostravsku inspektoři zatím žádné pochybení neodhalili.
Sběrny na Karvinsku jsou od nového roku pod drobnohledem strážníků. Podle vyhlášky už lidé nesmí v komerčních kovošrotech prodávat staré železo a mají ho vozit zadarmo do městských sběren. Jenže v praxi to moc nefunguje. Policisté zatím lidem jen domlouvají a pokuty nerozdávají. Jak Český rozhlas zjistil, například v Bohumíně výkupny za kovový šrot dál platí.
Města v moravskoslezském regionu stupňují boj proti sběračům kovového šrotu. V Bohumíně nebo v Karviné už schválili vyhlášku, která má zloděje zastavit. Pokud tak v budoucnu naloží vozík třeba po okraj železem, ve sběrnách už za něj nic nedostanou. Stejnou vyhlášku teď přijal i Havířov.
Poslanci budou řešit výkup šrotu ve sběrnách. Příslušnou normu jim vrátil Senát s úpravami. S výjimkou autovraků navrhuje zakázat sběrnám výkup kovového odpadu od fyzických osob. Podle senátorů to pomůže zamezit krádežím kovů. Prodávat šrot ve sběrnách by tak mohli jen živnostníci a firmy, kterým by ale sběrny platily bezhotovostně.
U škol kdysi dávno, ale někde i dnes, stával kontejner a váha na sběr starého papíru. Děti se ale pomalu vydávají k pánvím nebo fritézám a sbírají použitý olej. Příkladem jim jsou i kuchařky ze školních jídelen. Na barely a plastové lahve naplněné přepáleným tukem tak ve školách narazíte asi čím dál častěji.