Česká republika opustila nejhorší světové statistky, rakoviny tlustého střeva a konečníku ubývá
Česká republika již nepatří k zemím s největším výskytem rakoviny konečníku a tlustého střeva a s nejvyšší úmrtností právě na tyto nemoci. V posledních letech v celosvětovém výskytu klesla na šestou příčku a v úmrtnosti na jedenáctou. Přispěla k tomu zejména bezplatná preventivní vyšetření. V úterý o tom informoval Ladislav Dušek z Institutu biostatistiky a analýzy lékařské fakulty Masarykovy univerzity.
„Ještě před pěti lety jsme byli bezkonkurenčně na prvním místě s náskokem. Díky posílení screeningu jsme na pátém až šestém místě (ve výskytu) v Evropě a jdeme dolů. Je to velmi pozitivní zpráva,“ uvedl Dušek. V úmrtnosti je Česko v Evropě deváté, Slovensko třetí, Polsko jedenácté. Německo je na 31. příčce a Rakousko na 33.
Nová naděje pro pacienty s rakovinou: bezbolestný test DNA včas odhalí nádor
Číst článek
Zlepšují se také vyhlídky pacientů s karcinomem tlustého střeva a konečníku. Na východě Evropy je pravděpodobnost pětiletého přežití 47,5 %, v Česku 52,5 %. V severní Evropě je to ale 59 %. „Západ máme ještě co dohánět, Česká republika ale utekla východní medicíně,“ poznamenal Dušek.
Roli u přežití hraje to, v jakém stadiu se nemoc zachytí. Při včasném odhalení je šance na pět let 90 %, naopak ve vážném stavu jen 13 %. Léčba pokročilého nádoru vyjde asi na milion korun.
Podle odborníků v boji proti nemoci výrazně pomohl screening. Lidé mezi 50 a 54 lety mají jednou ročně test zdarma, od 55 let pak jednou za dva roky. Právě díky vyšetření a včasnému zachycení se podaří podle expertů řadu nemocných vyléčit. Loni test podstoupil jen každý třetí člověk, který na něj měl nárok.
Přeživších pacientů přibývá
V roce 2015 přibylo v Česku podle údajů z národního onkologického registru 7872 pacientů s rakovinou tlustého střeva a konečníku. V roce 2008 lékaři oznámili tuto diagnózu 8170 lidem, v roce 2011 pak 8114. Počet nových případů mezi lety 2011 a 2015 klesl v průměru o 0,6 % ročně. Průměrně o 3,1 % každý rok pak za toto pětileté období ubylo těch, které karcinom tlustého střeva a konečníku připravil o život. V roce 2015 jich bylo 3475, v roce 2011 pak 3600 a v roce 2008 dokonce 3859.
Zázraky medicíny: doktoři v Plzni pěstují játra, pomáhají tak pacientům s rakovinou
Číst článek
Lidí, kteří nemoc zvládli, mezi lety 2011 až 2015 každý rok přibylo v průměru o 4,1 %. Na konci roku 2015 nemoc za sebou mělo, nebo se z ní léčilo 56 287 lidí. „Přibývá lidí, kteří léčbu přežili. Je to větší město, v němž by mohla jezdit hromadná doprava,“ uvedl Dušek.
Na karcinom tlustého střeva chce letos zaměřit svou kampaň Liga proti rakovině. Tradiční sbírku na podporu výzkumu a pacientů uspořádá 16. května. Světový den proti rakovině připadá na 4. února.
Rakovina tlustého střeva a konečníku se vyskytuje ve vyšším věku. Průměrný věk pacientů je 68 let a pacientek 70 let. Podle Duška se stárnutím populace nemocných přibude.
„Riziko onemocnění stoupá s velmi nedobrým životním stylem, který většina z nás bohužel má. Je to nedostatek pohybu a vlákniny, příliš mnoho tuku a uzenin. Pomoci by mohly mléčné výrobky, ovoce, zelenina a také omezení tuků a cukrů. A hlavně – hýbat se,“ shrnula předsedkyně Ligy proti rakovině Michaela Fridrichová.