Nejvíce odsouzení padlo v Praze a Plzni. Policie se nadále zabývá i nenávistnými projevy vůči konfliktu v Gaze, kde však soudních rozhodnutí přibývá pomaleji.
Od začátku ruské invaze se policie zabývala už téměř čtyřmi stovkami těchto případů, 99 lidem sdělila obvinění. Ještě na začátku roku bylo přitom obviněných o třetinu méně.
„Ústavní soud už ve svých dřívějších nálezech judikoval, že i pokud dojde k porušení legislativního procesu a jeho pravidel, nemusí to znamenat zrušení jinak ústavně konformního zákona,“ dodává.
„173 trestných činů je označeno slovem ‚Ukrajina‘ a bezprostředně se týká ukrajinské války. V 53 případech se jednalo o schvalování ruské agrese,“ řekl policejní mluvčí Moravčík serveru iROZHLAS.cz.
„Nejvyšší státní zastupitelství apeluje na všechny osoby, aby se v této tíživé době neuchylovaly k veřejným projevům, které by překračovaly stanovená ústavní a zákonná omezení,“ uvedl Stříž.
Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová a lídr SPD Tomio Okamura označili postup vládní koalice za blamáž, když podle nich neměla dostatečný počet poslanců pro přehlasování postoje Senátu k novele.
„Byli jsme příliš optimističtí, co se týká hromadné výroby. A možná jsme si byli příliš jistí, že co si objednáme, dostaneme včas,“ řekla ve středu europoslancům von der Leyenová.
Obžalovaný podle státního zástupce napsal o útoku v Christchurchi, při kterém bylo zabito na Novém Zélandu 51 lidí toto: „Konečně měl někdo koule a ukázal, jak se na Mohamedány musí. Dobrá práce.“
Jiří Kantor podle obžaloby loni v březnu na internetu veřejně úmyslně pochválil útočníka, který střílel ve dvou mešitách ve městě Christchurch na Novém Zélandu Zemřelo tehdy 51 lidí.
Dopustila se podle státního zástupce trestného činu podpora a propagace terorismu, za který hrozí až 15 let. Uznal ale, že žena nebyla trestána, kvůli trestní sazbě jí však navrhl nepodmíněný trest.
Kopřiva vytvořil na svém počítači leták, v němž gratuloval „afghánským vlastencům“ k úspěšnému zneškodnění „tří českých žoldáků – okupantů“. Vojáky v dokumentu označil za „ostudu naší země“.
Za veřejné schvalování spáchaného teroristického trestného činu nebo za veřejné vychvalování jeho pachatele ukládá zákoník odnětí svobody od dvou do deseti let.
Postihy za podporu terorismu se zřejmě i v Česku zpřísní. Například za veřejné schvalování spáchaného teroristického útoku budou hrozit tři až 12 let vězení. Samostatnými trestnými činy se stanou financování terorismu a také jeho propagace. Změny přinese novela trestního zákoníku, kterou schválil Senát. Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, vychází z požadavků mezinárodních organizací.
Koalice při prosazování zákona o elektronické evidenci tržeb (EET) porušila jednací řád sněmovny. V České televizi to připustila místopředsedkyně dolní komory Jaroslava Jermanová z hnutí ANO. Pravicová opozice se chce kvůli tomu obrátit na Ústavní soud.
Daňový balíček, se kterým koalice spojila svou další existenci, Poslanecká sněmovna schválila. Balíček zahrnuje i zvýšení sazeb DPH od příštího roku na 15 a 21 procent. ODS pomohli s přijetím tři noví poslanci, kteří nahradili takzvané rebely.
Mimořádná doba si žádá mimořádná řešení. Vláda Petra Nečase se dnes mimořádně schází nad novým návrhem státního rozpočtu. Ministr financí Kalousek v něm navrhuje snížit příjmy i výdaje o 41 miliard korun. Podle ekonomů jsou však opatření možná zbytečně nadsazená.
ODS by dnes měla koaličním partnerům představit návrh změn ve vládním daňovém balíčku, které požadují její rebelující poslanci. Jim vadí především zvýšení obou sazeb DPH. Vyšší daň by chtěli vyměnit za úspory. Jasněji by mělo být po dopoledním jednání poslaneckého klubu.
Když budeš rozhazovat, můžeš přijít o důvěru. Ústavní zákon zhruba v tomto smyslu má dnes projednat česká vláda. Návrh se jmenuje Zákon o rozpočtové odpovědnosti a kabinetu přikazuje požádat Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry v případě, že deficit státního rozpočtu přesáhne polovinu HDP.
Poslanecká sněmovna udělala další krok ke zvýšení DPH. Do závěrečného čtení poslala vládní novelu, která zvedá obě sazby daně z přidané hodnoty. Ty mají od příštího roku stoupnout na 15 a 21 procent.
Přijetí dohody ACTA, která má posílit boj proti padělání, může ztroskotat v Evropském parlamentu. Tři z jeho výborů tuto obchodní dohodu nedoporučily ke schválení.
Sociální demokraté ve sněmovně kritizují vládu za čerpání evropských peněz. To je podle nich v katastrofálním stavu a na vině jsou pravicové vlády. Lídři ČSSD se svojí kritikou vystoupili ještě před hlasováním o programu mimořádné schůze, kterou na jejich popud svolala předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová.
Sociální demokracie chce podat stížnost k Ústavnímu soudu proti schváleným vládním reformám. Dnes prozradí podrobnosti. ČSSD tak bude pokračovat ve svém odporu proti zákonům, které se v parlamentu snažila zastavit několikadenní obstrukční debatou.
5:09
|Martin Drtina, Marína Dvořáková, Simona Bartošová|Zprávy z domova
Poslanci dnes mají na programu schválení občanského zákoníku. Revoluční norma prošla ve sněmovně do třetího čtení, pro které koalice svolala mimořádnou schůzi, aby se tak vyhnula opozičním obstrukcím.
Mimořádné jednání, svolané tentokrát na žádost koaličních poslanců, má dnes na programu i vládní novelu zákona o veřejných zakázkách a pozměňovací návrh ministerstva pro místní rozvoj, který má řešit problém nejasných vlastníků vítězů veřejných tendrů a jejich subdodavatelů. Koalice tuto novelu nakonec ve sněmovně podpoří.
Poslanci poslali do závěrečného schvalování kontroverzní vládní novelu zákona o veřejných zakázkách. Předlohu, která má zprůhlednit jejich zadávání, označily Věci veřejné už dříve za klíčový nástroj v boji s korupcí. Ze zákona mají vypadnout například tzv. losovačky. Vládní návrh kritizovali ale jak opoziční, tak koaliční poslanci.