Schvalování války na Ukrajině opět u soudu. Policie i letos řešila přes 80 případů, včetně sprejerství

Policie letos řešila přes 80 případů schvalování ruské agrese na Ukrajině trvající už přes 1000 dní. Nejvyšší státní zastupitelství letos eviduje 42 takových případů, kde došlo k odsuzujícím rozhodnutím, přičemž nejobvyklejší sankce představovaly pokuty či podmíněné tresty. Nejvíc rozsudků padlo v Praze, Plzni a Berouně. Policie se nadále zabývá i nenávistnými projevy vůči konfliktu v Pásmu Gazy, zde však soudních rozhodnutí přibývá pomaleji.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policie, ilustrační foto

Policie letos znovu řešila desítky případů schvalování ruské agrese na Ukrajině, která čelí invazi už přes 1000 dní (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Stejně jako vloni i v tomto roce řešila policie desítky případů schvalování pokračující války. Zabývala se 82 případy ve vztahu k Ukrajině, která od února roku 2022 čelí rozsáhlé ruské invazi, jíž se Kyjev brání už 1041 dní.

4:22

Podpora invaze? Nejčastěji řešíme sprejerství, daří se nám i dohledávat lidi z internetu, říká mluvčí policie

Číst článek

„Nejčastější formou je schvalování agrese a postupu ruských vojsk. Evidujeme také tři případy sprejerství,“ uvedl pro server iROZHLAS.cz policejní mluvčí Ondřej Moravčík.

Ve 42 případech pak podle Nejvyššího státního zastupitelství padl odsuzující rozsudek. Nejvíc jich bylo v Praze, Plzni a Berouně a byly většinově pravomocné. 

„Jde o odsuzující rozhodnutí, ať už trestní příkazy, v rámci zkráceného trestního řízení, nebo rozsudky, většinou pravomocné. Nejčastěji jsou ukládány tresty podmíněné nebo peněžité,“ uvedl pro iROZHLAS.cz mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Někdy končí bez postihu

Jak už dříve popsal server iROZHLAS.cz, příchozí oznámení možného spáchání trestného činu ve vztahu ke schvalování ruské agrese policisté postupně vyhodnocují, některá z nich zdaleka nejsou natolik závažná, a proto končí bez postihu.

V Česku se za loňský rok zdvojnásobil počet antisemitských projevů, přispěla i válka na Ukrajině

Číst článek

Policie se v Česku také zabývá schvalováním konfliktu v Pásmu Gazy. Tam je ale soudních rozhodnutí o poznání méně. „Jedná se z pohledu nápadu trestné činnosti o okrajovou záležitost,“ vysvětlil Moravčík. Často jde o případy extremismu s antisemitským kontextem, upozornil už vloni.

Přesto Nejvyšší státní zastupitelství eviduje dva udělené peněžité tresty, z nichž jeden pravomocný dosáhl výše 90 000 korun.

Konflikt, po kterém v Evropě včetně Česka prudce stoupl výskyt antisemitských projevů, odstartoval útok na jižní Izrael, který 7. října 2023 podniklo teroristické palestinské hnutí Hamás.

Schvalování války se trestá

Zmíněné případy schvalování se podle nejvyššího státního zástupce Igora Stříže trestají podle dvou paragrafů trestního zákoníku, § 365 a § 405.

Uvedená ustanovení hovoří o trestných činech „schvalování trestného činu“ a „popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia“.

„Pokud by někdo veřejně – včetně demonstrací, prostoru internetu nebo sociálních sítí – vyjadřoval souhlas s útoky Ruské federace na Ukrajinu nebo v této souvislosti vyjadřoval podporu nebo vychvaloval čelné představitele Ruské federace, mohl by za jistých podmínek čelit i trestněprávní odpovědnosti,“ uvedl k tomu nejvyšší státní zástupce v tiskové zprávě.

Jakub Jirásek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme