„Za této situace je růst úhrad pro primární péči ve výši 2,83 procenta nedostatečný,“ říká k plánovaným protestům předseda Sdružení praktických lékařů.
Praktičtí lékaři počítali s meziročním růstem úhrad zdravotní péče o 3,3 procenta, podle aktuálního znění vyhlášky se mají zvýšit o 2,83 procenta. O svém protestu informovali lékaři premiéra Fialu.
„Všichni jsme se těšili, jak bude fungovat tolik slibované samotrasování a samovystavování neschopenek, ale je to velké zklamání,“ popsal ve vysílání Radiožurnálu Václav Šmatlák.
Podle dat Ústavu zdravotnických informací naočkují třetinu všech vakcín proti koronaviru praktičtí lékaři. Ještě na přelomu léta to bylo jen asi 7 %. Aktuálně očkují praktici asi 40 000 dávek denně.
„Očekáváme, že vakcína se do ordinací dostane v průběhu tohoto týdne tak, jak dají poptávku,“ řekla Radiožurnálu místopředsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Hana Cabrnochová.
„Největším problémem je, že v době, kdy bylo potřeba intenzivně zaočkovat populaci seniorů, jsme část vakcín nedostali. Tak vznikli ti pacienti, kteří nejsou očkovaní,“ řekl Bohumil Seifert.
„Množství vakcín ale stále není takové, aby mohli očkovat všichni praktičtí lékaři a naočkovali alespoň všechny osmdesátníky,“ řekl Radiožurnálu předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.
„Jsme ve fázi velkého očekávání. Část z nás by měla dostat vakcíny ještě tento týden nebo počátkem příštího, ale těch ordinací nebude mnoho,“ popisuje předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.
Podle místopředsedy sdružení chybí například jasné pokyny. „Nevíme, jaké skupiny se budou očkovat, jaké se nebudou očkovat,“ řekl Michal Bábíček serveru iROZHLAS.cz.
Ordinace praktických lékařů také dostanou možnost registrovat k očkování své spádové pacienty. V registračním systému by tak praktici měli vidět, kdo už vakcínu dostal a kdo na ni teprve čeká.
Praktici by mohli očkovat například seniory, kteří se dosud nezaregistrovali, ale mají o očkování mají zájem. Alespoň tak zní dohoda praktiků s kraji i Radou vlády pro zdravotní rizika.
Celkem má Česko od výrobců přislíbených 870 tisíc dávek. Každý lékař ale objednal jiné množství vakcín podle toho, jaký byl o ně zájem v minulých letech. Někde tak mají vakcín nadbytek, jinde málo.