Sběr papíru patří často minulosti, artiklem dneška je olej
U škol kdysi dávno, ale někde i dnes, stával kontejner a váha na sběr starého papíru. Děti se ale pomalu vydávají k pánvím nebo fritézám a sbírají použitý olej. Příkladem jim jsou i kuchařky ze školních jídelen. Na barely a plastové lahve naplněné přepáleným tukem tak ve školách narazíte asi čím dál častěji.
Jako je to na chodbě pražské Základní školy Litvínovská. Hospodářka Iva Šotolová mě vede do kuchyně, nic se ale dnes z oleje nepřipravuje.
„Normálně se to slije z těch pánví do kýblů, všechno se to vyškrábe, včetně těch zbytků a dá se to do těch barelů, které tady máme. A vždycky, když je ten barel tak ze tři čtvrtě plný, tak to odvezou,“ popisuje postup Iva Šotolová.
Klára Bílá sleduje problematiku sběru oleje na základní škole v Litvínovské ulici v Praze
Škola se vloni ve sběru oleje umístila na šestém místě, hlavně a jen díky kuchařkám a možná více než pěti stům strávníkům. Jednou za tři měsíce odevzdala v průměru kolem třiceti kilo použitého oleje.
Její ředitelka Věra Cyprichová dobře ví, že olej nemá končit v kanalizaci a díky sběru se může dál využít v energetice, lesnictví, stavebnictví nebo dopravě. I tak ale chtěla děti ochránit od mastných batohů.
„Na děti jsme se ani neobrátili a to z toho důvodu, že jsem se vžila do role matky, která by měla po usmažení řízků slévat olej do plastové lahve a dávat ho dítěti do školy s nebezpečím, že se ta lahev otevře a dítěti se olej vylije mezi učení,“ vysvětluje ředitelka Věra Cyprichová.
Žáci jiných škol za sběr dostávají knihy, ale i hodnotnější dary. Musí však nasbírat určité množství oleje, to pak ve škole odevzdávají v plastových lahvích.