Ročně si diagnózu rakoviny prsu v Česku vyslechne zhruba 7500 žen. V posledních letech ale vidí statistici každoroční nárůst o 100 až 150 případů. Proč to tak je, není jisté. Pacientek ale umírá méně.
Podobný účinek mohou mít doteky rodiče nebo nahrávky hlasu rodiče. Autoři studie však zdůrazňují, že první zkušenosti se zvládnutím bolesti se můžou odrazit v pozdějším životě dítěte.
„Lidé se chronicky otravují nikotinem. Pokud zatížíme populaci vysokými dávkami nikotinu, které všichni považují za zdravou alternativu kouření, nevíme, co to udělá za 30 let,“ tvrdí Koziar Vašáková.
„Hlavní důvody, proč lidé nechodí na preventivní programy, jsou, že nechápou jejich smysl. Říkají, že jim nic není, nemají symptomy, tak proč by tam chodili,“ vysvětluje sociolog Daniel Prokop.
„Narodilo se nám krásné miminko. V šestém měsíci jsme pozorovali motorické nedostatky. V 11. určili diagnózu: spinální svalovou atrofií SMA. Prognóza byla, že se dožije dvou let,“ vypráví Hradilek.
„Problém nádorového onemocnění plic je, že dlouho trvá období, kdy pacienti nemají příznaky, které by lékaře na diagnózu navedly. Proto je důležité rizikové pacienty najít,“ tvrdí primář chirurgie.
V tisku se v pondělí dočtete, že kvůli pandemii ubývá některých trestných činů. Podle policejních statistik ubylo třeba takzvaných malých krádeží, přibývá ale domácí kriminalita, informuje Mf Dnes.
Endokrinologové už delší dobu apelují na gynekology, aby u těhotných pacientek zjišťovali správnou funkci štítné žlázy z krevních testů. To ještě donedávna nebylo samozřejmostí.
Zatímco v roce 2000 to byly asi tři tisíce, teď je to skoro osm tisíc. Nádor se nijak neprojevuje, a to je také důvod, proč se na něj často přijde pozdě.
Jste silní kuřáci a při chůzi do patra se příliš zadýcháváte? Pak byste měli zvážit návštěvu plicního lékaře, protože i vás může postihnout chronická obstrukční plicní nemoc.
Česká republika již nepatří k zemím s největším výskytem rakoviny konečníku a tlustého střeva a s nejvyšší úmrtností právě na tyto nemoci. V posledních letech ve výskytu klesla na šestou příčku.
Ministerstvo zdravotnictví chce rozšířit preventivní programy – tzv. screeningy na další choroby. V Česku už podobné projekty několik let úspěšně fungují, třeba na včasný záchyt rakoviny tlustého střeva, prsu, hrdla děložního či novorozenecký screening.
Průměrně sedm žen u nás každý den zemře na rakovinu prsu. Převážná většina z nich stále kvůli tomu, že se na nádor přijde pozdě. Přitom mají ženy nad 45 let věku možnost nechat si prsa jednou za dva roky zdarma vyšetřit na mamografu. Tuto možnost ale loni podle dnes zveřejněných výsledků využilo jen 54 procent žen.
Podle nové studie britského Ústavu pro výzkum rakoviny do roku 2030 klesne o 17 procent úmrtnost na nádorové choroby. Hlavní podíl na tom podle britských vědců budou mít tři faktory: klesá počet kuřáků a zlepšují se možnosti jak diagnostiky nemoci, tak i léčby. Klíčové ovšem je, aby se lidé naučili o své tělo pečovat a nepodceňovali preventivní vyšetření.